Menü

Próbáld ki ezeket, ha unod már a natúr csirkemellet

Manapság az egészséges és környezettudatos életmód jegyében egyre többen döntenek úgy, hogy mérsékelik, vagy teljesen elhagyják a húsfogyasztást. Van, aki inkább környezetvédelmi szempontból látja jobbnak, van, aki egészségügyi okokból kifolyólag és van, aki csak szereti a változatos ízeket és alapanyagokat. Emellett pedig a diétázók egyik leggyakoribb problémája, hogy az étrend, amiben a fő fehérjeforrás a csirkemell, egyhangú és unalmas.

A legtöbb embert érint legalább az egyik fentebb említett szituáció, így hasznos lehet, ha van a tarsolyunkban pár olyan fehérjedús alternatíva, amit a natúr csirkemell helyett fogyaszthatunk bűntudat nélkül.

Az egyik ilyen alternatíva a sütésre alkalmas zsírszegény sajt. Ebből ma már vegán verzió is elérhető, így, ha valaki egyáltalán nem fogyaszt állati eredetű élelmiszert, akkor is talál kedvére valót. A legtöbb ilyen sajt nem csak fehérjében gazdag, de kalciumban, valamint A-és D-vitaminban is. Elkészítésük is változatos, grillezhetjük is őket, salátába is kiváló, de serpenyőben sütésre is alkalmasak.

Az említett vegán verziók általában szójából, valamilyen gabonából vagy olajos magból készülnek. Kevésbé pikáns és intenzív az íze, mint állati eredetű társaiknak, de ezek is elkészíthetők akár grillen vagy serpenyőben is.

A szejtán például egy búza alapú növényi fehérjeforrás, nevezik búzahúsnak vagy gluténhúsnak is, mivel a búza fő fehérjéje a glutén. Akár kockákra is aprítható, de egészben is süthető/főzhető, sőt, még ragukba is kiváló alapanyag lehet.

A következő alternatíva talán közismertebb, mint az előző. A tofu szójából készül és a magas fehérjetartalma mellett arról is ismert, hogy fitoösztrogéneket, azaz olyan növényi molekulákat tartalmaz, amik hasonlítanak a női nemi hormonra, így menopauza idején jótékony hatása van a szervezetre. Elkészítése szintén nagyon változatos, kerülhet akár levesbe, raguba, de tészta feltét is készíthető belőle.

Egy szintén népszerű fehérjeforrás hús helyett a gomba. Bár van, aki érzékeny rá, de ha fogyaszthatjuk, akkor ebből is készíthető szinte bármilyen fogás. Ragukba is kiváló, rántva is tálalhatjuk, levesbe is főzhetjük, fasírtként, töltelékként vagy pirítva, szinte végtelen lehetőség áll előttünk. Gazdag kalciumban, magnéziumban, valamint B- és D-vitaminban is.

Végül pedig a hüvelyesek közül is kedvünkre válogathatunk, hiszen legtöbbjük gazdag fehérjében, emellett pedig mint rostforrás sem elhanyagolható, főleg emésztésünk egészsége szempontjából. Megtalálható még bennük nagyobb mennyiségben magnézium, kalcium és vas is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.