Menü

Adventi naptár saját kézzel, nemcsak gyerekeknek!

A karácsonyi ünnepkörben az egyik legjobb érzés a várakozás, a készülődés. Ahogy karácsonyi dekorációt, díszeket, ajándékokat, adventi koszorút, vagy ajtódíszt, úgy adventi kalendáriumot is készíthetünk saját magunk, viszont ennek most már gyorsan neki kell állni!

Az adventi naptár története ismert: a hagyomány szerint az adventi naptár ötlete egy édesanyától származik, akit kisfia minden áldott este azzal nyaggatott, hogy hányat kell még aludni karácsonyig, ezért az édesanya 24 darab, kétszárnyú, kinyitható ablakot készített, s benne elhelyezett 24 cukorkát. A gyermek minden nap kinyithatott egy ablakot és elvehetett egy cukrot, így tudta követni az idő múlását karácsonyig, s minden nap egy apró ajándékkal lehetett gazdagabb a várakozásban. Nagyon szép történet és gesztus.

Mondanám, hogy milyen szép meglepetés ez a gyerekeknek, de a férjem pont a napokban mutatott egy „söröset” a netről, ahol sörösdobozokkal, sörösüvegek felhasználásával készítettek adventi naptárat felnőtteknek. Az ötletek száma végtelen, csak legyünk kicsit kreatívak!

Az igaz, hogy még csak november van, de tapasztalatból tudom, hogy nem lehet elég korán nekiállni az ünnepi, adventi készülődésnek! Mire mindent beszerez az ember, nem kis idő és munka, 24 kis meglepetéssel megtölteni az ablakocskákat.

Nagyon jó ötleteket láttam a világhálón, adventi naptár készülhet például csipeszek segítségével, a csipeszeket karácsonyfa formában rögzítve egy táblára, majd a csipeszekbe apróbb ajándékok kerülhetnek, de a doboz sem megy ki a divatból, melyhez gyufásdobozokat, vagy kisebb papírdobozokat használhatunk fel, ebbe elhelyezve a meglepetéseket.

24 kis boríték is mutatós, egy nagy kartonlapra ragasztva, bizonyos ajándékcetlikkel megtöltve, de faágakra felakasztott kis „csomagocskák” is ötletesek, ahogy a klasszikus zoknikba tett kedvességek sem mennek ki a divatból.

Láttam már apró virágcserepes megoldást is, de textilből készített tasakokat is. Természetesen nemcsak édességet, cukorkákat lehet csempészni az ablakokba, hanem számos apró figyelmességet, egészséges nassolnivalót, apró ajándékot, idézetet, kisebb játékot, matricát, dekorholmit, verset, s még sok más apróságot.

Felnőttek is örömmel bontogatnak ablakokat, nőknek csinálhatunk sminkkalendáriumot, benne sminkeszközökkel, mint például púderecset, körömreszelő vagy éppen szemöldökcsipesz, egydarabos szemhéjpúder, rúzs, vagy körömlakk.

Említettem a sörkalendáriumot, mely, minden nagy sörivó álma, benne 24 darab sörrel, vagy a teakedvelőknek teából ugyanez, 24 db filterrel.

Ha esetleg mégis az utolsó pillanatban állnánk neki a naptár elkészítésének, akkor előkerülhetnek a műanyag poharak, textil darabok, amikből egy mozdulattal zsákocska készülhet, esetleg csipeszek, ez tényleg egyszerű és gyors, vagy csak szimplán a csomagoló papírok, amikből egy csepp kreativitással hangulatos adventi kalendáriumot varázsolhatunk.

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?

Az önmagunknak támasztott mércék csapdájában

Kiváló eredménnyel érkezünk haza, de semmi különösebb figyelmet nem kapunk a környezetünktől és önmagunktól sem. Valami rendkívüli teljesítményt kell produkálni ahhoz, hogy felkeltsük más emberek érdeklődését, vagy éppen emberileg csinálunk rosszul valamit. Azt érezzük, hogy tökéletes látszatot tartunk fenn, miközben mégis lehangoltnak, depressziósnak érezzük magunkat, vagyis az önmagunkkal szemben támasztott mércék csapdájában rekedtünk.

A munkavállalói felmondás okai

A próbaidő alatti felmondásnak több indikátora is lehet, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítania a cégeknek annak érdekében, hogy akár félévnyi szinte felesleges munkától kímélhesse meg magát. Fontos megjegyezni, hogy ebben a cikkben csak a munkavállalói oldalt vesszük figyelembe.

Rossz szokások, amik károsan hatnak az agyunkra

Ki ne szeretne minden nap friss és üde gondolkodással állni az életéhez, legyen az munka, magánélet, vagy bármi más. Íme pár tipp, miket érdemes elkerülni a nap folyamán.

Vállalkozni vagy alkalmazottnak lenni?

Vállalkozó vagy alkalmazott – Hogyan lehet biztos jövőképem? Gyakran halljuk, hogy jó lenne vállalkozni valamivel, és függetlennek lenni a főnöktől, vezetőktől. Valamint, hogy az üzletemberek jól keresnek. A valóságban azonban ez a kép sokkal árnyaltabb. De mi is az alapvető különbség a kettő között? Egyéni szinten mely választás lehet jobb?