Menü

Mit és hogyan igyunk sportoláskor

Nehéz kitapasztalni, kinek mi esik jól sportolás előtt, alatt és után, akár innivalóról, akár ennivalóról beszélünk, azonban a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel rendkívül fontos, mert már a közepes mértékű kiszáradás is rontja a teljesítményt, ugyanakkor a túlzott folyadékbevitel is kellemetlen lehet sportoláskor. Egy felnőtt ember testének 50-70 százaléka víz, a sportos, izmos emberek esetén ez az arány általában magasabb, ugyanis az izom legnagyobb részét víz teszi ki, ezért a sportolók esetében különösen nagy szerepet tölt be a folyadék; annak összetétele és pótlása.

Szakemberek szerint a sportolásra előre fel kell készülni, futás előtt is elegendő folyadékot fogyasztani, a testmozgáshoz ugyanis érdemes jól hidratált állapotban hozzákezdeni, persze ez nem azt jelenti, hogy teleisszuk magunkat. Az arányos folyadékbeviteli terv éppolyan fontos, mint egy jó edzésterv. Edzés közben izzadékonyságtól és a mozgás intenzitásától függően negyedóránként kb. 1-2 dl fogyasztása javasolt, az azt követő 30 percben pedig 2,5 dl vizet érdemes fokozatosan meginni.

A futás közbeni komfortérzet érdekében kevesebb víz fogyasztása lehet javasolt: negyedóránként 1-2 korty, maximum 1 dl. Futóverseny közben, ha nincs nálunk folyadék, minden frissítőponton, azaz 4-5 kilométerenként érdemes megállni frissíteni. Lehet, hogy pár másodpercet veszítünk vele, de a dehidratáltságnál nincs rosszabb egy-egy verseny, vagy edzés után. A dehidratáltság tünetei lehetnek a fáradtság, a fejfájás, a kipirult bőr, a sötét, erőteljes illatú vizelet, a szapora légzés.

A verejtékezéssel nemcsak folyadékot vesztünk, hanem sót és egyéb ásványi anyagokat is ezeket szintén pótolnunk kell. Szakemberek szerint érdemes egy fekete vagy sötét színű pólóban tesztelnünk sóveszteségünket, amely jól látható fehér folt formájában csapódik ki, a táplálkozásnál erre is figyelnünk kell. A sóbevitel mellett izomgörcsök esetén egy magnéziumos ital mindenképp ajánlott.

Ha reggel edzünk, akkor különösen fontos a megfelelő hidratálás, hiszen előtte egész éjszakán át nem jutott folyadékhoz a szervezetünk. A folyadékpótlás ilyenkor beindítja az anyagcserét, tehát mielőtt futni indulsz, igyál egy nagy pohár vizet. Minden edzés alatt leadott kiló után 1,2-1,5 liter folyadékot fogyasszunk, hosszan tartó vagy intenzív edzés után pedig ügyeljünk az ásványi anyagok visszapótlására is, mind táplálék, mind folyadék formájában.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?