Készségfejlesztő játékok fontossága
- Dátum: 2023.07.13., 21:50
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- emlékezet, értelmi képességek, fejlesztő játék, finommotorika, fontos, gyermek, iskolaérettség, Készségfejlesztő játékok, kicsik, mászás, nagymotoros, nagyok, szellemi fejlődés., szülő
Szülőként az egyik legfontosabb dolog az életünkben a gyermekeink egészséges testi és szellemi fejlődése. A legjobb, ha a kicsik játszva tanulnak, ehhez pedig törekedni kell arra, hogy mindig az életkoruknak megfelelő játékokkal játsszanak, melyek nem csak szórakoztathatnak, hanem fejleszthetnek is. Hogyan fejlesztenek a készségfejlesztő játékok és miért fontosak?
A fejlesztő játékok általában 5 fő képesség területet fejlesztenek: motoros képességeket, értelmi képességeket, érzelmi-akarati, szocializációs és anyanyelvi képességet.
A nagymozgás és a finommotorika fejlesztése szinte alap, hiszen gyermekeink mindig mozgásban vannak, ezek a játékok pedig hozzásegítik őket a megfelelő fejlődéshez.
Az egészen kicsiktől a nagyokig léteznek már olyan mozgásfejlesztő játékok, amelyek az egyensúlyozás képességét fejlesztik. Az egyik legrégebbi és legismertebb fejlesztő játékunk a hinta, nem véletlen népszerű töretlenül a gyerekek körében, de említhetném a mászókát, játszótéri létrás mászókás játékokat.
Mozgás közben könnyen tanulhatók az irányok is, mely a térbeli tájékozódás miatt fontos. Játékos feladatok és mondókák közben megtanulhatják merre van a jobbra, balra, fent, lent. A motoros képességek közé tartozik a finommotorika is, ez segíti a későbbi helyes ceruzafogást, ezzel tudnak vágni, helyesen tartani az ollót, színezni, festeni, gyurmázni, később varrni.
Ezekre a készségfejlesztő játékokra az iskolaérettség miatt van szükség.
Az értelmi képességek fejlesztésére szolgálnak a képzeletet, emlékezetet megmozgató játékok, remek alternatíva rá – és minden gyerek szereti – a memória játékokat. A színek és formák megismerésében, felismerésében a különféle formajátékok segítenek, melyek megfelelő beillesztésével megtanulhatják a gyerekek a különböző színeket és formákat már egészen kicsi kortól.
A nagyobbak szellemi fejlődését a logikai játékok segítik és fejlesztik, számtalan társasjáték van ma már piacon.
Rengeteg olyan készségfejlesztő játék is van, ami az érzelmi-akarati élet fejlődését segíti.
Tapasztalatom az, hogy a bölcsőde és az óvoda is nagyon sok fejlesztő foglalkozást biztosít a gyerekek számára, ahol a szocializációs készségeik is fejlődnek, hiszen kisebb csoportokban sajátítják el a szabályrendszert, a napirend betartását és menetét. Itt építenek ki először barátságokat. Tény, hogy nagyon sok segítséget ad a bölcsőde és az óvoda, de ez nem mindig elegendő, így szülőként nekünk is be kell kapcsolódni ebbe a fejlesztő folyamatba és játszani kell gyermekeinkkel.
A játék fontos szerepet tölt be gyermekeink életében, hiszen ők a játékok során érnek és fejlődnek. Ezért fontos, hogy szülőként gondosan válogassuk meg gyermekünk játék tárát. A készségfejlesztő játékoknak nagy szerepük van a személyiség fejlődésében.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?