Várandósság túlsúllyal
- Dátum: 2020.09.02., 19:03
- Martinka Dia
- áldott állapot, cukorbetegség, dietetikus, divatdiéta, egészséges, életmód, energiamennyiség, étrend, fejlődés, fogyókúra, folyadék, hízás, kalória, koplalás, mozgás, nassolás, reform, súlygyarapodás, szakember., teherbeesés, trimeszter, trombózisveszély, változatos, várandósság
Az áldott állapot nem a fogyókúra a divatdiéták és koplalások ideje, ezt jól tudjuk, de nagy túlsúllyal küzdő kismamáknak épp a baba egészsége miatt kell fokozott odafigyeléssel viselni a várandósság alatti életmódot.
A terhesség alatt a többletsúly köztudottan veszélyezteti az anya és a baba egészségét. Nem csak a teherbeesés előtti többletsúly probléma (akár már a teherbeeséshez is), hanem normál súlyról indult terhesség alatti hirtelen súlygyarapodás is komoly kockázatot jelent.
Milyen problémákat okozhat a túlsúly?
Eleve ott kezdődik, hogy nehezebb teherbe esni, ez bizony lehet oka annak, ha a gyermekáldás várat magára. Ha várandósság alatt szedünk fel a kelleténél több pluszkilót, akkor a kismamára nézve nő a magasvérnyomás, a terhességi cukorbetegség, a trombózisveszély kockázata.
A babára nézve nő a spontán vetélés, a koraszülés, a császármetszés lehetősége.
A magas túlsúly fejlődési rendellenességeket is okozhat, fiatalkori cukorbetegséget, gyermekkori elhízást, keringési betegségeket.
De mit tehet az a kismama, aki már várandós, mégis túlsúllyal rendelkezik?
Babavárás alatt a hízás mértékét normál esetben, átlagos kiindulási súlyról körülbelül 12-18 kg közötti értékben határozhatjuk meg. Túlsúllyal rendelkező kismamáknál ennél kevesebbet ajánlott hízni, mintegy 7-10 kg súlygyarapodás a megengedett, de nagy mértékű elhízás esetén ez a szám inkább az alsó határon maradjon, ami 6-7 kilót jelent.
A terhesség első trimeszterében 150 kalóriával van többre szükségünk, míg a második trimeszter 300kalória pluszbevitelt tart indokolnak naponta, az utolsó trimeszterben pedig a 200 kcal energiamennyiséget nem ajánlatos túllépni. Ez egy banán vagy egy pohár tej kalóriatartalma, tehát nem kell extra adagokra gondolni, sem kettő helyett enni.
A legtöbb üres kalória a tápanyag nélküli, felesleges nassolásból származik, ennek elkerülésére kell leginkább törekedni és nem a terhesség miatti kívánósság álcája mögé bújni.
Akkor mit együnk?
Változatosan kell étkezzünk, ami azt jelenti, hogy kevés gyümölcsöt, sok zöldséget, elegendő rostot, lassú felszívódású szénhidrátokat kell fogyasztanunk, például teljes kiőrlésű lisztből, vagy rozslisztből, zablisztből készült kenyeret, korpás pékárut, durumtésztát, szénhidrátcsökkentett termékeket, reform köreteket, mint például kölest, bulgurt, hajdinát. Tejtermékek közül a kevésbé zsíros, cukor nélküli joghurtokat, túrót, tejet, sajtot, húsok közül a zsírszegény szárnyas húsokat, felvágottakat részesítsük előnyben, magvakból pedig maximum egy kis maréknyit fogyasszunk minden nap. Az italfogyasztás tekintetében az ásványvíz a legjobb választás, vagy különböző teák, cukrozatlan limonádék.
Ha megakadtunk az étkezési tanácsok útvesztőjében, keressünk fel dietetikus szakembert, aki segít személyre szabottan összeállítani a megfelelő étrendet. Gondtalan babavárást, jó egészséget kívánok!
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?