Menü

Mit és hogyan igyunk sportoláskor

Nehéz kitapasztalni, kinek mi esik jól sportolás előtt, alatt és után, akár innivalóról, akár ennivalóról beszélünk, azonban a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel rendkívül fontos, mert már a közepes mértékű kiszáradás is rontja a teljesítményt, ugyanakkor a túlzott folyadékbevitel is kellemetlen lehet sportoláskor. Egy felnőtt ember testének 50-70 százaléka víz, a sportos, izmos emberek esetén ez az arány általában magasabb, ugyanis az izom legnagyobb részét víz teszi ki, ezért a sportolók esetében különösen nagy szerepet tölt be a folyadék; annak összetétele és pótlása.

Szakemberek szerint a sportolásra előre fel kell készülni, futás előtt is elegendő folyadékot fogyasztani, a testmozgáshoz ugyanis érdemes jól hidratált állapotban hozzákezdeni, persze ez nem azt jelenti, hogy teleisszuk magunkat. Az arányos folyadékbeviteli terv éppolyan fontos, mint egy jó edzésterv. Edzés közben izzadékonyságtól és a mozgás intenzitásától függően negyedóránként kb. 1-2 dl fogyasztása javasolt, az azt követő 30 percben pedig 2,5 dl vizet érdemes fokozatosan meginni.

A futás közbeni komfortérzet érdekében kevesebb víz fogyasztása lehet javasolt: negyedóránként 1-2 korty, maximum 1 dl. Futóverseny közben, ha nincs nálunk folyadék, minden frissítőponton, azaz 4-5 kilométerenként érdemes megállni frissíteni. Lehet, hogy pár másodpercet veszítünk vele, de a dehidratáltságnál nincs rosszabb egy-egy verseny, vagy edzés után. A dehidratáltság tünetei lehetnek a fáradtság, a fejfájás, a kipirult bőr, a sötét, erőteljes illatú vizelet, a szapora légzés.

A verejtékezéssel nemcsak folyadékot vesztünk, hanem sót és egyéb ásványi anyagokat is ezeket szintén pótolnunk kell. Szakemberek szerint érdemes egy fekete vagy sötét színű pólóban tesztelnünk sóveszteségünket, amely jól látható fehér folt formájában csapódik ki, a táplálkozásnál erre is figyelnünk kell. A sóbevitel mellett izomgörcsök esetén egy magnéziumos ital mindenképp ajánlott.

Ha reggel edzünk, akkor különösen fontos a megfelelő hidratálás, hiszen előtte egész éjszakán át nem jutott folyadékhoz a szervezetünk. A folyadékpótlás ilyenkor beindítja az anyagcserét, tehát mielőtt futni indulsz, igyál egy nagy pohár vizet. Minden edzés alatt leadott kiló után 1,2-1,5 liter folyadékot fogyasszunk, hosszan tartó vagy intenzív edzés után pedig ügyeljünk az ásványi anyagok visszapótlására is, mind táplálék, mind folyadék formájában.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Miért jógázzunk rendszeresen? Mit takar a nevető jóga?

A “jóga” szó a szanksztrit “Yuj” szóból származik, ami hozzáadást, egyesülést jelent. Energia, erő és szépség hozzáadása a szellemhez, testhez és lélekhez. A jóga valódi értelme nem más, mint az elme lecsendesítése a nyugalom és az önmegvalósítás eléréséhez.

A társasjátékok fejlesztő hatása

A sok pozitív hatása mellett a társasjáték türelemre és együttműködésre is megtanít, ráadásul szórakoztató formában, arról nem is beszélve, hogy sok szülő számára mintegy joker tevékenység a borús, esős napokon, amikor nem lehet szabadtéri programokkal lekötni a gyerekeket.

Kreatív hobbik a lelki egyensúly megőrzéséért

Sokszor nem is vagyunk tisztában vele, mennyire fontos, hogy legyen egy kreatív hobbink! Azon kívül, hogy ez a mindennapokban kellemes kikapcsolódást nyújt, segít fejleszteni különböző készségeinket és fenntartja a lelki egyensúlyt.