Menü

Így teszi tönkre a mobilozás a szemünket

Folyamatosan kék fénynek vagyunk kitéve, és a szem szaruhártyája és lencséje nem képes blokkolni vagy visszatükrözni azt. A makula-degeneráció egy betegségcsoport, amely a sárgafoltot érinti. Az itt található, fényre érzékeny sejtek pusztulása komoly látásproblémákat eredményezhet. A makula-degenerációra jelenleg nincs gyógymód, igaz, megfelelő kezeléssel le lehet lassítani a betegséget.

Bár a makula-degeneráció általában idős korban jelentkezik, a kék fény nagyban hozzájárulhat a rendellenesség kialakulásához. A kék fény miatt a retinal eltorzítja a sejthártyában található egyik molekulát. Ezután megnövekedik a sejtben a kalcium szintje, ez pedig a sejt eldeformálódásához vezet. Végül ez váltja ki a sejt pusztulását. A fotoreceptor sejtek nem regenerálódnak a szemben. Ha egyszer elhaltak, örökre tönkremennek.

Az álmatlanság csak a kezdet

Az ember belső, biológiai órája a napszakokat a természetes fény mértéke alapján érzékeli. Ezért van az például, hogy nyáron rengetegen korábban ébrednek fel, mint télen, amikor is ugyebár később kezd világosodni. Ha pedig valaki az digitális eszközök kijelzőit bámulja, akkor este is úgy fogja érzékelni az agyunk, hogy nappal van. Az alvászavar pedig komoly fiziológiai problémák forrása lehet.

Például növekszik a stressz, romlik a hosszú távú memória, azaz elfelejtünk dolgokat, a rövid távúba pedig hamis emlékek kerülhetnek. Az ítélőképességnek sem tesz jót a kevés pihenés, hiszen egy-egy álmatlanul töltött éjszaka után az emberek jó része nagyobb százalékkal hoz rosszabb döntéseket. Mindennek a tetejébe pedig az állandó alvászavar esetén az agyzsugorodás mértéke felgyorsul, ami akár már egy fél évtized után kimutatható, ez pedig főleg idős korban okozhat komoly gondokat.

A probléma hátterében egyébként konkrétan az említett masinák kijelzőjének egyik színkomponense (három vagy négy ilyen lehet: Piros, Zöld, Kék, esetleg pluszban a Fehér), a kék fény áll. Ez az, amely megzavarja, becsapja az agyat, a többi tónus nincs ilyen káros hatással az agyunkra.

A sárgafolt, vagy más néven makula a szemben található ideghártyának az a része, amely az éleslátásért felelős. Ha tehát ez, ennek sejtjei károsodnak, vagy elpusztulnak, azaz szaknyelven szólva a makula degenerálódik, az komoly látásproblémákat okozhat. Ez a betegség jellemzően az idősebb korosztály tagjaira volt jellemző, azonban az elmúlt időszakban egyre nagyobb arányban jelentkezett a fiatalabbaknál is.

A műkönnyek használata csökkentheti a szemszárazságot, de érdemes a digitális eszközök használata közben pihenőket beiktatni, illetve odafigyelni, hogy ne egy pontra fókuszáljunk, hanem pislogjunk. Igyekezzünk a monitorról vagy a telefon képernyőjétől félre-távolba nézni, hiszen ilyenkor van nyugalmi állapotban a szem. Léteznek már speciálisan a kék fény kiszűrésére alkalmas felületkezelésű szemüveglencsék, amelyek ezeket a fényeket megszűrik, és olyanok is használhatják, akiknek nincs szükségük egyébként szemüvegre.

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitellel, óránkénti 10-15 perces sétával és a szem mozgatásával tehát megelőzhető a szem további károsodása, növelhető a komfortérzet és elkerülhető az éjszakai álmatlanság.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!