Menü

Rostban gazdag ételek

A növényi rostok keresztülhaladnak az emésztő szervrendszeren, ám nem szívódnak fel, nem raktározódnak, közvetlenül tehát nem veszi hasznát a szervezet. De akkor, miért fogyasztjuk?

Azért, mert az emésztőrendszerünk egészséges működéséhez elengedhetetlen. Aki emésztési panaszokkal küzd, gyakran nem is tudja, hogy problémája gyökere nem egy gyulladásos betegséggel, hanem a táplálkozásával van összefüggésben. Aki pedig gyomorpanaszoktól szenved, jót tud tenni azzal, ha rostban gazdag ételeket, például zabot fogyaszt, hiszen az nem terheli meg annyira a gyomrot, ráadásul csökkenti az éhségérzetet.

A legközkedveltebb rostban gazdag ételek a különböző gyümölcsökből elkészített saláták, joghurtok. Az alma, a körte, sárgabarack, dinnye, narancs csak néhány példa arra, hogy mely gyümölcsöket érdemes fogyasztani. Természetesen nyersen a legcélravezetőbb, hiszen ilyenkor a rostok nem puhulnak el, a vitaminok pedig hasznosulni tudnak, de akinek érzékeny a gyomra a nyers gyümölcsre, az kompótot, cukormentes lekvárt vagy turmixot is készíthet belőle. A gyümölcsök felhasználására ,rengeteg módszer van. A lényeg az, hogy minél többet fogyasszuk őket, lehetőleg minél változatosabb formában és összeállításban.

A már fentebb említett: zab, a gabonafélék közül az egyik legjótékonyabb hatású az emésztésre. Zabkását fogyasztani sokféleképpen lehet. Mostanában nagyon kedvelt a gluténmentes zabkorpa, amelyet nagyobb bevásárlóközpontokban is lehet kapni. De nem muszáj, hogy gluténmentes termékeket vásároljunk. A zabot süteményekben, kekszekben, akár köretekben is felhasználhatjuk. A kreativitás és a kísérletezés ebben az esetben is nagyon fontos.

A gabonaféléket legegyszerűbben müzli vagy reggeliző pehely formájában tudod a szervezetedbe juttatni. Válassz olyan gabonapelyhet, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot és mesterséges adalékanyagokat! Ha rostban gazdag étrendet választasz, ne felejtsd el, hogy milyen sokféle lehetőséget rejtenek magukban az egyes gyümölcsök és gabonafélék.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.