Menü

Mikulás a világ körül

Csak Magyarországon több százezer gyermek várja holnapra a titokzatos ajándékosztót, a Mikulást. Az itthoni szokások szerint december 6-án, Miklós napján érkezik a Mikulás, aki a finomságok mellett apró ajándékokat is hoz a jó gyerekeknek. Nem mindenhol van ez így, ha a Mikuláshoz és a karácsonyhoz kapcsolódó szokások és mitikus történetek országról országra változnak. Nézzük, hogy készülnek világszerte a gyerekek a Télapó érkezésére!

A legnépszerűbb télapó kétségkívül a finn Joulupukki, azaz Karácsonyapó. Őt az eredeti Mikulásként is ismerjük, aki járja is a világot, szívesen találkozik a gyerekekkel és hoz nekik ajándékot. A lappföldi Télapó többször látogatott már Magyarországra, a magyar kisgyerekek legnagyobb örömére. A finnek számára a legfontosabb ünnep a karácsony, náluk a Télapó szenteste, december 24-én érkezik.

A belga gyerekek is december 6-án várják a Mikulást, aki ilyenkor nagyobb ajándékot hoz nekik. Általában a karácsonyfát is már december elején felállítják és vízkeresztkor szedik csak le. Karácsonykor sem maradnak ajándék nélkül a legkisebbek, kandallóra akasztott zoknijukban apróságokat kapnak.

Az angolszász országokban elterjedt, hogy a karácsony előestéjén érkező Mikulást némi elemózsiával és frissítővel várják, aki biztosan megéhezik és megszomjazik az ajándékosztás közben. Nagy-Britanniában süteményt és egy pohár portóit készítenek elő, míg Írországban whiskyt kap a Mikulás. Az írek a rénszarvasokra is gondolnak, őket egy csomag répa várja. Amerikában is frissítővel várják a Mikulást, náluk jellegzetes csokis sütit és egy pohár tejet kap a kéményen át érkező Télapó.

Míg az amerikaiakhoz a kéményen át, a spanyol gyerekekhez az erkélyen keresztül érkezik a Mikulás. Az igazi ajándékokat azonban nem ő hozza, azokra vízkeresztig kell várniuk. Spanyolországban a napkeleti bölcsek vízkeresztkor felvonulnak és ők teszik a jó gyerekek csizmáiba az ajándékokat, a rosszaknak pedig szén alakú cukrokat adnak.

Görögországban Agios Vaszilisz, azaz Szent László hozza az ajándékokat és szenteste helyett, szilveszter napján kapják meg a gyerekek.

Ausztráliában a nyári szünet kellős közepén ünneplik a karácsonyt, ezért a szokásaik eltérőek, mint más országokban. A karácsonykor érkező Mikulás szánját kenguruk húzzák és nincs olyan nagyon beöltözve, mint nálunk. Karácsony napját a jó idő miatt legtöbben a tengerpartokon töltik, ahol közös barbecue-partit tartanak.

Az idei karácsony mindenképpen más, de vannak szokásaink, amelyek a járvány alatt is tovább élhetnek. Ápoljuk őket, ajándékozzuk meg egymást és gondoljunk azokra is, akik nehéz helyzetben ünnepelnek.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.