Menü

Az e-cigaretta veszélyesebb, mint gondoltuk

Az e-cigaretta egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban is. Sokan a hagyományos cigarettáról való leszokásban veszik segítségül, mások a gazdasági oldalát nézik, esetleg az „egészségesebb” mivoltát.

A beszívott pára, és az abban található potenciális káros anyagok hosszú távon azonban majdnem ugyanolyan káros hatással vannak a tüdőre, valamint a légutakra, mint nikotinos társaik. Egyre több kutatási eredmény lát napvilágot a e-cigaretta szervezetre gyakorolt hatásáról, és ezek a hírek nem túl kedvezőek. Maga a vízgőzös pára gyulladásokat és tüdőtágulatot okozhat, hiszen koncentrációját tekintve sokkal több mindennel kell megküzdenie a tüdőben lévő hólyagocskáknak, mintha csak a természet friss levegőjét szűrné. Hosszú évek folyamán használt e-cigaretta krónikus obstruktív légúti betegséget - COPD – okozhat. Erről érdemes tudni, hogy krónikus mivolta miatt visszafordíthatatlan, így is az egyik legtöbb halálozásért felelős betegség világszerte. Igen gyakori dohányzó egyéneknél, de már megállapították, hogy az e-cigaretta is hozzásegít a kialakulásához.

A káros, mikroszkópikus anyagok, melyek a vízgőzzel jutnak a szervezetbe, szintén nem elhanyagolható tényezők. A hagyományos cigarettáknál kevesebb rákkeltő anyagnak teszik ki fogyasztóikat, de nagy koncentrációban tartalmaznak mikroszemcséket és más mérgeket, melyeket a szív- és keringési betegségekkel és nem daganatos tüdőbetegségekkel hoztak összefüggésbe. Ezek a kutatások azonban még gyermekcipőben járnak, lévén, kevés anyagot tudtak gyűjteni, az e-cigaretta pedig még most kezdi térhódítását.

Ha rá akarunk gyújtani, mindenképp előnyösebb az e-cigaretta kevésbé rákkeltő típusát választani a hagyományossal szemben, azonban figyeljünk oda a használatának mértékére, mert sajnos a hosszú távú károsodást már nehezen, vagy egyáltalán nem is lehet visszafordítani.

Tegyünk a mellrák ellen!

A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!

Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?

Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!

Miért hullik ősszel jobban a hajunk?

Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.

Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma

Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.

Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás

Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.