Menü

Otthoni lefolyóink egyszerű karbantartása

A háztartásainkban előforduló bosszantó dolgok sokszor valamilyen elhúzódó takarítást vonnak maguk után. Ilyen például az, amikor észrevesszük, hogy a víz egyre lassabban folyik le a lefolyón. Bizony a fürdőszobai és konyhai lefolyótisztításnál nemigen van visszataszítóbb dolog egy háztartásban. Van azonban egy-két trükk, mely segít lefolyóinkat hosszabban tisztán tartani.

A lassacskán eltömődő lefolyók dugulásának oka fizikai szenyezőanyagok megakadása és felhalmozódása a lefolyóban. Ilyenek a haj- és szőrszálak, a mosogatóban pedig az apróbb-nagyobb ételmaradékok. Ám ezek igen lassan érnek el egy olyan kritikus mennyiséget, mely a víz továbbhaladását gátolná. Ellenben kiváló és hatalmas felületet biztosítanak a szappanok és mosogatószerek származékainak a megtapadásra.

A szappanok és egyéb fürdőszobai és konyhai zsíroldók maguk is zsírból készülnek. Az eljárás során zsírokat vagy glicerint lúgoznak ki, azaz elszappanosítják azokat. Ezáltal olyan, végső soron szilárd vagy viszkózus anyagok jönnek létre, amelyek egyszerre képesek zsírban és vízben oldódni. Felhasználáskor aztán a szappanféleségek a zsírt úgy oldják fel, hogy egy-egy zsírcseppet e hosszú molekulák egyik végükkel "érintenek". Ilyen módon egy-egy zsírcseppet számos szappanmolekula vesz körül egyszerre, ún. micellás szerkezetet kialakítva. Az így kialakuló gömb, vagyis a szappanmolekulák külső oldala vízoldható. Bő vízzel öblítéskor tehát a micellák a vízben feloldódnak, és távoznak a bennük lévő zsírral együtt.

A szappanféleségek ugyanakkor hajlamosak mindenféle felületre rátapadni és tartósan bevonni azt. Később egyik réteg vonja be a másikat, igen hamar felhízva és nyálkás, vízzáró réteget alkotva. E nyálkás rétegek felhalmozódását és szappanzsírrá szilárdulását legkönnyebben azzal előzhetjük meg, ha időről-időre kiforrázzuk lefolyónkat. Havi egyszer vagy kétszer öntsünk a lefolyóba kb. 1 liter forrásban lévő vizet! Ez felpuhítja, felolvasztja és leviszi a felhalmozódó szennyeződést.

A karbantartás a fürdőszobai lefolyók esetében is sikerrel alkalmazható. Szánjunk hát néhány percet havonta lefolyóink karbantartására, és kíméljük meg magunkat a kellemetlen lefolyótisztítástól és duguláselhárítástól!

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.