Menü

Tippek a jobb alvásért kánikulában

A nyár eddigi napjai kifejezetten melegen teltek, az utóbbi pár hétben szinte folyamatos kánikula volt. A hőség ellen persze lehet védekezni klímával, szellőztetéssel, egyéb hűtő megoldásokkal, de ha valakinek erre nincs lehetősége, az bizony éjszaka sem szabadul a hőség kellemetlen mellékhatásaitól. Ilyen például az, ha nehezen, vagy szinte egyáltalán nem tudunk elaludni a melegtől. Az időjárás változékonysága sok ember alvását befolyásolhatja, de ahogy a meleg, úgy a hideg is lehet ilyen hatással. Általában főleg azok érzékenyek különösen az időjárásra, akik szív- és érrendszeri betegséggel küzdenek, túlsúlyosak, vagy éppen a változó korban vannak. Erre hoztunk most néhány tippet, hogy megkönnyítsük azok dolgát, akik nem szeretnek, vagy nincs lehetőségük klímával hűteni a lakást.

Az egyik tipp a felkészülés. Ezalatt azt értjük, hogy bár manapság már mindenhol megtalálható a technika, mégis lefekvés előtt ügyeljünk arra, hogy ki legyen kapcsolva minden elektronikai eszköz, például a TV, számítógép, telefon, rádió és hasonló kütyük. Olvassunk inkább kicsit elalvás előtt, az a szemet és az agyat is kicsit lefárasztja, hátha könnyebben megy így az elalvás.

Szintén egy sokak által elhanyagolt részlet a délutáni kávé, illetve tea fogyasztása. Bár sokan azt mondják, ők közvetlenül koffeinfogyasztás után is tudnának aludni, mégsem tesz jót, ha délután iszunk ilyen italokat, hiszen, ha nem érezzük úgy, de szervezetünket felpörgeti, ami miatt lehet, hogy később nehezen alszunk el.

Sokat segíthet az is, ha kizársz minden lehetséges zavaró tényezőt. Ilyen például a fény; sötétítsd el a hálószobát redőnnyel vagy reluxával, függönnyel, kapcsolj ki minden fényforrást, mint például a monitorok, telefon, rádió, ébresztőóra kijelzője. Zavarhat a hang is, bár ez egy sokkal nehezebb ügy, hiszen, ha az utcáról, vagy olyan forrásból érkezik a zaj, sajnos nem tehetünk ellene semmit, azonban a telefont beállíthatjuk csak ébresztésre, így nem zavarhat meg egy váratlan üzenet vagy hívás.

Az általánosan javasolt hőmérséklet a hálószobában 18-20 fok, azonban ez a nyári kinti meleghez képest nagyon hideg, így, ha klímával is alszunk, semmiképp se állítsuk 24 fok alá. Általánosságban ajánlott, hogy a kinti és a benti, klímás hőmérséklet között ne legyen nagyobb különbség összesen, mint 7 fok.

Ha minden lehetséges zavaró tényezőt kizártál és így sem megy könnyen az elalvás, lehet, hogy nem a hőség, hanem valami más okozza a problémát. Ilyen esetben érdemes lehet szakemberrel konzultálni, mivel lehet szó akár alvási apnoeról vagy akár idegrendszeri problémáról.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.