A magnézium túlzott használatának jelei
- Dátum: 2022.02.28., 03:18
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
Mivel a magnézium a negyedik leggyakoribb ásványi anyag a szervezetben, ezért bizony igen sokféle funkciót lát el, sokféle biológiai folyamatban vesz részt. A magnéziumnak több, mint fele a csontokban található meg, de ez az ásványi anyag részt vesz a vérnyomás, a vércukorszint, az izommozgás és az idegi funkciók szabályozásában, ezenfelül fokozza az immunrendszer működését és jótékonyan befolyásolja az energia anyagcserét is.
A magnéziumos étrend kiegészítők recept nélkül kaphatóak, de nagyon fontos, hogy ettől függetlenül mindig konzultáljunk az orvosunkkal, mert a túl sok magnézium mellékhatásokat is okozhat.
Emésztőszervi hatások
A magnézium toxicitás legelső tünetei gyakran gyomor- és bélrendszeri panaszok. A magnézium enyhe hashajtóként működik, ha pedig túl sokat veszünk be belőle, akkor hasmenéssel kell számolnunk. További gyomor- és bélrendszeri tünetek is előfordulhatnak, például a különféle gyomorpanaszok, hányinger, hányás, hasi görcsök. A magnézium mérgezés általában ritka, de ettől függetlenül érdemes vigyázni arra, hogy ne vegyünk be többet belőle, mint napi 350 mg.
Szív- és érrendszeri hatásai
Magnézium toxicitás kedvezőtlen hatással lehet a szív- és érrendszerre is. Súlyos esetben túlságosan alacsony vérnyomást okozhat, illetve a túl sok magnézium a vérben lassú szívverést is eredményezhet, illetve ritmuszavart, arithmiát is okozhat. Ha a magnézium felhalmozódik a vérben, akkor a szív megszűnhet dobogni, úgynevezett szívmegállás következhet be.
További tünetek
A súlyos magnézium-toxicitás is okozhat izomgyengeséget és nehézlégzést. Előfordulhatnak a mentális állapotban történő változások, beleértve a zavartságot és a letargiát. A magnézium megemelkedett szintje a több ásványi anyag egyensúlyát is felborítja a szervezetben, szélsőséges esetekben a magnézium mérgezést, kómát és halált is okozhat.
Szervezetünk magnéziumtartalma, ajánlott magnézium bevitel
Mennyi az annyi, mennyi magnézium van szervezetünkben? Születésünkkor 760 mg, 4-5 hónapos korunkra már 5g, míg felnőttkorunkra megközelítőleg 25g magnézium található bennünk.
Ha a kelleténél gyorsabban szerettük volna pótolni a magnéziumot, ezt két féle képpen észlelhetjük magunkon. Az elsődleges tünet a hasmenés. Szervezetünk hasmenéssel fog megszabadulni a feleslegesnek ítélt magnéziumtól. Fontos! Ne tévesszük össze a rossz magnéziumforma választásából eredő hasmenést a túlzott magnéziumbevitel okozta hasmenéssel! Sajnos kutatások igazolják, hogy a világ népességének egyre nagyobb százaléka magnéziumhiánnyal küzd. Ennek okai szerteágazók, az egyik fontos tényező élelmiszereink ásványi anyag tartalmának csökkenése.
Pótlásra tehát az esetek nagy százalékában szükség van. A napi ajánlott magnéziumbevitel nagyon sok mindentől függ: nemtől, kortól, testsúlytól, életviteltől. Valahol 350 és 650 mg közé tehető az ajánlott mennyiség.
A zeller egy szuperétel
A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.
Milyen ételhez milyen bor illik?
Az olasz konyha alaptétele az egyszerűség. Friss alapanyagok, friss fűszerek, semmi túlbonyolítás: mindössze pàr hozzávaló, a lehető legegyszerűbben összerakva, azonnal tálalva. Egy tányér tészta mindennapi fogás, melyet villámgyorsan elkészíthetünk, ám ezt is ki lehet emelni a hétköznapok szürkeségéből, ha szépen megterítünk és az étel mellé töltünk egy pohár bort.
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?