Nyers vitaminforrások februárban
- Dátum: 2021.02.02., 04:19
- Vörös Sándor
- aszalvány, bio, csíra, egészség, gomba, gyümölcs, magvak, vitamin, zöldség
Napjainkban megszokott, hogy szinte akár szőlőt vagy uborkát és paradicsomot is vásárolhatunk a hipermarketben télen is. Ugyanakkor mondhatni a déli gyümölcsök szezonja van még. Viszont ez igen eltér a természetes környezetünktől. Nem belegondolva a kérdésbe, hogy milyen módon termelik őket vagy éppen nem.
Na de idehaza is számos zöldség és gyümölcs is elérhető, amik nyersen fogyaszthatók. Erre pedig nagy szükségünk van ilyenkor.
Tanácsolnám, hogy a déli gyümölcsöket mellőzzük viszont úgy vélem ezeknek is megvan a helyük a téli vitamin és rostforrás biztosításában. Másrészt éghajlatunk változik. Egyre többször hallani, hogy bár a banán nem érik be, de megmarad már hazánkban is. A citrom és a narancs meg termést is hoz, ha télire bevisszük vagy van erre egy télikertünk. A kivi pedig nem is déli gyümölcs, csupán ázsiai és itthon is megterem kellő gondossággal. Ajánlom ezeket azok számára, akik szeretnek kísérletezni, akár kis túlzással meg is termelhető néhány fajta.
Aztán a bio minősítésű zöldség és gyümölcsfélék is egyre elterjedtebbek. Ebből ilyenkor, a vöröshagyma, a burgonya, valamint az alma és a sárgarépa a legelérhetőbb és árában sem annyira horror. Esetleg még ha szerencsénk van akcióban is kiváló választás. Utóbbiak pedig nyersen fogyasztásra ajánlottak.
Egyéb iránt lehet találkozni zöld hagymával és póréhagymával is a boltok polcain. Valamint fejes káposztával vagy a fodros, illetve a kel változattal. Előbbi jó és egészséges saláta alap is egyben.
Továbbá fellelhető még például naspolya, sütőtök és körte is. A gomba pedig kakukkolás a történetben, de a csiperke gomba nyersen is fogyasztható. Ez ügyben pedig a piacokon is érdemes szétnézni ilyenkor, de egyébként mindig, hiszen akár több termelő ajánlatával is találkozhatunk.
Ajánlom továbbá a magvakat, mint a diót, török mogyorót, mandulát és a földimogyorót. Ha már pedig itt tartunk az aszalványok is a nyers kategóriába tartoznak. Így ezek közül például jó választás a szilva és az alma, a mazsola, a sárgabarack, és a vörös áfonya is.
Ezek közül pedig aszalt almát otthonunkban is elkészíthetjük. Akár a fűtőtest vagy a gáztűzhely sütő terében is. Lassabb vagy gyorsabb folyamat során. Amire ügyelni kell az a hőmérséklet, mert magas hőfokon tönkre mennek a vitaminok. Szóval nem megsütni kell az alapanyagot, hanem szárítani. A vállalkozó kedvűek pedig kísérletképp kipróbálhatnak mást is. Például hagymaféléket, sütőtököt stb.
Amit még érdemes ezeken túl megemlíteni, azok a különböző magcsírák, melyek vitaminban és ásványi anyag tartalmuknál fogva, ilyenkor aranyat érnek. Az üzletekben bio formában találkozunk velük. Ugyanakkor mi is kitanulhatjuk a csírakészítés fortélyait. A végtermék pedig akár magában is fogyasztható étel mellé, vagy saláta összetevőjeként. Sőt egyes betegségekre is gyógyírt lelhetünk bennük. Részemről ismertebbek például a lucerna, póréhagyma, édeskömény, retek változatok. Viszont több gabona, zöldség és fűféle is alkalmas csírakészítésre.
Ez utóbbiak tekintetében viszont néhány ajánlásra is érdemes odafigyelni. Legyengült immunredszer esetén ne fogyasszunk nyers csírát. Boltban pedig mindig hűtött friss terméket válasszunk. Ha kellemetlen szagú, akkor ne fogyasszuk el. Ezt megelőzendő puszta kézzel ne kezeljük a magokat, csírákat. Valamint étteremben ne fogyasszunk nyers csírát. Ami az előzőek fényében teljes mértékben érthető is.
Összességében pedig elmondható, hogy ha nyitott szemmel járunk a világban és van bennünk egy kis kísérletezési szándék, számos nyers étellel találkozhatunk a tél utolsó hónapjában is, illetve néhányat magunk is előállíthatunk. A bennük rejlő vitamin és ásványi anyag forrásokra pedig nagy szükségünk van egészségünk megőrzéséhez. Ennek pedig egyik alapja az, ha mindig azokat a növényi terméseket fogyasztjuk aminek mostanában a szezonja van. Jó egészséget!
Vörös Sándor
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.