Menü

A gyerekek egészségének megőrzése – mit tehet a szülő?

Az életmód az évtizedek múlásával egyre változik, az egészség azonban mindig a legfontosabb kincsünk marad, különöse tekintettel a gyermekeink egészségére, melynek megőrzése a mi felelőségünk.

A gyermekek egészségéről, nem csak akkor kell gondolkodni, amikor közösségbe (bölcsibe, oviba) kerülnek, hanem már a gyermektervezéskor el kell kötelezni magunkat egy egészséges életmód, ha szükséges egy komplett életmódváltás mellett, hiszen a fogantatás előtti életmódunk is nagyban befolyásolja a születendő gyermekünk egészségét.

Meghatározó, hogy az anyuka milyen egészségi állapotban van a gyermektervezéskor, milyen vitaminokat szed, milyen erős az immunrendszere, hogyan táplálkozik, mennyit mozog, egyszóval: mennyire tudatosan készül az anyai örömökre.

Egy születendő gyermek az anyuka szervezetében található vitaminokkal, ásványianyagokkal és tápanyagokkal tud fejlődni, ezért, ha anyuka ezt a fontos kérdést elhanyagolja, netán iszik, dohányzik, gyógyszereket szed, az mind kihat a gyermeke fejlődésére, s rendellenességek kialakulásához vezethet.

Újszülöttkorban a legnagyobb áldás az, ha az anyukának van teje és anyatejjel tudja táplálni a csecsemőjét. Minél tovább tudja szoptatni a gyermekét annál jobb, mert az anyatej a legfontosabb a baba számára testileg és lelkileg is.

Gyermekkorban már segíthetjük a kicsiket az egészséges életmód szemléletének kialakításában, tudatos táplálkozásra nevelhetjük őket, s példával kell járjunk, ez a gyereknevelés egyik legfontosabb része és ez egyértelműen a szülők felelőssége, nem lehet az óvónőre, a tanítóra, a politikára, a szomszédra mutogatni, itt az alapokat a szülő fekteti le.

Nehéz dolog ez, hiszen a környezetszennyezés, a mezőgazdaságban használt vegyszerek, a behozott kamionban érlelt gyümölcsök és zöldségek nem tartalmaznak elegendő és megfelelő vitamint.

Napjainkban ezért egyre nehezebb azt biztosítani, hogy vitaminokban gazdag ételeket egyen a gyermekünk, ilyenkor nyúlnak a szülők a gyermekvitaminok, étrend-kiegészítők után, mely némelyek szerint szülői túlbuzgóság és felesleges, mások szerint épp a fent említettek miatt egy feltétlen szükséges kiegészítés és pótlás.

A vitaminok kiválasztásánál a szintetikus vitaminok helyett érdemes a természetes eredetűeket előnyben részesíteni, jómagam a természetes, zöldségekből és gyümölcsökből kivont táplálékkiegészítőket preferálom.

Sokszor a magunk egészségével keveset foglalkozunk, azonban a gyerekeink egészsége minden szülő számára fontos, sajnos ezt ki is használja a legtöbb vitaminreklám, melyekkel a gyerekes szülőknek célozzák meg. Számtalan reklám csábít gumicukorkák, szirupok, pezsgőtabletták és vitamintabletták megvásárlására, s a legtöbb szülő sajnos hagyja is magát befolyásolni, hiszen úgy érzi azzal lesz jó szülő, ha mindent megvesz a gyermekének, ez pedig egyáltalán nincs így.

A természetes vitaminokat kell keressük, a gyereke étrendjére figyelve, rendszeres mozgást beiktatva, példát mutatva, ezzel tudunk tenni a legtöbbet gyermekeink egészségéért. A vitaminok szedése mértékkel történjen, s nem csak betegségek esetén javasolt, hanem megelőzésképpen is szükséges lehet, a vitaminhiány ugyanis betegségekkel jár együtt.

Minden szülő saját maga dönti el, hogy milyen formában gondoskodik gyermeke egészségéről, abban azonban mindenki egyetért, hogy egy szülőnek a gyermeke egészsége a legfontosabb.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?