Menü

Ezt tudtuk a koffeinről?

A koffein az egyik legismertebb élénkítő hatású szer a világon. Aki teázik, kávézik, fogyaszt kólát, majszol mellé csokoládét, iszik kakaót, netán az energiaitalt kedveli, tudják jól, a koffein hatása miért oly szükségesen népszerű. Miután elkortyoltuk reggel kedvenc tejeskávénkat vagy teánkat, máris érezzük, hogy a koffein gyorsan felszívódik a szervezetünkben. Az élénkítő hatást 15-30 perccel később már érezzük. Egészséges felnőttekben az átlagos felezési idő nagyjából 4 óra, de 2-8 óra között változhat.

Csak kávéból (amely a leggyakoribb koffeinforrásunk) évente állítólag kb. 800 milliárd csészével kortyolunk el világszerte. A kávébab mellett több mint 60 más különféle növény is tartalmaz koffeint, például a kakaóbab, a tea, a kóladió és a guarana.

A koffein serkenti a szívműködést, növeli a pulzusszámot és a vérnyomást, illetve gyorsítja az anyagcserét és nem elhanyagolható vízhajtó hatással bír.

Gátolja az elalvást, élénkít, segíti az agyi aktivitást, ugyanis javítja a gondolkodást, a szellemi funkciókat.

Ha koffein tartalmú italt fogyasztunk, vagy túl magas lenne esetleg a koffeinbevitelünk, akkor mindenképp érdemes és tanácsos figyelembe venni a következőket:

Az antibiotikumokkal, gyógyszerekkel együtt fogyasztva változtathat a gyógyszer felszívódásán, illetve bizonyos gyógyszerek lassítják a koffein kiürülését a szervezetből, s erős szívdobogást, az idegességet és alvászavarokat okozhatnak.

Vaspótló készítmények szedésekor úgyszintén meg kell fontolnunk a koffeintartalmú italok élvezetét, ugyanis a koffein akadályozza a vas felszívódását.

Nők és férfiak esetében annyi a különbség, hogy a nők szervezete kicsit lassabban dolgozza fel a koffeint, mint a férfiak esetében, ezért nőknél tartósabb annak hatása.

Ha alkohollal együtt fogyasztjuk a koffeintartalmú italt, akkor hosszabb élénkítő hatással kell számolnunk, míg a dohányzás éppen ellenkező hatást vált ki: rövidíti azt.

Mi a helyzet a várandóssággal?

Terhesség, szoptatás alatt én kávéztam, természetesen mértékkel. Várandósság alatt ugyanis egyáltalán nem tilos a koffeinfogyasztás, de a napi 200 mg mennyiséget nem szabad túllépni, ugyanis a magzatba átjut a méhlepényen át. A terhesség és főleg a szoptatás idején mindenképpen célszerű mérsékelni a koffeinbevitelt, vagy koffeinmentes teára, kávéra váltani.

Bizonyos mértékig a koffeinnek előnyös hatásai vannak, azonban a túl sok koffein problémákat okozhat, például felerősíti a reflux tüneteit, migrént válthat ki. A sok kávé a kevéssel szemben 31%-al növeli az alacsony születési súly kockázatát, 46%-al a terhesség elvesztését.

Pozitív egészségügyi hatásai között tarthatjuk számon, hogy gátolja a tumornövekedést, csökkenti a rák és a parkinson kór kockázatát. Csökkenti az asztmás rohamok számát. Hogy mennyi koffeint tartalmaz egy kis csoki, egy csésze kávé, egy bögre tea, arról a világhálón pontos adatokat találhatunk, így mindenki eldöntheti, mekkora az a mennyiség, ami belefér a napi adagunkba, esetleges dohányzás, gyógyszer, terhesség, vagy szoptatás alatt.

Martinka Dia

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.