Menü

Babonák és valóság: hogy deríthetjük ki a baba nemét?

A népi hiedelmek végtelen tárháza a kíváncsi kismamákat sem hagyja jótanács nélkül. A régiek szerint számtalan titokzatos jelből és körmönfont praktikából következtethetünk születendő gyermekünk nemére. Összegyűjtöttük a legelterjedtebb és a legérdekesebb babonákat, de mivel a tudomány jelenlegi állása szerint egyik hatékonysága sem bizonyított, adunk néhány valóban hasznos tippet, amivel kideríthetjük, kék vagy rózsaszín rugdalózóból érdemes-e betáraznunk.

Reggeli rosszullét: Ősanyáink a várandósok réméből, a reggeli rosszullétekből is ki tudták következtetni, milyen nemű baba növekszik a pocakjukban. A hiedelem szerint, ha a kismama nem, vagy csak alig émelyeg, kisfiút, ha pedig intenzív rosszulléttel küzd, kislányt vár.

Kerek arc vagy csípő: A régi szép időkben a várandósság alatt felkúszott kilóknak is megvolt a maga haszna - ha az anyuka arca kerekedik ki, tudta, hogy lánya, ha pedig inkább a csípője domborodik, fia születik majd.

Női szeszély: Egy valószínűleg apukák által terjesztett legenda szerint a terhesség alatt szeszélyesebbé váló feleségek kislányt hordanak a szívük alatt.

Édes vagy savanyú: A kismama torkossága is árulkodó jel lehet: az édes ízeket előnyben részesítők valószínűleg lányt, a kamrában inkább a savanyúságos üveg felé nyúlók pedig kisfiút hoznak majd a világra.

Újévi látogató: Ha az év első napján férfi látogatónk érkezik, fiúgyermek, női vendég esetén pedig lánygyermek várható. Arról nem szól a fáma, hogy ha mindkét nem képviselői tiszteletét teszik nálunk, ikrekre kell-e számítania az ifjú párnak.

A nagy kérdés megválaszolására ma már szerencsére korszerű vizsgálatok állnak rendelkezésünkre: a kötelező ultrahangvizsgálat a várandósság 12. hetében már megmutathatja a baba nemét, a 16. hét környékén azonban már szinte biztos válaszra számíthatunk, amellett, hogy előfordulhat, hogy a felvételen mégsem egyértelmű, hogy kisfiút vagy kislányt hordunk a szívünk alatt.

Habár a magyar törvények szerint a magzat nemére vonatkozó információt csak a 12. héttől lehet közölni a kismamával, a 9. héttől elvégezhető kromoszóma-rendellenességek kimutatására alkalmas PrenaTest megállapítja a baba nemét is. Ez az egyszerű anyai vérvétellel történő, kockázatmentes szűrővizsgálat a magzat genetikai jellemzőivel megegyező méhlepényből az anyai vérbe jutó elhasználódott sejtekből kiváló szabad magzati DNS-ek szerkezetének bevizsgálásával képes kimutatni a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességeket, illetve meghatározza a magzat nemét. Így ez a korszerű genetikai vizsgálat már akkor biztos választ ad számunkra a kisbabánk nemére vonatkozóan, amikor az ultrahangvizsgálat során esetleg ez még nem látható.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?