Menü

Készségfejlesztő játékok fontossága

Szülőként az egyik legfontosabb dolog az életünkben a gyermekeink egészséges testi és szellemi fejlődése. A legjobb, ha a kicsik játszva tanulnak, ehhez pedig törekedni kell arra, hogy mindig az életkoruknak megfelelő játékokkal játsszanak, melyek nem csak szórakoztathatnak, hanem fejleszthetnek is. Hogyan fejlesztenek a készségfejlesztő játékok és miért fontosak?

A fejlesztő játékok általában 5 fő képesség területet fejlesztenek: motoros képességeket, értelmi képességeket, érzelmi-akarati, szocializációs és anyanyelvi képességet.

A nagymozgás és a finommotorika fejlesztése szinte alap, hiszen gyermekeink mindig mozgásban vannak, ezek a játékok pedig hozzásegítik őket a megfelelő fejlődéshez.

Az egészen kicsiktől a nagyokig léteznek már olyan mozgásfejlesztő játékok, amelyek az egyensúlyozás képességét fejlesztik. Az egyik legrégebbi és legismertebb fejlesztő játékunk a hinta, nem véletlen népszerű töretlenül a gyerekek körében, de említhetném a mászókát, játszótéri létrás mászókás játékokat.

Mozgás közben könnyen tanulhatók az irányok is, mely a térbeli tájékozódás miatt fontos. Játékos feladatok és mondókák közben megtanulhatják merre van a jobbra, balra, fent, lent. A motoros képességek közé tartozik a finommotorika is, ez segíti a későbbi helyes ceruzafogást, ezzel tudnak vágni, helyesen tartani az ollót, színezni, festeni, gyurmázni, később varrni.

Ezekre a készségfejlesztő játékokra az iskolaérettség miatt van szükség.

Az értelmi képességek fejlesztésére szolgálnak a képzeletet, emlékezetet megmozgató játékok, remek alternatíva rá – és minden gyerek szereti – a memória játékokat. A színek és formák megismerésében, felismerésében a különféle formajátékok segítenek, melyek megfelelő beillesztésével megtanulhatják a gyerekek a különböző színeket és formákat már egészen kicsi kortól.

A nagyobbak szellemi fejlődését a logikai játékok segítik és fejlesztik, számtalan társasjáték van ma már piacon.

Rengeteg olyan készségfejlesztő játék is van, ami az érzelmi-akarati élet fejlődését segíti.

Tapasztalatom az, hogy a bölcsőde és az óvoda is nagyon sok fejlesztő foglalkozást biztosít a gyerekek számára, ahol a szocializációs készségeik is fejlődnek, hiszen kisebb csoportokban sajátítják el a szabályrendszert, a napirend betartását és menetét. Itt építenek ki először barátságokat. Tény, hogy nagyon sok segítséget ad a bölcsőde és az óvoda, de ez nem mindig elegendő, így szülőként nekünk is be kell kapcsolódni ebbe a fejlesztő folyamatba és játszani kell gyermekeinkkel.

A játék fontos szerepet tölt be gyermekeink életében, hiszen ők a játékok során érnek és fejlődnek. Ezért fontos, hogy szülőként gondosan válogassuk meg gyermekünk játék tárát. A készségfejlesztő játékoknak nagy szerepük van a személyiség fejlődésében.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?