Hogyan előzhetjük meg és mit tehetünk napégés ellen?
- Dátum: 2021.08.20., 16:48
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- bőr, bőrégés, bőrpír, egészség, napégés, napszúrás, naptej, tünet
A nyári hónapokban az egyik leggyakoribb bőrprobléma a napégés. Mit tehetünk a bőrpír és a fájdalom enyhítésére, és melyek azok a házi módszerek, amelyekkel inkább ne kísérletezzünk? Nézzünk meg néhány házi praktikát, amellyel enyhíthetőek a tünetek.
Mindig használjunk naptejet
A nyári napsütéses időszakban, mindig használjunk naptejet. Ebben a forróságban a legmelegebb órában 10 és 3 óra között, érdemes árnyékba húzódni. A nyári hónapokban ez a korlátozás akkor is ajánlott, ha vékony felhő takarja a napot, hiszen az az UV-sugaraknak nem állja útját.
Emellett érdemes kalapot, napszemüveget is viselni. Valamint, ha nagyon fehér a bőrünk, akkor a nyakat is érdemes védeni külön egy ruhával.
Azon az alapon, hogy mindig jobb megelőzni a problémákat, mint kezelni a következményeket. Ha csak fél órára, de kimegyünk a tűző napra, akkor használjunk naptejet vagy fényvédőkrémet. Strandolás esetén pedig többször is kenjük be magunkat naptejjel, mivel a víz lemossa a bőrről a védőréteget.
Bőrnyugtató pakolás
A natúr joghurt is lehet jó megoldás, az enyhe leégés kezelésére. Ezt a módszert legfőképp az arcon érdemes alkalmazni, mert ott tudja legjobban kifejteni a regeneráló hatását.
Hámlani kezd vagy csak lebarnul a bőr?
A leégés fokától is függ, hogy a bőr hámlani kezd-e, vagy néhány napon belül, fokozatosan bebarnul a pirosság. Mindkét esetnél fontos, hogy kerüljük a napozást, amíg meg nem nyugodott a leégett bőr.
Aloe Vera avagy segítsük regenerálódni a bőrt
Az aloe vera-t tartalmazó krémek számos problémára jelenthetnek gyógyírt, a benne rejlő számtalan vitamin és ásványi anyagnak köszönhetően. Emiatt a leégett bőrt jó ötlet lehet bekenni aloe vera-t tartalmazó krémekkel, ha van otthon. Valamint ha nem égett meg nagyon a bőrünk, akkor a napozás utáni balzsamok is segítséget nyújthatnak.
A körömvirágos krémek kevésbé jók. A körömvirágot tartalmazó krémeknek is sok jótékony hatása van. Azonban leégett bőrnél lehet, hogy nyugtatja a bőrt. Viszont a krém összetétele miatt irritálja is azt.
Amit semmiképpen se csináljunk
A leégett bőrt semmiképpen se kezeljük alkohollal vagy citromlével. Ezek a hűvösségük miatt maximum néhány percig segíthetnek, de utána fokozhatják is a fájdalmat, hiszen irritálják és kiszárítják a bőrt. Szintén tartózkodjunk az olyan szerektől, amelyek kimarhatják és dörzsölhetik a bőrünket.
Emellett a kimondottan ásványi anyagokat tartalmazó krémeket is kerülni kell, mivel ezek szigetelik és elzárják a bőrt a levegőtől, lassítva annak gyógyulását, ráadásul a hőt is jobban tartják. Valamint a vakarózás sem fog segíteni, és hiába vakarjuk a leégett bőrt, maga a gyógyulás nem fog hamarabb bekövetkezni.
Ha nagyon fáj a bőrünk
Ha a bőrégés nagyon fáj, valamint a bőr felhólyagosodik, akkor érdemes lehet valamilyen vény nélküli fájdalomcsillapítót is bevenni. Ez lehet például Ibuprofen, vagy valamilyen paracetamol hatású készítmény.
A fent említett módszerek leginkább csak a tüneteket enyhítik, és a gyógyulási folyamatot kevésbé gyorsítják fel. Erre a legtöbb esetben nincs is szükség hiszen néhány napon belül a bőrünk magától is regenerálódik. Meggyorsíthatja a gyógyulást, ha sok folyadékot fogyasztunk és néhány napig kerüljük a napfényt, és inkább a lehűtött szobában maradunk!
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.