Menü

Az álhírek kiszűrése, szelektálása

Pszichológiai háttere

Mivel az agyunknak gyerekkorunkban és felnőttként egyaránt szüksége van olyan megerősítő információkra, amelyeket a saját hiedelmeinkkel, korábbi tapasztalatainkkal tud azonosítani, ezért könnyű igaznak vélni az álhíreket, ha azok hasonlítanak saját elképzeléseinkhez. Hiába , ha megszólítja az érzelmeinket, sokkal kevésbé tudunk racionálisan gondolkodni a témáról. A nyomtatott sajtó korában, sőt még előtte is léteztek pontatlanságból vagy hatalmi, anyagi motivációból elkövetett téves információközlések, viszont mivel a sajtó nagy része gondosan szerkesztett volt az internet megjelenése előtt, egy-egy kiugró példától eltekintve a demokratikus országokban alapvetően minden szerkesztőség gondosan odafigyelt arra, hogy mit jelentet meg, alaposan leellenőrizve forrásait.

Hamis hírek

Mivel manapság sok időt töltünk a számítógép képernyője előtt és az okostelefonjaink társaságában, az elsődleges hírszerzési forrásunk az internet lett. Az elmúlt nagyjából tíz évben ráadásul már nemcsak a hírportálokról tájékozódunk, hanem a különféle közösségi média felületekről ,itthon főként a Facebookról . Az óriási információ áradatba könnyű becsempészni, ami beleolvad a hiteles tartalmak közé. A légből kapott információk sajnos a sajtó működését is rombolják, ami rengeteg problémát okoz. Emellett pedig a legfontosabb, hogy az emberi kapcsolatainkra is kihatnak, viták forrásává válhatnak.

Védekezés az álhírekkel szemben

- Legyetek nagyon figyelmesek!

- Ne higgyetek el mindent, amit láttok!

- Keressetek megbízható forrásokat és ragaszkodjatok ezekhez!

- Ttudjatok különbséget tenni igaz és nem igaz között!

- Vizsgáljátok meg az adott hírt több aspektusból!

- Ne érzelmi alapon döntsetek! Sok álhír éppen az emóciókra hat!

Hírszelekciós formák

- Negativitás: Abban egészen biztosak lehetünk, hogy rossz hírekből minden napra jut egy adag. Betörés, gyilkosság, baleset, hatalmi visszaélések, törvényszegés. Kutatások szerint azért érdekli mégis olyan nagyon az embereket a negatív híráradat, mert az emberiség korai időszakától kezdve azok maradtak életben, akik időben értesültek a veszélyekről és így fel tudtak készülni azok elkerülésésre.

- Aktualitás: Legyünk mindig naprakészek! Tudjunk mindenről a megtörténésük előtt, de legkésőbb a bekövetkezés pillanatában.Olyan érzetet kelt, mintha ott lennénk az esemény sűrűjében.

- Váratlanság: Minél váratlanabb egy esemény, annál valószínűbb, hogy bekerül a vezető hírek közé.

- Normasértés: Ez a pont erősen kapcsolódik a váratlansághoz, hiszen ugyanúgy a rendet, a normát borítják fel.

- Érdekesség: Ide tartoznak azok a hírek, amelyes különleges embereket mutatnak be hétköznapi helyzetben és fordítva. Feladatuk elsősorban a szórakoztatás.

- Rekordok. Általában ezek a hírek rendelkeznek a legnagyobb pozitív töltettel.

Nem érdemes tehát mindent elhinni, ami szembejön veled. Tájékozódj több forrásból és légy nagyon résen!

Szerző: Udvari Fanni

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.