A terhesség legkorábbi jelei
- Dátum: 2021.07.04., 17:50
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- aluszékonyság, babavárás, éhség, hányinger, kimerültség, közérzet, terhesség
Testünk gyakran már a terhességi teszt pozitívvá válása előtt elárulja nekünk, hogy áldott állapotban vagyunk. A terhesség első jelei azonban nagyon sok esetben összekeverhetőek valamilyen orvosi probléma jeleivel vagy lehet egyszerűen csak PMS is, tehát fontos mielőbb elvégezni egy tesztet.
Menstruáció késése, mássága
Amikor a nő életében egy ciklus kimarad, gyakran az első dolog egy otthon elvégezhető terhességi teszt elvégzése. Egy kései vagy kimaradt ciklus a terhesség legismertebb jelei közt van. Sok nő azonban a terhesség alatt is vérzik az első néhány hétben, mely nem más mint a beágyazódási vérzés. Egy ciklus után vagy a terhességi teszt pozitív eredménye után következő erős vérzés vetélés jele lehet, ezért mindenképp keresd fel orvosodat.
Más tényezők is hozzájárulhatnak a menstruációs zavarokhoz és a kimaradt ciklusokhoz. Ezek a következőek:
Mértéktelen változások a testsúlyban vagy az étrendben
Hormonális egyensúlyhiány
Stressz
Fogamzásgátló tabletta abbahagyása
Szoptatás
Utazás, főleg a magasság változások
Betegség
Antibiotikumok
Kimerültség, fáradtság
Az extrém kimerültség vagy akár a tény, hogy fáradtabbnak érzed magad, mint általában utalhat terhességre és már a fogamzást követő első héten jelentkezhet. Ugyanakkor, sok más tényező is fáradttá tehet egy nőt, tehát ha ezt a tünetet nem kísérik a terhesség egyéb jelei, gondold végig mi más lehet az oka.
Hányinger
A terhesség ezen jól ismert tünete a fogamzást követő második és a nyolcadik hét között jelentkezik és a harmadik trimeszter végére eltűnik. Néhány nő egyáltalán nem tapasztal reggeli rosszullétet, míg mások a terhesség végéig szenvednek tőle. Először is, zárd ki a többi lehetséges okot: ételmérgezés, bél irritáció, gyomor rendellenességek, stressz és gyomorhurut.
Gyakori vizelési inger
A fogamzást követő hatodik és nyolcadik hét között a méh növekszik és elmozdul, több helyet foglalva el a hasban, erőt gyakorolva a húgyhólyagra, így gyakrabban kell kimenned a mosdóba. A gyakori vizelés azonban más problémákra utalhat, amennyiben a terhesség egyéb tünetei nem párosulnak hozzá:
Húgycsőgyulladás
Húgyhólyaggyulladás
Diabétesz
Megváltozik a közérzet
A közérzet változása tipikus terhességi tünet. Jelentkezhet émelygés, hányinger, hányás is (jellemzően reggel, de bármely napszakban előfordulhat). Ezek a tünetek megnehezítik a kismama mindennapjait, valamint a táplálékfelvételt is. Sokat segíthet, ha reggel ébredés után eszik néhány falatot a várandós nő, illetve napközben is tart magánál néhány szem kekszet, aszalt gyümölcsöt, valamint egy kis üveg ásványvizet. Rendszeres, kis mennyiségű étkezések esetén a rosszullétek ritkábban jelentkeznek.
A terhesség tünetei körülbelül 4 hetes terhességi kortól észlelhetőek először. A menstruáció elmaradásakor már 4 hetes terhességről beszélünk (szabályos 28 napos ciklus esetén), a terhességnek vannak azonban korai jelei is.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?