Menü

Télen is biztonságosan az utakon

Télen igazán kihívás az utakon közlekedni, mindenféle útviszonyokra fel kell készülni az autósnak, többféle csapadékra, jeges útra, esőre, havazásra, csúszós útburkolatra, hófúvásra, erős szélre, ónos esőre és még sorolhatnám. A látási viszonyok romlanak, az autózás veszélyesebb, de megfelelő körültekintéssel biztonságosan autózhatunk. Nehezíti a vezetést, ha az útburkolati jelek sem jól láthatóak, a látótávolság is csökken, s már 5 órakor sötétben vezetünk haza a munkából. Mire figyeljünk télen?

Az autó téliesítése már volt témánk nem olyan régen, az mindenképp alap kell(ene), hogy legyen, kezdve a téli gumikkal, melyekkel sokkal biztonságosabb a vezetés.

A biztosításkötés is magától értetődő, akár casco biztosításról, akár kötelezőfelelősség biztosításról van szó. A hóban való vezetést segíti a hólánc is, amiről egy korábbi cikkünkben már bővebben írtunk és akkor felsoroltuk a téli autózás elengedhetetlen kellékeit is.

Ha az autó téli felszerelése megvan, akkor már megtettük a legfontosabb lépéseket, a balesetmentes vezetéshez azonban további tudnivalók és teendők szükségesek.

Téli autózásnál érdemes hosszabb időt szánni az útra, hosszabb menetidővel számolni és indulás előtt tájékozódni az útviszonyokról. A főutak általában le vannak takarítva, azonban ez a mellékutakról nem mindig mondható el.

Télen törekedni kell a türelemre és az óvatosságra. A csúszós úton vigyázva, nagyobb követési távolságot tartva ajánlott haladni, hiszen jelentősen megnőhetnek a féktávok. A megcsúszások elkerülése érdekében óvatosan kell kezelni a féket, s inkább a motorféket használni. A hirtelen fékezéseket és hirtelen mozdulatokat mellőzzük.

Amikor leparkolunk, a kéziféket tilos behúzni, ugyanis befagyhat, tegyük inkább sebességbe a kocsit, s arra is figyelni kell, hogy ne egy lezúduló hótömeg alá parkoljunk.

Tévhit, - pedig én is mindig így szoktam – hogy indulás előtt járassuk a motort, ehelyett a motorindítást követő percen belül induljunk útnak, alacsony fokozatban, kis gázzal közlekedve, nagyjából kétezres fordulaton.

Ha télen útnak indulunk - s lehet, hogy az anyuka beszél most belőlem – mindig készítsünk be egy nagy termosz meleg teát, s valami harapnivalót, hiszen sosem tudhatjuk, mikor lesz erre szükségünk.

A téli autóvezetés nagyban különbözik a többi évszakban történő autózástól, azonban az óvatosság, a türelem és a megfontoltság minden időben, évszakban, napszakban kiemelten fontos.

Növények, melyek elűzik a kullancsokat

Egyre több embert fertőz meg a kullancs terjesztette halálos kór hazánkban. Tavaly az év első felében még jóval kevesebb esetet regisztráltak. A Lyme-kórt, amelyet egyes kullancsfajok terjesztenek, egyre több embernél mutatták ki hazánkban.

Fiókát találtam! – Mikor mentsünk, mikor ne?

Áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon, ilyenkor rengeteg bejelentést kapnak a madármentők a segítségre szoruló madarakról. A legtöbbjük nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be, ha pedig már megtettük, a megtalálás helyén mielőbb elengedjük őket!

Mi mindenre jó egy mosogatógéptabletta?

A mosogatógép tablettáit köztudottan arra tervezték, hogy eltávolítsák a makacs foltokat és feloldják a zsírt a mosogatógépben, ám kevesen tudják, hogy nemcsak mosogatáskor érdemes őket használni. Még akkor sem árt beszerezni néhány tablettát, ha nincs is mosogatógépünk.

A Mecsek kincsei

Ha belföldön szeretnél eltölteni valahol egy kellemes hétvégét, akkor a Mecsek egy kiváló hely lehet erre. Rengeteg természeti csoda vár felfedezésre itt, és a sok erdős terület még a nyári melegben is hűvös kirándulóhelyet biztosíthat az idelátogatók számára. Hogyha ez nem lenne elég, az egyik legnagyobb vidéki város, Pécs is számtalan programmal várja a belföldi turistákat.

Hogyan legyen a medence vize kristálytiszta?

Ha úgy döntünk, beruházunk egy medencére, akkor fontos utánanézni annak is, hogyan érhető el a víz tisztán tartása. Hogyan érjük el, hogy a medence vize ne legyen a baktériumok táptalaja?