Menü

Mit és hogyan igyunk sportoláskor

Nehéz kitapasztalni, kinek mi esik jól sportolás előtt, alatt és után, akár innivalóról, akár ennivalóról beszélünk, azonban a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel rendkívül fontos, mert már a közepes mértékű kiszáradás is rontja a teljesítményt, ugyanakkor a túlzott folyadékbevitel is kellemetlen lehet sportoláskor. Egy felnőtt ember testének 50-70 százaléka víz, a sportos, izmos emberek esetén ez az arány általában magasabb, ugyanis az izom legnagyobb részét víz teszi ki, ezért a sportolók esetében különösen nagy szerepet tölt be a folyadék; annak összetétele és pótlása.

Szakemberek szerint a sportolásra előre fel kell készülni, futás előtt is elegendő folyadékot fogyasztani, a testmozgáshoz ugyanis érdemes jól hidratált állapotban hozzákezdeni, persze ez nem azt jelenti, hogy teleisszuk magunkat. Az arányos folyadékbeviteli terv éppolyan fontos, mint egy jó edzésterv. Edzés közben izzadékonyságtól és a mozgás intenzitásától függően negyedóránként kb. 1-2 dl fogyasztása javasolt, az azt követő 30 percben pedig 2,5 dl vizet érdemes fokozatosan meginni.

A futás közbeni komfortérzet érdekében kevesebb víz fogyasztása lehet javasolt: negyedóránként 1-2 korty, maximum 1 dl. Futóverseny közben, ha nincs nálunk folyadék, minden frissítőponton, azaz 4-5 kilométerenként érdemes megállni frissíteni. Lehet, hogy pár másodpercet veszítünk vele, de a dehidratáltságnál nincs rosszabb egy-egy verseny, vagy edzés után. A dehidratáltság tünetei lehetnek a fáradtság, a fejfájás, a kipirult bőr, a sötét, erőteljes illatú vizelet, a szapora légzés.

A verejtékezéssel nemcsak folyadékot vesztünk, hanem sót és egyéb ásványi anyagokat is ezeket szintén pótolnunk kell. Szakemberek szerint érdemes egy fekete vagy sötét színű pólóban tesztelnünk sóveszteségünket, amely jól látható fehér folt formájában csapódik ki, a táplálkozásnál erre is figyelnünk kell. A sóbevitel mellett izomgörcsök esetén egy magnéziumos ital mindenképp ajánlott.

Ha reggel edzünk, akkor különösen fontos a megfelelő hidratálás, hiszen előtte egész éjszakán át nem jutott folyadékhoz a szervezetünk. A folyadékpótlás ilyenkor beindítja az anyagcserét, tehát mielőtt futni indulsz, igyál egy nagy pohár vizet. Minden edzés alatt leadott kiló után 1,2-1,5 liter folyadékot fogyasszunk, hosszan tartó vagy intenzív edzés után pedig ügyeljünk az ásványi anyagok visszapótlására is, mind táplálék, mind folyadék formájában.

Az agyag, mint az érzelemkifejezés eszköze

A szobrászatban az agyag az egyik leggyakrabban használt anyag, amely lehetővé teszi a művészek számára, hogy megmutassák kreativitásukat és megformálják elképzeléseiket. Ez egy természetes nyersanyag, amely könnyen alakítható és száradás után megkeményedik. Kifejezhetünk ezáltal szeretetet, haragot vagy éppen valamilyen komolyabb szobor létrehozására is alkalmas.

Vilnius nevezetességei, látnivalói

Az egykori szovjet tagköztársaság Litvánia a másik két balti állammal, Észtországgal és Lettországgal egyaránt 2004-ben, hazánkkal együtt lett az Európai Unió tagja. A 65.200 km²-es területén 2,9 millióan élnek. Vilnius, Litvánia fővárosa, gazdag történelemmel, lenyűgöző építészeti örökséggel és egyedi hangulattal várja a látogatókat. A település különleges atmoszféráját a középkori óváros, a barokk templomok és a modern, pezsgő kulturális élet együttese adja.

Melyek a legjobb szabadtéri sportok tavasszal?

Nem mindenki szeret konditerembe járni, csoportos aerobik órán izzadni, közös edzéseken részt venni, ám szerencsére számos olyan sport is van, amelyet űzhetünk a szabadban is, s mégis ugyanúgy javítják az állóképességet, az izomzatot, és égetik a zsírt.

Az illatok hatalma és az illatmarketing

.Tudták, hogy az illatoknak hatalma van felettünk és képesek befolyásolni az érzelmeinket?
Az illatok sokszor emlékeztetnek egy helyre, ahol az illat érződött, vagy egy tevékenységre, amikor ez az illat volt érezhető a levegőben vagy épp egy személyhez is köthetnek minket.

Tavaszi madármegfigyelés

A tavasz nemcsak a természet ébredését hozza magával, hanem a madarak visszatérését és fokozott aktivitását is. Magyarország kedvező terep az égi vándorok számára, hiszen a változatos élőhelyek – erdők, mezők, tavak, folyók és mocsarak – rengeteg fajnak nyújtanak otthont, ideértve az emlősöket is. Ebben az időszakban a télen nálunk maradt madarak mellett megérkeznek a költöző csoportok is, amelyek a melegebb éghajlatról térnek haza fészkelni.