Menü

Milyen tünetei vannak a magnéziumhiánynak?

A szervezetnek nagyon fontos a magnézium, hiszen közel 300 élettani funkcióban vesz részt, ha hiányt szenvedünk benne, egy sor egészségügyi problémával számolhatunk.

A magnézium egy olyan létfontosságú ásványi anyag, mely szükséges a fehérjeszintézishez, az idegrendszer egyensúlyához és a vérnyomás szabályozásához, de szerepe van a csontfejlődésben, a csontépítésben is.

Minden vitaminhiánynak, vagy egyes ásványi anyagok nélkülözésének megvannak a maga jellemző, tipikus tünetei, a magnézium esetében ilyenek lehetnek többek között a szorongás, az izomgörcsök vagy az izomrángások. A magnéziumhiány miatt magasabb lehet a pulzusunk, okozhat csontritkulást és kihathat a szervezetre oly módon, hogy inzulinrezisztenciát is eredményezhet, mégis a legismertebb tünet a fáradtság.

Ha kevés magnézium van a szervezetünkben, akkor a sejtek és a szövetek nem jutnak elegendő oxigénhez, fáradtak leszünk, enerváltak, lassul az anyagcserénk, hízhatunk…stb.

Ha valaki rendszeresen sportol, akkor a magnéziumpótlás elengedhetetlen része az étrendnek, vagy étrendkiegészítésnek, így támogatjuk a szervezetünket, de aki nem sportoló, annak is szükséges a magnéziumra figyelni, hiszen a feldolgozott ételek és élelmiszerek korát éljük, a gyorsételek világát, ez pedig a magnézium elégtelen beviteléhez vezet.

Az elmúlt években elmondható, hogy szinte a felére csökkent a napi jellemző magnézium bevitel, az emberek nagy részének magnézium hiánya van.

A minimális javasolt bevitel a nők esetében 320 mg/nap, a férfiaknál pedig több, mint 400 mg/nap. Tanulmányok igazolták, hogy 10 emberből 8 az ajánlott napi minimum magnézium szintet sem viszi be a szervezetébe.

Több kutatás számolt be arról, hogy a magnézium jótékony hatású a menstruáció előtti és alatti időszakban, oldja a feszültséget, hatásos székrekedés esetén, vetélést előz meg, cukorbetegségre ajánlott, pajzsmirigy elégtelenségre is jó és legfőképp az izomgörcsök ellenszere.

Magnéziumhiányra utalnak a következő tünetek: álmatlanság, fáradtság, fejfájás, izomgörcsök, székrekedés, levertség, szorongás, szabálytalan szívverés és még lehetne sorolni, de ezek a leggyakoribb jelek.

A magnézium bevitelét pedig a következő ételekkel fokozhatjuk: tök és tökmag, dió, zabkorpa, quinoa, mandula, spenót, kesudió, fenyőmag, tőkehal, tonhal, tofu, földimogyoró, zabkorpa, barnarizs, hajdina.

Ha étrendkiegészítő formájában visszük be a magnéziumot, arra érdemes odafigyelni, hogy D-vitaminnal és K2-vitaminnal szedjük, melyek segítik a magnézium felszívódását és hasznosulását. jó egészséget kívánok!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.