A frontok hatása a gyerekekre
- Dátum: 2023.02.09., 04:50
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- babzsákfotel., érzékeny, fejfájás, frontátvonulások, frontérzékeny, frontok, gyerekek, gyomorpanaszok, hangulat, hangulatváltozás, hidegfront, hisztis, ingerlékeny, ízületi, kanapé, koraszülés, légtömeg, levert, melegfront, migrén, morcos, nyugtalan, nyűgös, reumás, szívroham, tünetek, vérnyomás
Akinek gyereke van, annak talán nem mondok újat azzal, ha a mai témámban azt feszegetem, hogyan hatnak a frontok a gyerekekre, merthogy hatnak, az egészen bizonyos, ezért jó, ha számításba vesszük a legközelebbi hangulatváltozásnál, hogy a hiszti oka lehet, hogy a fronthatás.
A frontérzékenység rengeteg embert érint, az egészen kicsitől az idősekig.
Szülőként gyakran tapasztaljuk, hogy a gyermekünk nyűgösebb, rosszabb a kedve, sírósabb hangulatú, nehezebb felvidítani, mint máskor, hangulata hirtelen változik, mint máskor, ilyenkor valószínű arról van szó, hogy a mi gyermekünk is érzékeny lehet a frontokra. A nagyobbak, akik már tudnak beszélni, szólni, akár jelezhetik is, hogy fáj a fejük, ezért ajánlott felkészülni arra, hogyan enyhítsük frontérzékeny gyermekünk kellemetlen tüneteit.
Mi is az a front?
Nem más mint a hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény. Melegfront esetén az arra érzékenyeknél csökken a vérnyomás, és migrénes tünetek is jelentkezhetnek, míg hidegfront esetén a legtöbbször csak a front elvonulását követően jelentkeznek a tünetek, ami ízületi és reumás fájdalmakat jelenthet, gyomorpanaszokat, asztmás rohamokat, valamint mellkasi panaszokat. (Szakemberek szerint a szívrohamok és a koraszülések száma is megnövekedhet ebben az időszakban.)
Vannak olyan tünetek is ami mindkét esetben jelentkezhetnek, ilyenek az alvászavar, a fejfájás, a levertség, nyugtalanság és ingerlékenység.
A frontátvonulások a légtömegek cserélődése miatt jönnek létre, ilyenkor mondjuk mi felnőttek is, hogy „érezzük a frontot”, s ugyanez a kicsiket is megviseli a fent említett tünetek és jelek formájában, de ezeken némileg tudunk segíteni, ha felkészültek vagyunk.
Mit tehetünk, ha frontérzékeny a gyermekünk?
Nem szabad ilyenkor megijedni, elsősorban türelemmel kell a gyermek hangulatváltozásait kezelni, hiszen a morcossága, nyűgössége emiatt lehet. A meteorológia sokszor jelzi előre a frontokat, így tudni lehet, mikor állhat ez a tünetek hátterében.
Biztosítsuk a gyermek jó közérzetét, itassuk folyadékkal, erősítsük immunrendszerét, gondoskodjunk a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelről.
A kisebbeket vegyük ölbe, ringassuk, meséljünk, énekeljünk nekik, kuporodjunk egy kényelmes kanapéra, vagy babzsákfotelbe és így próbáljuk megnyugtatni őket. Amennyiben fájdalmai nem múlnak, vagy erősödnek, mindenképp kérjünk tanácsot gyermekorvostól, mert lehetséges, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség.
Jó hír, hogy sokan kinövik ezt az évek folyamán, ám vannak, akiket életük végéig elkísérnek a frontérzékenység tünetei.
Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?
Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
„Ha neki szabad, nekem miért nem?” – avagy a testvérkonfliktus
A testvérek vagy szövetségesek, vagy ellenségek, sokszor a két véglet között ritka az átmenet, így a közöttük lévő konfliktusok kezelése nem könnyű feladat a szülők, nagyszülők számára.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.
Miért fontos a kamasz gyerekemnek a laborvizsgálat?
Sajnos még mindig kevesen járnak rendszeres szűrővizsgálatokra és ennek fontosságára már kamaszkorban érdemes felhívni a figyelmet, arról nem is beszélve, hogy kamaszkorban a növekedés, valamint a hormonháztartás változása miatt fokozottabb igény lehet egy-egy vitamin, ásványi anyag pótlására, ezt pedig csak egy laborvizsgálat tudja megmutatni.