Mire jó a szalicilsav?
- Dátum: 2021.03.17., 00:44
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pexels.com
- anyag, arc, arcápolás, bha, egészség, hámlasztás, kémia, korpásodás, szalicilsav, szépség, tudatosság, vegyület
1828-ban Johann Buchner müncheni gyógyszerész nevezte el az általa fűzfakéregből izolált anyagot szalicilnek a fa latin (Salix) neve után. Sikerült hozzájutnia a szalicilhez Pierre-Henri Leroux-nak, aki a réti legyezőfűvel (Spirea ulmaria) kísérletezett – innen ered a szalicilsav másik neve a spirsav. A szalicilsav gazdaságos ipari szintézisét Hermann Kolbe érte el 1874-ben. A szalicilsav jótékony hatásait régóta ismerték az elődök, mert tudták, hogy a fűzfakéreg lázcsillapító hatású, csak akkor még nem tudták, hogy a láz csillapítását pontosan milyen anyag is okozza. A szalicilsav a kúszó fajdbogyó illó olajában is megtalálható metil-szalicilát formájában; ebből 1844-ben állították elő a szalicilsavat. Az előbbiek alapján tehát növényekben megtalálható a szalicilsav, de miért szükséges a növényeknek? A szalicilsav egy fitohormon. A fitohormon fontos szerepet játszik a növények fejlődésében, a fotoszintézisben és a növényi légzésben.
Egy kis kémiai felelevenítés után térjünk rá arra, hogy mi is a szalicilsav gyakorlati haszna? Ez egy joker összetevő, széleskörű felhasználásnak örvend. Talán egyik legnépszerűbb gyógyszer az aspirin, ami a szalicilsav „testvére”, az acetilszalicilsav. A gyulladáscsökkentő hatása mellett láz- és fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik.
Mivel a szalicilsav gyorsítja a felső hámréteg hámlását, ezért kifejezetten jó aknés, mitesszeres bőrre. a szépségipar csak 0,5-2%-os koncentrációban használja, ezért „csípő vagy maró” hatás nem érzékelhető, de mindenképpen ép bőrön kell alkalmazni. Másképp BHA-ként lehet ismerős a hétköznapi felhasználónak. A BHA alkalmas az elhalt hámsejteket eltávolítani, segít az eltömődött pórusok miatti bőrhibákon, és serkenti a bőr kollagéntermelését is. A szalicilsav és a BHA-k zsírban oldódnak (ezért célszerű mitesszer ellen alkalmazni). PH-értéke 3 és 4 közötti érték, ebben a pH-értékben figyelhető meg legjobban a hámlasztó hatás. Sokan úgy hiszik, pedig nem igaz, hogy a szalicilsav is érzékennyé teszi a bőrt a Nappal szemben. Mindenesetre, ha valakinek kiépített rutinja van, az tudja, hogy mennyire fontos a fényvédelem.
Ahogy fentebb említettem, mivel hámlasztó hatású, ezért a faggyúmirigyek nem tömődnek el a szalicilsav alkalmazása során. Emiatt gyakori összetevője a korpásodás elleni samponoknak, balzsamoknak. Ha zsíros korpásodással küzdesz, keress olyan sampont, ami tartalmazza a szalicilsavat! Hámlasztó zoknik, bőrkeményedés elleni szerek szintén gyakori összetevője, de még alkalmazzák szemölcs és tyúkszem eltávolítására is.
Ami meglepő, hogy némely háztartásban élelmiszerek tartósítására is használták, viszont a szalicilsav nagy mennyiségben igen mérgező. Csak hideg élelmiszereknél alkalmazták, mert meleg hatására mérgező fenollá bomlik. Nem kell megijedni, az élelmiszeripar szerencsére nem alkalmazza a szalicilsavat, mint tartósítószert.
A fenti jótékony hatások persze függnek attól, hogy milyen mértékben található meg a szalicilsav egy-egy termékben. Lemosókban kisebb mértékben, hámlasztókban pedig nagyobb mértékben találkozhatunk ezzel a hatóanyaggal. Ha ismerkednél a szalicilsav hatásaival, akkor mindenképpen keress minőségi termékeket! Kémiai hámlasztás előtt kutass a tudatos arcápolás témájában, vagy keress fel egy bőrgyógyászt!
Nagypál Anna
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.