Otthoni lefolyóink egyszerű karbantartása
- Dátum: 2017.08.01., 09:42
- forrázás, fürdőszoba, házimunka, háztartás, konyha, lefolyó, lefolyótisztítás, szappan, takarítás, zsír
A háztartásainkban előforduló bosszantó dolgok sokszor valamilyen elhúzódó takarítást vonnak maguk után. Ilyen például az, amikor észrevesszük, hogy a víz egyre lassabban folyik le a lefolyón. Bizony a fürdőszobai és konyhai lefolyótisztításnál nemigen van visszataszítóbb dolog egy háztartásban. Van azonban egy-két trükk, mely segít lefolyóinkat hosszabban tisztán tartani.
A lassacskán eltömődő lefolyók dugulásának oka fizikai szenyezőanyagok megakadása és felhalmozódása a lefolyóban. Ilyenek a haj- és szőrszálak, a mosogatóban pedig az apróbb-nagyobb ételmaradékok. Ám ezek igen lassan érnek el egy olyan kritikus mennyiséget, mely a víz továbbhaladását gátolná. Ellenben kiváló és hatalmas felületet biztosítanak a szappanok és mosogatószerek származékainak a megtapadásra.
A szappanok és egyéb fürdőszobai és konyhai zsíroldók maguk is zsírból készülnek. Az eljárás során zsírokat vagy glicerint lúgoznak ki, azaz elszappanosítják azokat. Ezáltal olyan, végső soron szilárd vagy viszkózus anyagok jönnek létre, amelyek egyszerre képesek zsírban és vízben oldódni. Felhasználáskor aztán a szappanféleségek a zsírt úgy oldják fel, hogy egy-egy zsírcseppet e hosszú molekulák egyik végükkel "érintenek". Ilyen módon egy-egy zsírcseppet számos szappanmolekula vesz körül egyszerre, ún. micellás szerkezetet kialakítva. Az így kialakuló gömb, vagyis a szappanmolekulák külső oldala vízoldható. Bő vízzel öblítéskor tehát a micellák a vízben feloldódnak, és távoznak a bennük lévő zsírral együtt.
A szappanféleségek ugyanakkor hajlamosak mindenféle felületre rátapadni és tartósan bevonni azt. Később egyik réteg vonja be a másikat, igen hamar felhízva és nyálkás, vízzáró réteget alkotva. E nyálkás rétegek felhalmozódását és szappanzsírrá szilárdulását legkönnyebben azzal előzhetjük meg, ha időről-időre kiforrázzuk lefolyónkat. Havi egyszer vagy kétszer öntsünk a lefolyóba kb. 1 liter forrásban lévő vizet! Ez felpuhítja, felolvasztja és leviszi a felhalmozódó szennyeződést.
A karbantartás a fürdőszobai lefolyók esetében is sikerrel alkalmazható. Szánjunk hát néhány percet havonta lefolyóink karbantartására, és kíméljük meg magunkat a kellemetlen lefolyótisztítástól és duguláselhárítástól!
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.