Mit és hogyan igyunk sportoláskor
- Dátum: 2018.08.03., 18:14
- Martinka Dia
- ajánlott, anyagcsere, ásványvíz, bőr, edzés, edzésterv, ennivaló, fáradtság, felnőtt, folyadékbevitel, folyadékbeviteli terv, frissítés, frissítőpont, futóverseny, hidratált, innivaló, izomgörcs, izzadékonyság, kiló, kiszáradás, komfortérzet, korty, légzés, liter, magnézium, összetétel, pótlás, sóbevitel, sport, szakember, testmozgás, verejtékezés, visszapótlá, víz
Nehéz kitapasztalni, kinek mi esik jól sportolás előtt, alatt és után, akár innivalóról, akár ennivalóról beszélünk, azonban a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel rendkívül fontos, mert már a közepes mértékű kiszáradás is rontja a teljesítményt, ugyanakkor a túlzott folyadékbevitel is kellemetlen lehet sportoláskor. Egy felnőtt ember testének 50-70 százaléka víz, a sportos, izmos emberek esetén ez az arány általában magasabb, ugyanis az izom legnagyobb részét víz teszi ki, ezért a sportolók esetében különösen nagy szerepet tölt be a folyadék; annak összetétele és pótlása.
Szakemberek szerint a sportolásra előre fel kell készülni, futás előtt is elegendő folyadékot fogyasztani, a testmozgáshoz ugyanis érdemes jól hidratált állapotban hozzákezdeni, persze ez nem azt jelenti, hogy teleisszuk magunkat. Az arányos folyadékbeviteli terv éppolyan fontos, mint egy jó edzésterv. Edzés közben izzadékonyságtól és a mozgás intenzitásától függően negyedóránként kb. 1-2 dl fogyasztása javasolt, az azt követő 30 percben pedig 2,5 dl vizet érdemes fokozatosan meginni.
A futás közbeni komfortérzet érdekében kevesebb víz fogyasztása lehet javasolt: negyedóránként 1-2 korty, maximum 1 dl. Futóverseny közben, ha nincs nálunk folyadék, minden frissítőponton, azaz 4-5 kilométerenként érdemes megállni frissíteni. Lehet, hogy pár másodpercet veszítünk vele, de a dehidratáltságnál nincs rosszabb egy-egy verseny, vagy edzés után. A dehidratáltság tünetei lehetnek a fáradtság, a fejfájás, a kipirult bőr, a sötét, erőteljes illatú vizelet, a szapora légzés.
A verejtékezéssel nemcsak folyadékot vesztünk, hanem sót és egyéb ásványi anyagokat is ezeket szintén pótolnunk kell. Szakemberek szerint érdemes egy fekete vagy sötét színű pólóban tesztelnünk sóveszteségünket, amely jól látható fehér folt formájában csapódik ki, a táplálkozásnál erre is figyelnünk kell. A sóbevitel mellett izomgörcsök esetén egy magnéziumos ital mindenképp ajánlott.
Ha reggel edzünk, akkor különösen fontos a megfelelő hidratálás, hiszen előtte egész éjszakán át nem jutott folyadékhoz a szervezetünk. A folyadékpótlás ilyenkor beindítja az anyagcserét, tehát mielőtt futni indulsz, igyál egy nagy pohár vizet. Minden edzés alatt leadott kiló után 1,2-1,5 liter folyadékot fogyasszunk, hosszan tartó vagy intenzív edzés után pedig ügyeljünk az ásványi anyagok visszapótlására is, mind táplálék, mind folyadék formájában.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.