Menü

Miként hat a szervezetünkre a téli hideg

Azt hiszem – ha magamból indulok ki - sokan addig szeretik a telet, amíg elmennek egy jót síelni, vagy szánkózni, szaunázni, készülnek a karácsonyra, örülnek a hóesésnek, fotózzák a téli tájakat, tervezik a szilvesztert, aztán valahogy beköszönt az új esztendő és mintha menekülne mindenki a januári barátságtalan téli napoktól. Mit okoz a szervezetünkben a téli hideg? Mi másra figyeljünk még?

A hideg napokon nemcsak az más, ahogyan reggel felöltözünk, hanem a szervezetünkre is hatást gyakorol. A hűvös levegőn más készítményekkel óvjuk a bőrünket, több vitamint eszünk, sok meleg folyadékot iszunk, de mi az, ami még jellemző ránk a téli hónapokban?

Ilyen például a délutáni álmosság érzete. A délutáni holtpontok a fűtött irodában, bizony gyakrabban nyúlunk kávéért, téli fáradtsággal küzdünk. Ennek oka valószínűleg a sokkal kevesebb napfény. A sok kávé ezt a problémát nem fogja orvosolni, válasszunk gyógyteákat, zöldteát, ha egy kis energiára van szükségünk.

A hideg levegő a szervezetünkre, a szívünkre is hatással van, a hideg hatására ugyanis a vérerek kissé összehúzódnak, emiatt a vérnyomás megemelkedhet, ez pedig a szívbetegeket nagyobb óvatosságra, több figyelemre inti.

Kiemelt szerepet kap télen az izomzat. Téli futásoknál magam is tapasztalom, hogy a szabad levegőn sportolni amellett, hogy kiváló immunerősítő hatással bír, az izomzatra is hatással van. Tanácsos indulás előtt még a meleg szobában kellőképpen bemelegíteni, majd a szabadtéri edzés után nyújtani, ugyanis a hideg hatására az izmaink könnyen megfeszülhetnek és hamar megvan a sérülés, húzódás.

Száraz levegő, allergia, pattanások.

A pattanások kialakulásának kedvez az otthonok száraz fűtött levegője, ám a párás levegő sem jó, ilyenkor a páratartalomra figyelni kell. Több pötty jelenhet meg az arcunkon, ha pedig ekcémával küzdünk, ennek tünetei is felerősödhetnek. Táplálkozás, páratartalom figyelése, vitaminok, étrendkiegészítők, sport, kozmetikumok, ezekkel tudunk segíteni ezen az időszakon.

Tanácsként néhány téli kelléket, melyek jó, ha mindig kéznél vannak:

Egy jó ajakbalzsam mindig lapuljon a táskánkban, vagy a kabátzsebünkben, ahogy a kézkrém is nagyon jó szolgálatot tesz, hiszen gyorsan kiszárad a kezünk télen, pláne, ha nem hordunk kesztyűt. Vírusos időszakot élünk, a kézfertőtlenítő használata a megszokottnál is gyakrabban szükséges, emiatt is fontos, hogy legyen nálunk a fertőtlenítő mellett kézápoló krém is.

Az én életem télen arról szól, hogy körülbelül ezt a kettőt váltogatom.

Végül C és D-vitamin, melyek elengedhetetlenek az emberi szervezet számára, különösen a hideg hónapokban.

Mindenkinek jó egészséget és kellemes, szerethető téli hónapokat kívánok!

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?