A frontok hatása a gyerekekre
- Dátum: 2023.02.09., 04:50
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- babzsákfotel., érzékeny, fejfájás, frontátvonulások, frontérzékeny, frontok, gyerekek, gyomorpanaszok, hangulat, hangulatváltozás, hidegfront, hisztis, ingerlékeny, ízületi, kanapé, koraszülés, légtömeg, levert, melegfront, migrén, morcos, nyugtalan, nyűgös, reumás, szívroham, tünetek, vérnyomás
Akinek gyereke van, annak talán nem mondok újat azzal, ha a mai témámban azt feszegetem, hogyan hatnak a frontok a gyerekekre, merthogy hatnak, az egészen bizonyos, ezért jó, ha számításba vesszük a legközelebbi hangulatváltozásnál, hogy a hiszti oka lehet, hogy a fronthatás.
A frontérzékenység rengeteg embert érint, az egészen kicsitől az idősekig.
Szülőként gyakran tapasztaljuk, hogy a gyermekünk nyűgösebb, rosszabb a kedve, sírósabb hangulatú, nehezebb felvidítani, mint máskor, hangulata hirtelen változik, mint máskor, ilyenkor valószínű arról van szó, hogy a mi gyermekünk is érzékeny lehet a frontokra. A nagyobbak, akik már tudnak beszélni, szólni, akár jelezhetik is, hogy fáj a fejük, ezért ajánlott felkészülni arra, hogyan enyhítsük frontérzékeny gyermekünk kellemetlen tüneteit.
Mi is az a front?
Nem más mint a hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény. Melegfront esetén az arra érzékenyeknél csökken a vérnyomás, és migrénes tünetek is jelentkezhetnek, míg hidegfront esetén a legtöbbször csak a front elvonulását követően jelentkeznek a tünetek, ami ízületi és reumás fájdalmakat jelenthet, gyomorpanaszokat, asztmás rohamokat, valamint mellkasi panaszokat. (Szakemberek szerint a szívrohamok és a koraszülések száma is megnövekedhet ebben az időszakban.)
Vannak olyan tünetek is ami mindkét esetben jelentkezhetnek, ilyenek az alvászavar, a fejfájás, a levertség, nyugtalanság és ingerlékenység.
A frontátvonulások a légtömegek cserélődése miatt jönnek létre, ilyenkor mondjuk mi felnőttek is, hogy „érezzük a frontot”, s ugyanez a kicsiket is megviseli a fent említett tünetek és jelek formájában, de ezeken némileg tudunk segíteni, ha felkészültek vagyunk.
Mit tehetünk, ha frontérzékeny a gyermekünk?
Nem szabad ilyenkor megijedni, elsősorban türelemmel kell a gyermek hangulatváltozásait kezelni, hiszen a morcossága, nyűgössége emiatt lehet. A meteorológia sokszor jelzi előre a frontokat, így tudni lehet, mikor állhat ez a tünetek hátterében.
Biztosítsuk a gyermek jó közérzetét, itassuk folyadékkal, erősítsük immunrendszerét, gondoskodjunk a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelről.
A kisebbeket vegyük ölbe, ringassuk, meséljünk, énekeljünk nekik, kuporodjunk egy kényelmes kanapéra, vagy babzsákfotelbe és így próbáljuk megnyugtatni őket. Amennyiben fájdalmai nem múlnak, vagy erősödnek, mindenképp kérjünk tanácsot gyermekorvostól, mert lehetséges, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség.
Jó hír, hogy sokan kinövik ezt az évek folyamán, ám vannak, akiket életük végéig elkísérnek a frontérzékenység tünetei.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?