Mikor sportolhatunk fogászati kezelés után?
- Dátum: 2023.03.02., 10:08
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- energikus, fogászati kezelés, foghúzás, futás, gyógyulás, hajolás, irányadó, jóga, mozgásfajta, pihenő, regenerálódás, seb, séta, sport, sporttevékenység, szájsebészet, szövődménymentes, túra, ugrálás, vérdugó, versenysport
Vajon mit szabad és mit nem egy fogkőleszedés, egy fogtömés, foghúzás vagy implantáció után? Mivel lehet edzeni és mi az, ami miatt pár napos pihenőt kell beiktatni a sportéletünkbe? Fogászati kezelések és sport a mai témánk.
Természetesen a sport fajtája meghatározó, hiszen nem mindegy, hogy túráról, jógáról vagy futásról beszélünk, a kevésbé energikus mozgásfajták végezhetők, míg a hajolással, ugrálással, rázkódással járó sportok már kevésbé.
A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz. Hajoláskor, ugráláskor vérezni kezd a seb, ezért foghúzás után kellő óvatossággal járjunk el és kerüljük a versenysportot, futást, ugrálást, konditermet, ezeket napokra, akár 1 hétre is fel kell függesztenünk a gyógyulás érdekében.
Megerőltető fizikai terheléskor ugyanis a sebben keletkező „vérdugó” kieshet, a fogmeder pedig begyulladhat, amely heves fájdalommal jár.
Általánosságban elmondható, hogy fogkőleszedés, fogfehérítés, gyökérkezelés és kisebb fogpótlások esetén 1 nap pihenő elég, míg foghúzás, szájsebészeti műtétek, fogimplantáció esetében néhány napos szünet szükséges, mely után fokozatos terheléssel térhetünk vissza a sport világába, ám ezek a számok csak irányadóak, minden a műtéttől, egészségi állapottól függően történhet. Megerőltetőbb sportok esetén mindenképp ajánlott legalább három napot várni.
A sporttevékenységen kívül olyan dolgokra is figyelni kell, mint például a fúvós hangszeren való zenélés, az éneklés, hiszen ez mind kihat a gyógyuló szájüreg állapotára.
Műtéti fogeltávolítás (például bölcsességfog eltávolítás) után is a fent említett szabályok érvényesek, ekkor azonban több nap edzéskimaradás javasolt, ugyanis a sportolás, a fizikai munka csak a varratszedés után ajánlott, ez jelenthet egy-másfél hetet is.
Mire kell figyelnünk?
Az edzéshez való visszatérés fokozatosan elkezdődhet, amennyiben megszűnt a vérzés, csökkent az íny duzzanata, nincs fájdalmunk és jó az általános közérzetünk.
Ha szédülés, vagy egyéb kellemetlenség áll fent, akkor még további pár napig szüneteltessük az edzést, vagy végezzük alacsony intenzitású mozgással, mint például a gyaloglás, jóga, túra, séta vagy az elliptikus tréneren való mozgás. Ha testmozgás közben vérzést, erős fájdalmat, duzzanatot tapasztalunk, hagyjuk abba a sportot és forduljunk orvoshoz.
Amennyiben ezeket a tanácsokat betartjuk, és emellett figyelünk a megfelelő tisztításra is, úgy a gyógyulás, regenerálódás jó eséllyel hamarabb és szövődménymentesen lezajlik.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.