Menü

Vadveszély az őszi utakon

Megváltozott az időjárás, mások a nappalok, korábban sötétedik, hűvösebb van, megtörtént az óraátállítás, lecseréltük a nyári gumit, az üzletek pedig tele vannak a Halloweent követően hirtelen jött karácsonyi készüléssel, azonban nemcsak a városokban, az erdőkben is megélénkül az élet.

Ősszel a vadak párzási időszakukat élik, s gyakrabban lehet találkozni velük az utakon is. Ezekben a hónapokban nagyon fontos a szokásosnál is óvatosabban vezetni, pláne mikor nem olyan jók a látási, közlekedési viszonyok. Mit tegyünk, ha bekövetkezik egy ilyen baleset?

Egy vaddal való ütközés nagyon veszélyes, mindkét félre nézve. A vadveszélyre figyelmeztető táblák pedig nem véletlenül lettek kihelyezve, bizony sok helyen számolhatunk vadveszéllyel az utakon, hiszen ilyenkor a vadak sokkal élénkebbek és kiszámíthatatlanabbak, mint máskor.

Bőgési időszakban a szarvasok izgatottabbak, aktívabbak, kiszámíthatatlanabbak, egész nap mozgásban vannak, s gyakran kimennek az autóutakra.

Ha vadat látunk az út mentén, számítsunk arra, hogy nem egyedül van, rendszerint csoportba verődve közlekednek.

A vadveszélyt jelző táblákat nagyon komolyan kell venni, s mellette körültekintően vezetni, figyelni az út szélét, az autóút környezetét, hogy észrevegyük a fa mögül kiugró állatot.

Ha nem sikerült elkerülni az ütközést és megtörtént a baleset, melyben az állat annyira megsérült, hogy nem tud elmenekülni, akkor hívjuk a 112-es segélyhívó számot.

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a sérült vadhoz nem szabad közel menni, sem hozzányúlni, ugyanis rúgásával, harapásával súlyos sérüléseket okozhat a megvadult sérült állat. Ha az állat nem él, a rendőrséget kell értesíteni, akik pedig szólnak a helyi vadásztársaságnak.

Mit történik, ha bekövetkezik egy ilyen baleset?

A balesetet követően a rendőrség felveszi a jegyzőkönyvet, az esemény pontos adatait, minden információt, értesíti a vadásztársaságot, felveszi az esetleges tanúk és a gépjármű adatait. A rendőrségi vizsgálat tisztázza, hogy betartottuk-e a közlekedési szabályokat.

Az elpusztult állatot tilos elvinni a helyszínről, a magyar jogszabályok alapján ez ugyanis lopásnak minősül. A vad a vadásztársaságé.

A kárunkat 30 napon belül írásban be kell jelentenünk az érintett vadásztársaságnak.

A tapasztalatok alapján az autósnak akkor van esélye kártérítésre, ha a vadbaleset autópályán, autóúton történt, vagy vadveszélyt jelző tábla nem volt kihelyezve, netán lakott területen belül történt a baleset.

Csatlakozva a rendőrség gyakori felhívásához: arra kérjük a járművezetőket, hogy vezessenek fokozott óvatossággal, lassabban, különösen a vadveszélyre figyelmeztető utakon. Tartsák be a KRESZ szabályait, ne telefonáljanak vezetés közben és a mindenkori látási és közlekedési viszonyoknak megfelelően válasszák meg a sebességet.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.