Menü

Tiltólistás annak, aki pajzsmirigybeteg!

Azoknak is meggondolandó, akik nem betegek, ám figyelni kívánnak a hormonrendszerükre, ugyanis vannak olyan élelmiszerek, amelyek felboríthatják a hormonháztartást: ilyen például a kávé! Mi a gond a kávéval, miért kell vigyázni a koffeinnel, különösen pajzsmirigybetegségek esetén? Nézzünk kicsit utána!

Miért kell odafigyelni a táplálkozásunkra?

Köztudott, hogy az étkezésünk nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, szervezetünk működését, ezért most olyan ételekről lesz szó, amelyek túlzott fogyasztása a hormonháztartás felborulását eredményezheti.

A testmozgás vagy a nyugodt, pihentető alvás hiánya mellett az elfogyasztott ételek és italok nagyban befolyásolják endokrin rendszerünket, ilyen elfogyasztott étel például a népszerű húshelyettesítő szója.

Bár a szójabab valóban igen magas fehérjetartalmú alapanyag, a hormonális zavarral rendelkezők ne fogyasszák gyakran. A szója egy fitoösztrogén nevű anyagot tartalmaz, amely ösztrogénként működik a szervezetben, így ösztrogéndominanciával rendelkezők, illetve pajzsmirigybetegek kerüljék vagy mérsékeljék a fogyasztását.

Kerülendő nagy mennyiségű fogyasztása a kávénak is!

Egy bizonyos szintig a kávé, illetve az abban található koffein jótékony hatással bír, ám ha sokat fogyasztunk belőle, növeli a kortizolszintet, mely egy stresszhormon, mely ha tartósan magas a szervezetünkben, akkor mellékvese-fáradtság léphet fel.

Talán kevesen tudják, de a reggeli órákban eleve magas a szervezet kortizolszintje, ezért sem a legjobb egy nagy koffeinadaggal kezdeni a napot.

Miért ne egyenek a pajzsmirigyesek brokkolit?

Mielőtt bárki vitába szállna velem, a brokkolival és spenóttal valóban nincsen semmi baj, hiszen egészséges ételek, azonban nem a pajzsmirigybetegek számára.

Ezek goitrogén növények, olyanok, amelyek nagy mennyiségben befolyásolják, gátolják, a pajzsmirigy egészséges működését. Ezek a keresztesvirágú zöldségek: a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó, a káposztafélék. Ha gond van a pajzsmirigyünkkel, akkor ezek fogyasztását csökkenteni, mérsékelni, vagy kerülni kell.

Az alkohol hogyan befolyásolja a hormonháztartásukat?

Az alkohol megzavarja az inzulin termelését, emellett károsítja a nemi hormonok termelődését, beleszól a férfiak tesztoszterontermelésébe, nőknél pedig megzavarhatja a menstruációs ciklust, s ami szintén nagy probléma, a stresszhormonszintre is kihat.

Bár ahogy a kávé is jólesik és „felébreszt” reggel, úgy az alkohol is fokozza a jó hangulatot, növeli a szerotonin szintjét, azonban utána gyorsan zuhan.

Miért ellenség a glutén?

Nem ellenség, ám tudni kell, hogy a gluténtartalmú gabonák fogyasztása irritálhatja a vékonybelet, és akadályozhatja a gyógyszeresen bevitt pajzsmirigyhormonok felszívódását.

Az olajban sült ételek, a vaj, a majonéz és a margarin fogyasztását is érdemes a minimumra csökkenteni, mert szintén akadályozzák a pajzsmirigyhormonok felszívódását, sőt magának a hormonnak a termelődését is.

A cukros ételek is kerülendőek, lassítja az anyagcserét, hízást eredményezhet.

A pajzsmirigy alulműködésében szenvedők jó, ha tudják, hogy a táplálkozásuk kihathat a betegségükre is, bizonyos ételek és italok fogyasztása akadályozhatja a gyógyszerekkel bevitt hormonok felszívódását. Bár tiltott étel nem létezik, némely élelmiszerek fogyasztását ajánlott alaposan átgondolni.

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.