Szúnyogok elleni küzdelem
- Dátum: 2022.07.16., 17:13
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- citromfű, duzzanat, fáklyaolaj, folyadék, hisztamin, irritáció, kecskerágó, szívféreg, szövet, szúnyog, szúnyogháló, szúnyognyál, tabletta, tűzveszély, ultrahangos szúnyogriasztó, vérszívó, viszketés
Mindannyian ismerjük az érzést, amikor este kényelmesen elfekszünk az ágyban, ki egy könyvvel, ki a távirányítóval, esetleg fagyival és megérkezik a nem várt vendég, ami irritáló hangon zümmög a fülünkbe és akkor sem hagy békén, ha fejre állunk. Ott cincog, amíg el nem fogy a türelmünk és villanyt kapcsolva, tv újsággal a kezünkben lesben állva várjuk a pillanatot, hogy közöljük vele: „Te belőlem nem eszel!”. Tippek és tanácsok a szúnyogok és csípésük ellen.
Azt tudjuk, hogy a szúnyog egy olyan rovar, melynek példányaiból csak a nőstények szívják más állatok, na meg emberek vérét azzal a céllal, hogy táplálékhoz jussanak ezáltal, a hím egyedek legnagyobb többsége növényi nedvekkel táplálkozik, így emlősökre ártalmatlan. A szúnyogok alapvetően ártalmatlan lények lennének, ha csípésük közben nem fecskendeznének úgynevezett szúnyognyálat bőrünk alá, aminek az a szerepe, hogy ne alvadjon gyorsan meg vérünk, így viszonylag hosszabb ideig szipolyozhat.
Amikor a testünk felismeri, hogy ezzel a nyállal idegen fehérje jutott a szervezetünkbe, akkor egy túlérzékenységi reakció alakul ki, hisztamin szabadítva fel, hogy minél hamarabb kipucolja az idegen folyadékot. Igen ám, de a hisztaminnak az a tulajdonsága is megvan, hogy az érfal áteresztőbbé válik, a szúrás helyén folyadék kerül a szövetek közé és ez duzzanatot okoz. Ez a folyadék ingerli a bőrben lévő idegvégződéseket és ez pedig viszketést eredményez. Milyen nagyon tud viszketni ez, főleg annak, aki csak egy kicsit is érzékenyebb erre.
Ahhoz, hogy küzdjünk a nem kívánatos csípések ellen, sokféle módszert alkalmazhatunk, vannak kemikáliák, de vannak természetes módszerek is. Az egyik legfontosabb, hogy lakásunk nyílászáróira szúnyoghálót barkácsoljunk. Ez nem csak a vérszívók ellen véd, hanem a legyek és egyéb ablakon bemászó lényektől. Az ablakokra helyezhetünk citromfüvet vagy kecskerágót, mindkettő szaga riasztó hatással bír. A citromfű levelével bedörzsölhetjük végtagjainkat, ez egy szuper természetes módszer.
Amennyiben kertes házban lakunk, törekedjünk arra, hogy virágcserepeinkben és kültéri tárolóinkban ne hagyjunk vizet állni, mert ezzel kedvezünk a szaporodásuknak. Szinte bármilyen üzletben kaphatóak gyertyák, fáklyaolajak, elektromos szúnyogűzők, de ezekkel nagyon óvatosan bánjunk, hiszen tűzveszélyesek és az elektromos irtókról könnyen meg is feledkezhetünk, ami azok túlmelegedését okozhatja. Gyerekeknek már ultrahangos kütyüt is vehetünk, melyek nem tartalmaznak káros anyagokat egy picike test számára sem. A gyógyszertárakban kaphatóak különböző sprayk, illetve tabletták, melyek bőrünk illatanyagait befolyásolva küzdenek a vérszívók ellen. Egyébként ezek többsége komplex hatással bír, hiszen képesek távol tartani a kullancsokat is.
Itt egy kicsit ki kell térnem házi kedvenceinkre is, mivel az ő egészségük megvédése is nagyon fontos szempont. Állatorvosi rendelőkben vehetünk számukra megfelelő tablettákat és a folyadékokat, melyeket beadva, illetve bőrükre kenve segíthetünk, hogy ne szenvedjenek a viszkető csípésektől. Kutyusaink és cicáink védelme kiemelten fontos, hiszen számukra életveszélyes lehet egyes szúnyogok csípése, mivel ezek szívférgességet okoznak, mely egy szörnyű fonalféreg a szív üregeiben élősködik.
Sokféle módszerrel elkerülhetjük a szúnyogok csípéseit, hogy megkíméljük magunkat és családunkat a kellemetlen, viszkető duzzanatoktól. Jobb megelőzni, mint vakarózni.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.