Menü

Mi az a lapacho tea?

A lapacho fa Dél-Amerikában őshonos, főként Brazília, Észak-Argentína, Paraguay és Bolívia területén használják fel gyógynövényként. Eredetileg az itt élő őslakosok alkalmazták főzetként, melynek számos pozitív egészségügyi hatása van. A fa belső kérgéből készült gyógytea nem tartalmaz koffeint, mivel nem tea növényről van szó, - hanem valójában a szivarfélék családjába tartozik - valamint rengeteg vitamin, nyomelem és ásványi anyag található benne. Ilyen például a B-vitamin, C-vitamin, kalcium, foszfor, magnézium, kálium, szilícium és mangán.

A bennetalálható hasznos tápanyagok mellett antibakteriális és gombaölő hatóanyagokat tartalmaz, alkalmazzák például Candida kezelésére is, de általános fertőzésekkel szemben is hatásos.

Fogyasztását általában megelőző jelleggel javasolják, főleg vírusos, náthás időszakban. Adagolását tekintve napi két csészével ajánlott fogyasztani. Főként immunerősítő, bélműködést segítő és gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt fogyasztják, de fájdalomcsillapító, valamint lázcsillapító hatása is ismert.

Szakértők szerint hatékony onkológiai kezelések kiegészítéseként is, mivel támogatja a szervezetet a hosszantartó kemoterápia alatt, azonban nem érdemes nagy mennyiségben fogyasztani, mivel a nem kívánt mellékhatások túlsúlyba kerülhetnek.

Elkészítése során van néhány dolog, amire fontos odafigyelni. Ilyen például az, hogy nem szabad agyag edényben főzni. Használjunk fém lábast, öntsünk bele 1 liter fizet, majd amikor már forr, tegyünk hozzá 4 evőkanál lapachot. Ezután forraljuk még további 5 percig, vegyük le a tűzről és hagyjuk állni 15-20 percet. Ezután már fogyasztható is, azonban szintén egy fontos részlet, hogy miután elkészült a tea, nem szabad termoszban tárolni és újra sem szabad melegíteni a teát, de jó hír, hogy hidegen és melegen egyaránt fogyasztható és hatékony. Ízesíthetjük is tetszés szerint, főleg mézzel, de nádcukorral vagy agave sziruppal is kipróbálhatjuk.

Fogyasztása kúraszerűen történik, tehát 2-3 hét napi fogyasztás után érdemes legalább egy hónap szünetet tartani. Ha vérhígítót szedünk vagy vérhígító hatású gyógyszert vettünk be (pl. aszpirin), akkor érdemes kerülni a fogyasztását. Várandós és szoptató kismamák számára szintén nem javasolt, valamint alacsony vérnyomás és elégtelen szívműködés esetén is kerüljük a lapacho kúrát.

Mivel túladagolása lehetséges, fontos, hogy betartsuk a fogyasztásra vonatkozó szabályokat. Ha hányingert, hányást vagy orrvérzést tapasztalunk, mindenképpen függesszük fel a kúrát és keressük fel orvosunkat.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.