Ideális étrend óvodásoknak, kisiskolásoknak
- Dátum: 2018.04.23., 22:01
- Martinka Dia
- adalék, adat, agy, c vitamin, csirkemell sonka, csomagol, d vitamin, ébred, éhes, elhízás, enzim, érzékeny, fehérjeforrás, fejlődés, feldolgozott, felkel, felvágott, felvágottak, folyadékfogyasztás, friss zöldség, gyermekeink, gyümölcs, gyümölcsfogyasztás, hústartalom, ideális, idegrendszer., iskolakezdés, iskolapad, joghurt, kakaó, kérdés, kisebbek, kisgyermekkor, laktóz, magnézium, megoldás, multivitamin, nagyobbak, növényi tej, omega 3, óvodás, összetevő, párizsi, reggeli, rendszeres mozgás, statisztika, szalámi, tanár, táplálkozás, tejtermék, teljes kiőrlésű gabona, tízórai, tolerál, túlsúlyos, vélemény, vita, vitaminfogyasztás, zsír
Vajon milyen egy ideális reggeli kisebbeknek? Mit csomagoljunk tízóraira a nagyobbaknak? Mennyi az ideális gyümölcsfogyasztás ebben a korban? Adjunk tejterméket? Mi a baj a bolti felvágottakkal? Milyen vitaminokat adjunk nekik? A kérdéseink végeláthatatlanok, ha óvodás, kisiskolás gyermekeink táplálkozásáról van szó.
Ma, minden 4. kisgyermek túlsúlyos Magyarországon. Azért ez elég félelmetes adat. Pláne, ha hozzágondoljuk az elhízással kialakuló betegségeket, hiába folyik a csapból is a téma, változni mégse nagyon tudott, még, ez a romló statisztika.
Minden 3. gyerek reggeli nélkül ül az iskolapadba - olvasom a neten, de tanárként is megerősíthetem ezt, nem számoltam ugyan össze, de jó néhány diák üres gyomorral érkezik az iskolába. A legnagyobb baj a helytelen táplálkozási szokásokkal, hogy ami kisgyermekkorban kialakul – (vagyis amit szülőként kialakítunk) az rögzül bennük.
Nagyon fontos szabály: reggelivel kezdjük a napot! Óvodáskorban is! Bár az ovisok kapnak reggelit az óvodában, ha megszokjuk, hogy reggeli nélkül induljon a nap, iskoláskorban is majd egy péksüteményt nyomunk a kezébe a boltban, vagy azt se. Minden nap kell reggelizni. S ha eleinte nem is éhesek a gyermekeink, korábbi lefekvésre szoktatva, könnyebben felkelthetőek és éhesebben ébrednek majd.
Az ideális reggeli tartalmazzon teljeskiőrlésű gabonafélét, fehérjeforrást, friss zöldséget és gyümölcsöt.
A tejtermék fogyasztásáról erősen megoszlanak a vélemények manapság. Mondanám, hogy „öntsünk tiszta tejet a pohárba”, de a kérdés megválaszolása elég összetett dolog. Az én nézetem szerint, felnőttkorban, sokaknál problémát okoz a tej és annak megemésztése, lebontása, így nem tartom egészségesnek felnőttkorban a tejfogyasztást, én magam növényi tejekkel helyettesítem ezt az étrendemben. A gyermekek még rendelkeznek a laktózbontó enzimmel, ők jobban tolerálják a tejtermékeket és egyes nézetek szerint a kalciumszükséglet végett, ajánlott a tejtermék fogyasztása gyermekeknél. Más szülők nézetei szerint: már gyermekkorban sem egészséges a fogyasztása. A tej hatásairól rengeteg tudományos értekezés és tanulmány készült már, az ipari állattartásról kialakult nézetek, tejfogyasztás melletti és azt ellenző érvek számos esetben váltanak ki vitát, ebben a cikkben nem célom sem megerősíteni, sem ellenvéleményezni egyik tábor gondolatmenetét sem. A tejfogyasztás körüli őrült vitában én mérlegelni szoktam, s mivel a gyermekeim nem érzékenyek a tejre, így ebben is változatosságra törekszem: éppúgy kínálom a növényi tejkészítményeket nekik, mint a tejet tartalmazó joghurtokat, kakaókat, ám a túlzásba vitt tejtermék fogyasztást gyermekkorban sem tartom jó ötletnek, s erre jómagam is odafigyelek.
Mi a baj a felvágottakkal? A bolti felvágottfélék furcsa ételek. Elvileg mindenki tudja miért egészségtelenek, mégis imádjuk a különféle szalámikat, párizsikat, vagy éppen a csirkemell sonkát. Legtöbbünk reggelijében, vacsorájában szerepet kapnak ezek a - valljuk be - praktikus élelmiszerek. Azonban, ezek, alaposan feldolgozott termékek, melyekben sok nemkívánatos adalékkal is találkozhatunk. A bolti húskészítmények fogyasztását is mértékkel és kellő körültekintéssel végezzük, olvassuk el az összetevőket, figyeljük meg a zsír- és hústartalom arányát, az adalékanyagok mértékét és milyenségét. Jómagam gyakran arra a megoldásra jutok, hogy inkább készítek egy gyors rántottát a felvágottak helyett.
A napi ötszöri étkezés, a megfelelő folyadékfogyasztás, a túlzott só-és cukorfogyasztás kerülése, a rendszeres mozgás beiktatása mind – mind ugyanolyan fontos gyermekeink egészsége szempontjából óvodáskor, vagy iskolakezdés idején, mint az, hogy beszerezzük a szükséges könyveket, táskát, tolltartót, írószereket, ruhákat.
Kisgyermekkorban, nagyon sokat számít a megfelelő vitaminfogyasztás. Megint csak a saját példámból tudok kiindulni: az én gyermekeim kapnak vitaminokat, ám mivel a magas gyümölcs- és zöldségfogyasztás jellemző ránk, így külön vitaminokra kisebb mértékben van szükség, a D-vitamint nagyon fontosnak tartom, még nyáron is adom a fiaimnak, illetve iskoláskorú gyermekem kapja az Omega 3 vitamint, ennek jótékony hatásáról a tanulmányi eredményt látva, meggyőződtem. A C-vitamint, vagy egyéb gyermekkori multivitamin készítményeket a téli hónapokban adagolom nekik, rendszerint, a reggeli után kapják. A sportoló nagyfiamnak, fociedzések után, magnéziumot is szoktam adni.
A kisgyermekeink agyi és idegrendszeri fejlődése, egészségi állapota, közérzete nagyban függ a táplálástól, s mivel róluk mi szülők gondoskodunk, így a mi feladatunk és felelősségünk őket a legjobb ételekkel és tápanyagokkal, vitaminokkal ellátni. Ez legyen az egyik legfontosabb dolgunk mindennap.
Milyen előnyökkel jár, ha az apa megy gyedre?

Azon túl, hogy az apák egyre inkább igyekeznek kivenni részüket a gyermeknevelésből, érdemes anyagilag is megfontolni, hogy melyik szülő vegye igénybe a fenti támogatásokat. Hiszen aki többet keres, jóval nagyobb összegű juttatást kaphat. Azonban mielőtt amellett tennénk le a voksunkat, hogy az édesapa vegye igénybe az ellátásokat, alaposan járjunk utána, hogy megfelel-e az előírt jogosultsági feltételeknek.
A komolyzene hatása a babákra

Tanulmányok igazolták, hogy a komolyzene, - kifejezetten a babáknak komponált komolyzene – segítik a kicsik fejlődését. A babák és a zene kapcsolata összefüggéseiről beszélgetünk ma.
Újra hódít a borostyánkő, de valóban használ?

A népi hagyomány szerint, a borostyánkőből készült nyaklánc, csillapítja a fogzás okozta fájdalmakat, ezért a szülők előszeretettel aggatják, gyermekeik nyakába. De vajon tényleg hatásos, vagy csak gyógyító hatás nélkül pusztán életveszélyes?
Mit egyen a sportoló gyerek?

Bennem időről időre felmerül, s talán nem vagyok egyedül a gondolattal, hogy mivel etessem a sportoló gyerekeimet? Edzés után általában kamasz fiaim farkaséhesek, a vasszeget is megennék, ilyenkor azonban létfontosságú a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás.
Mikor kell pszichológushoz fordulni egy gyermekkel?

Amennyiben a szülők elbizonytalanodnak, nem tudnak megérteni valamit gyermekük viselkedésében, bátran keressenek fel egy szakembert, már csak a saját maguk megnyugtatása végett is. (Gyermek pszichodiagnosztika) Egyáltalán nem biztos, hogy a gyermeknek is részt kell vennie majd a pszichológussal történő konzultációban. Olyan esetekben, amikor egy trauma nagyon friss (válás, haláleset), sokkal inkább a szülőnek kell segítség, miként kezelje gyermekét és a kialakult helyzettel járó problémákat.