Menü

Nyáron fogyni? Lehet!

Sem a kánikula, sem a csábító nyári programok nem gátolhatnak meg minket abban, hogy komoly munkának vessük alá a testünket. Sporttal, új receptekkel, életmódváltással kísérletezni talán még könnyebb is ebben az időben, hiszen megannyi lehetőség áll rendelkezésünkre. Először is, ami a mozgást illeti, rengeteg szabadtéri fajtájával ismerkedhetünk meg. Evezés, úszás, vízilabda, futás, kerékpározás, és még napestig sorolhatnám, mi mindent lehet csinálni a nappali melegben vagy az esti hűvösben. Ráadásul valószínűleg könnyebben találsz magad mellé egy társat, aki hasonló szándékkal rendelkezik, mint te, és valószínűleg több szabadidőtök is lesz minderre. Úgyhogy hajrá, kezdj el mozogni, és tedd ezt úgy, hogy öröm legyen számodra! Ez az öröm biztosítja ugyanis a kitartást a későbbiekre.

A mozgás hasznos és jó eszköze a fogyásnak, de nem kizárólagos. A legtöbb esetben nem elég rendszeres mozgásra váltani, némi táplálkozásbeli változtatásra is szükség van. Az ember úgy tudja legjobban felügyelni a tápanyagbevitelét, ha olyan ételeket fogyaszt, melyeket ő maga készít el. Vagyis jó, ha egy konyhán minden nap fitt menüt kérsz, de még jobb, ha te magad készíted el az adott ételt. Hiszen így te válogatod az alapanyagokat, figyeled az ízesítést, és te állítod be, mennyi zsírt, cukrot, sót tartalmazzon. Ráadásul a főzés megedzi a gondolkodásodat, és állandó elfoglaltságot biztosít a mindennapokban. Nincs is annál jobb, mint újabb és újabb recepteket kipróbálni, és belecsempészni kicsit saját magadat. És a legjobb ebben, hogy ezzel az egészségedért is teszel valamit.

Az életmódváltás nem csupán a táplálkozási és mozgási szokások megváltoztatásában rejlik, hanem rengeteg apróságban is. Sokan nem is gondolják, hogy öltözködésük megújítása milyen jó hatással van az egészségükre, ráadásul még a fogyásban is segít. De a gondolkodásunkon sem árt picit "javítani". Ha el szeretnénk érni egy célt, ami jelen esetben a fogyás, akkor fontos, hogy az általunk választott eszközökre is pozitívan tekintsünk. Ha ugyanis utáljuk az új étrendünket és utálunk mozogni is, akkor nem fognak azok a kilók olyan könnyen leszaladni rólunk. Közhelyes, de mégis igaz, hogy hinni kell a változásban, fontos, hogy reménykedjünk a saját kitartásunkban és akaraterőnkben, és ne gátoljuk saját fejlődésünket.

Varga Ágnes Kata

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?