Szappan kisokos – I. rész
- Dátum: 2022.05.25., 11:13
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- bőr, fürdés, glicerin, gyapjúviasz, ipari szappan, káros összetevők, kemikália, kézműves szappan, kókuszolaj, lanolin, natúr, natúr szappan, pálmaolaj, PH érték, szappan, száraz bőr, tisztálkodás, védekezőképesség
Mindannyiunk kezében megfordult már az a kis tégla alakú illatos, csúszós dolog, amivel tisztává varázsoltuk magunkat, ez pedig a szappan. Ám nem mindegy, hogy különböző tevékenységeinkhez milyen szappant használunk, ehhez adok egy kis segítséget a következő sorokban.
Mi is az a szappan?!
Ez a legrégebbi tisztítószer a Földön és azt beszélik, hogy a germánok és gallok kezdték el először használni. Az ősi szappanhoz állati eredetű zsírokat lúgkővel főztek össze, ebből glicerin keletkezett, ehhez sót adagoltak, és a vízben kivált a szappan. A 19. században már elkezdték ehhez a növényi eredetű zsírokat is használni, mint például a pálmaolaj vagy kókuszolaj.
A pipereszappant úgy kezdték gyártani, hogy a növényi eredetű olajhoz lúgot kevertek, ezt víz- vagy gőzfürdőn átolvasztották, majd sajtolás közben illóolajokkal illatosították. Ez a mai szappanunk őse.
Miért szappanozunk?
Régebben nem láthattunk a drogériák polcain (drogériák sem léteztek) a manapság kényelmes folyékony kézmosókat, mindenki a szappant használta. Amellett, hogy lemosta a baktériumokat és egyéb kórokozókat a kezünkről, kimutatták, hogy a gyerekek esetében a szappanozás fejlesztette a finommotorikai mozgásokat. Szappannal fürödtünk, szappannal mostunk és szappannal illatosítottuk a komódbéli textileket.
Mire figyeljünk, ha szappant veszünk?
A boltokban a szappanok ezrei sorakoznak, mégsem mindegy, hogy milyet választunk. Az első és legfontosabb, hogy megnézzük az összetevőket.
Egyik lehetőségünk, a hagyományos ipari szappan, de ez sok esetben szárítja a bőrt, mivel a készítése során kivonódik belőle a nedvességet megkötőt glicerin, emellett olyan adalékanyagokat használnak a gyártás során, amelyek lemossák a bőr védekezőképességéhez szükséges alapvető zsírréteget. Ezért alakult ki sokaknál a pandémiás időszak alatt az a rutin, hogy kézmosás után folyamatosan kenni kellett a kezüket valamilyen testápolóval, így visszaadva a bőrnek zsírosságát, ezzel megtartva az egészséges PH értéket.
Abban az esetben, ha érzékeny a bőrünk, érdemes olyan szappant keresni, ami lanolint tartalmaz. A lanolin a juhok gyapjának feldolgozásával nyerhető ki. Ezt a köznyelv gyapjúzsírnak nevezi, pedig inkább egy viasz, mint zsíros szerkezet. Mivel ez egy a természetben önmagában előforduló anyag, így semmilyen káros összetevőt nem tartalmaz, segít a bőr vízmegtartó képességét fokozni és puhítja a bőrt.
A másik lehetőség, hogy kézműves natúr szappant választunk. Ezek a termékek nem tartalmaznak semmilyen káros anyagot, teljesen természetes összetevőkből készülnek és a készítés során nem veszik el olyan nagy mennyiségű glicerin belőlük, mint ipari változatuknál.
Mindig szánjunk időt arra, hogy megnézzük, milyen szappan is kerül a kosarunkba, hiszen ezzel megóvhatjuk bőrünket, mely az egyik legfontosabb pajzs egészségünk védekezőképességéhez.
Erdős Dorka
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.