Menü

Könyvajánló: Baráth Viktória – Egy év Rómában

Baráth Viktória az utóbbi évek egyik legtermékenyebb sikerlistás magyar írónője. Írásai fiatalosak és lendületesek, történetei mindig tele vannak csavarokkal, és soha nem lehet tudni, mi fog történni az utolsó oldalakig, mivel komplex és igen sok komoly témát érint. Így történt ez az Egy év Rómában című könyvben is.

A történet szerint Leilának, a főszereplő hölgynek írói mélypont érkezett az életébe, melyet tovább súlyosbítottak magánéleti válságok is. A kiadó egy utolsó esélyt ajánl neki: utazzon Rómába egy évre, és próbálja meg visszakapni a rég elvesztett ihletet. Mivel veszítenivalója nincs, így felkerekedik, és az olasz fővárosba repül, ahol kezdetét veszi hihetetlen kalandja. Ebben segítségére van Jonathan Raymond atya, aki jóságával és kedvességével megváltoztatja Leila életszemléletét, és akivel nem mindennapi baráti viszonya alakul ki. Miután pedig megtudja az atya titkos, fájdalmas múltját, kapcsolatuk még mélyebbre és komolyabbra fordul.

Közben persze Leilának a maga démonjaival és a külvilág elvárásainak is meg kell felelnie, ráadásul a hirtelen kapott lehetőségek csak még jobban bonyolítják a helyzetét. A kérdés viszont az: vajon sikerül-e visszakapni a boldogságát, az ihletet és a motivációját az életéhez?

A könyv egészét átlengi a bizonytalanság és a teljesen reális nézet, hiszen bármelyikünk, bármelyik pillanatban kerülhet mélypontra. Egészen a végéig kell jutnunk az olvasásban ahhoz, hogy kiderüljön, vajon Lelilának és Raymond atyának sikerült kikerülniük a maguk személyes életkrízisükből? Kérdéses a happy end, és döbbenetes is.

Nyaraláshoz, vízparton ülve tökéletes történet, ha pedig Rómát szeretnénk jobban megismerni, a tájleírások igen pontosak és motiválóak. Az pedig, hogy magyar írónő tollából került ki egy ennyire sikeres és egyedi történet, mindenképp becsülendő.

Akinek ez a kis ízelítő felkeltette az érdeklődését az Álomgyár kiadó honlapján megrendelheti a könyvet.

kép: alomgyar.hu; fotó: Vass Attila szerző: Kecsenovity Erna

A fanatizmus sohasem csökken, csak átalakul

A Netflixen 2023-ban bemutatott négyrészes Beckham című dokumentum sorozat fordulatos és lebilincselő karrier összegzés a labdarúgó David Beckham életéről. Önértelmezésként is tekinthetünk az alkotásra mert részben a focista saját filmes gyártócége, a sport tematikájú műsorokkal és dokumentum filmekkel foglalkozó Studio 99 készítette.

Bob Dylan rajongósimogató amerikai folklórzene-fetisisztáknak

James Mangold az egyik legfelkapottabb amerikai rendező (Észvesztő, Logan, Az aszfalt királyai), aki ezúttal Bob Dylan pár, korai zenei évét álmodta vászonra, ahogy egy, a semmiből jött elveszett fiúból kezdetben folklórzenei sztár lesz majd később örök lázadóként kulturális jelenséggé, legendává válik. Az egyértelműen rajongóknak készült Sehol se otthon című mozi hihetetlen részletgazdagsága és jó zenéi ellenére is a legtöbb gálán csak jelölésekig vitte, nem véletlenül. Lássuk a részleteket.

Szemtől szembe: egy megunhatatlan klasszikus újra a vásznon

A zsaru-gengszter egymást kiegészítő kettősségének csúcspontja, a nálunk csak 1996-ban bemutatott 3 órás akcióeposz klasszikus, a Michael Mann által levezényelt Szemtől szembe. Itt a főhősök, akiket a zsáner két élő legnagyobbja, Al Pacino és Robert De Niro alakítanak, ugyanazon érme ellentétes, mégis egymással baráti, rokonlelkű oldalát jelképezik. A filmet most, az amerikai premierje szerinti 30. évfordulója alkalmából, rövid ideig újra műsorra tűzi digitálisan felújított (4K) változatban két budapesti mozi. Az egyik legjobb gengszter-, bűnügyi film, ami valaha készült.

Grecsó Krisztián élete stand-upban

Az Egy életem színházi előadássorozatban híres művészek mesélnek az életükről, a számukra meghatározó pillanatokról és történetekről. Ennek keretében Grecsó Krisztián, méltán felkapott kortárs író életrajzi stand-upjára voltam hivatalos pár napja az Átriumba, Budapesten. Beavatást nyertem a költő munkásságába, kalandos útjába a fővárosig és persze a szegvári gyerekkorának hol abszurd, hol kínos, de mindenképpen megmosolyogtató részleteibe. A remek hangulatú sírós, nevetős estről jöjjön egy élménybeszámoló.

Az utolsó tánc mindent megváltoztat

Az egykori szexszimbólum Pamela Anderson belenyúlt a tuti szerepbe, mikor eljátszotta Az utolsó showgirl vele egykorú, „kiöregedő” , magamutogató revütáncosát. A film meglepően jó kritikai fogadtatása mindenkit meglepett. Pedig egyáltalán nem érdemtelen a szakmai lelkesedés. Egy Coppola-palánta (a híres rendező unokája) levezényelte mozi sok ismert arccal (Jamie Lee Curtis, Dave Bautista) összeállt egy simán nézhető, beszélgetős művészfilmmé. A Las Vegas -i fények mögött is élnek emberek, akik igenis érdekesek, üzenik a látottak.