A cukorbetegség lelki okai
- Dátum: 2019.12.06., 20:39
- Martinka Dia
- anyagcserezavar, betegség, cukorbetegség, depresszió, diabétesz, egyensúly, életmód, fiatal, figyelmeztetés, gondolat, gyermek, harmónia, helytelen, inzulin, inzulinhatás, lelki, mozgásszegény, pajzsmirigy betegség., probléma, pszichoszomatika, szeretetéhség, szorongás, táplálkozás, testi
A cukorbetegségnek a köztudott oka az inzulin hiánya, illetve az inzulinhatás elmaradása. Ez a betegség egyfajta anyagcserezavar, melyben a hasnyálmirigy nem termel inzulint, vagy a sejtek nem képesek a cukor felvételére. Az 1-es típusú cukorbetegség leginkább a gyermekekre, fiatalokra jellemző, míg a 2-es típusú inkább az idősebbeket érinti. A betegség szorosan összefügg a helytelen táplálkozással, a mozgásszegény, egészségtelen életmóddal.
Nagyon sok orvos egyetért abban, hogy a testi problémák mögött lelki „jelenségek” húzódnak meg, és nagyon sok esetben a betegségek az elfojtott, ki nem mondott érzelmekről, problémákról árulkodnak. Érdemes odafigyelni ezekre a jelekre, hogy időben változtassunk a gondolatainkon, hozzáállásunkon. A jelek figyelmeztetések arra, hogy életünkön mielőbb változtatnunk kell. Azt jelzik ezek a gondok, hogy a lelkünkben felborult a rend, és megszűnt a harmónia.
Ha ismerjük a betegségek lelki oldalát, gondolataink megváltoztatásával megteremthetjük a testi-lelki egyensúlyt. Ma már egyre többen elismerik, hogy az egészség nem csupán testünk helyes működését mutatja, hanem a testi-lelki harmóniát is. A világhálón kutakodva nagyon sokat lehet olvasni arról, hogy mely betegségek milyen lelki eredetű dolgokra vezethetők vissza, az allergiától a gyomorbetegségekig, érdemes szabadidőnkben tanulmányozni ezeket.
A pszichoszomatika kimondja, hogy nincs a testnek semmi olyan baja, amely ne a lélekből eredne. Mint mindennek, a cukorbetegségnek is van lelki oka. A betegség lelki oldalát tekintve az egyik fő ok a depresszió, szorongás, hormonális, idegrendszeri és immunrendszeri problémák. A lelki eredetű problémák nem egyik napról a másikra alakulnak ki, általában már évek, nem ritkán évtizedek óta fennállnak, s előbb-utóbb valamilyen betegség formájában jelennek meg.
A cukorbetegség sajnos nem gyógyítható, de pozitív gondolkodással ebben az esetben is sokat tehetünk a javulásért, gyógyulásért. A cukorbeteg valószínűleg több bánatot élt át az életében, ami miatt megkeseredett, és ezt próbálja kompenzálni a cukros édességekkel. Hatalmas szeretet-és „gyengédségéhsége” van. Ha gyermekkorban alakul ki a diabétesz, akkor arra utalhat, hogy a gyermek több harmóniára vágyik a családjában, vagy beilleszkedési problémákkal küzd. Az idősek az öregség és az elmúlás közeledtét érezve válnak szorongóvá, örömtelenné, ráadásul egyre több számukra fontos embert is elvesztenek.
A pajzsmirigy betegségekhez hasonlóan a diabétesztől szenvedők legfontosabb feladata önmaguk elfogadása, megbecsülése, megértése. Ha szeretettel gondolunk önmagunkra, másokat is könnyebben el tudunk fogadni.
Az egészségünket hajlamosak vagyunk magától értetődőnek, természetes dolognak venni, azonban nem az, s erre gyakran csak a betegségek megjelenésével jövünk rá. A testünket és lelkünket együtt kell kezelni, ápolni, gondozni, gyógyítani. Az egészség megőrzéséhez ezért éppúgy hozzátartozik, hogy az egészséges életmód és tudatos táplálkozás mellett a lelkünkkel is foglalkozzunk.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?
Hatásos légzőgyakorlatok
Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.