Menü

Korpás Krisztina: „Az én fiaimnak már nem kérdés, hogy férfi és nő egyenrangú”

Tilla három nagyfia, Andor, Simon és Félix nem szerepelnek bulvárlapokban és édesapjuk sztársága miatt nem is lennének hajlandóak kamerák elé állni, de most édesanyjuk kedvéért megtették. Közös családi fotójuk az ÉVA magazinban jelent meg, Korpás Krisztina, Tilla felesége pedig nagyinterjút adott a magazinnak. Többek között a fiúk neveléséről, az anyaságról, a munkáról, a #metoo kampányról és a nemek közti egyenlőségről beszélt Hevesi Flórának, és elárulta több mint 20 éve tartó boldog kapcsolatuk titkát is.

Krisztina számára az elfogadás, a tolerancia és a nyitottság a legfontosabb alapelvek közé tartoznak, amelyeket egész pici koruktól fogva megpróbált átadni fiainak. Mindhárom gyerek alternatív iskolába jár, ahol rengeteget tesznek azért, hogy a tanulókat ilyen szellemben neveljék.„A gimnáziumból például jártak hajléktalanokkal sakkozni, meg faluhetekre” – meséli Kriszta. „Nagyon érdekes jelenet volt, amikor megérkezett a busz Pestről és a két csapat elkezdte méregetni egymást. A pesti gyerekek nézték, hogy hú, most mi lesz, mert ezek a falusiak olyan nagy vagányok, állnak a suli előtt és cigiznek, a falusi gyerekek meg nézték, hogy na, megjöttek a kis pubik Pestről. Ez a gyanakvás tartott vagy 10 percig, aztán elkezdtek beszélgetni filmekről, miegyébről, és rögtön elfelejtették a különbségeket.”

Krisztina szerint a mai világban – többek közt a tudományos és technikai fejlődés miatt – már inkább a felnőtteknek kell tíz körömmel kapaszkodnia, hogy megértsék a dolgok működését. Az hogy valakinek csak azért van igaza, mert idősebb, ma már elavult hozzáállás. „Egy tanártól hallottam egyszer, hogy ha azt várjuk el a gyerekeinktől, hogy tiszteletben tartsák a mi világunkat, nekünk is tiszteletben kell tartanunk az övékét. Ez csak kölcsönösségi alapon tud működni.” Tilláék családjában ez a kölcsönös tisztelet és a példamutatás az egyik kulcsa a pozitív étékek átadásának. „A középső fiamnak van már egy szerelme, és egészen elképesztő, hogy mennyire harmonikusan és egyenjogúan vesznek részt a kapcsolatban. Nekik már nem kérdés, hogy férfi és nő egyenrangú. De ehhez talán az is kell, hogy ebben nőttek fel. Mert mondhatsz bármit a gyereknek, ha a fiaim azt látnák, hogy apa mond meg mindent, viszont otthon semmit se csinál, mert szerinte vannak „férfi” meg „női” feladatok, akkor azt fogják eltanulni. Nekem elváltak a szüleim, anyu egyedül nevelt fel minket, amit én nagyon pozitív dolognak éltem meg. Mert azt láttam, hogy egy nő tud egyedül is erős lenni, és tulajdonképpen mindent megoldani egyedül.”

Az elmúlt hónapokban nagy port kavart az Alyssa Milano által indított #metoo kampány, amely a szexuális zaklatás áldozatainak helyzetére hívja el a figyelmet. „Számomra a #metoo kampány arról is szól, hogy ha nem tanítunk meg egy gyereket arra, hogy mondhat nemet is egy felnőttnek, és nem feltétlenül kell mindent megtennie, amit egy felnőtt mond, azzal kiszolgáltatottá tesszük” – mondta el Kriszta az ÉVA magazinnak adott interjúban. „Ha úgy neveled a gyerekedet, hogy egy felnőttnek mindig igaza van és neked mindent meg kell csinálnod, amit egy felnőtt mond, akkor tulajdonképpen kiszolgáltatod a saját gyerekedet.”

Krisztina és Tilla már több mint 20 éve élnek kiegyensúlyozott kapcsolatban, egy kapcsolat működtetése szerinte mindkét fél felelőssége. Mivel gyermekkorában is azt látta, hogy édesanyja, mint egyedülálló nő helyt tud állni az életben, nagyon kevés sztereotípiát vitt saját házasságába. „Nem feltételeztem eredendően, hogyan kéne működnie egy házasságnak, hanem abból indultam ki, hogy van egy nő, aki csinálja az életét, és optimális esetben megtalálja azt a férfit, akivel közösen tudja csinálni és talán szerencse is, hogy megtalálod-e azt, akinek úgy vagy jó, ahogy vagy, és fordítva is. Talán bénán hangzik, de mi a mai napig megbeszéljük, hogy mennyire jó, hogy mi találkoztunk. És Tilla folyamatosan mondja, hogy mennyire szeret, szépnek lát. Nagyon cuki, valamiért irtózatosan büszke rám. Tudom, hogy hihetetlen, mert tényleg elképesztően tud pörögni, de valahogy ebben az őrületben mégis mindig csinál nekünk helyet.” A teljes interjú az aktuális ÉVA magazinban olvasható.

/Fotó: Lábady István /

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.