Hogyan javítható a mérgező munkahelyi légkör?
- Dátum: 2023.07.31., 21:12
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com, pixabay.com
- home office, magánélet, munkahely, munkaidő, produktivitás, rendszer
Az ébren töltött időnk felét jellemzően munkával töltjük, ráadásul jó hangulatban jobban haladunk, így nem is lehet kérdés: fontos a jó munkahelyi légkör. Vajon mit tehetünk mi magunk a hangulat javításáért?
Ahhoz, hogy valaki képes legyen előrelépni karrierjével, hosszabb távon elengedhetetlen, hogy jól érezze magát a munkahelyén és általában abban, amit csinál. Ennek pedig szerves részét képezi az is, hogy milyen emberekkel van körülvéve, és hogyan viszonyul hozzájuk. Ha van valaki, akivel szünetekben mindig megbeszéljük az aktuális történéseket vagy épp egy légtérben dolgozunk és kölcsönös az összhang, máris kellemesebb az ott töltött idő, ennek függvényében pedig a kedvünk és a produktivitásunk is javul.
Amellett, hogy a szakmai kapcsolatok boldogabbá varázsolják munkával töltött perceinket, szinte kötelező kellékei szakmai előremenetelünknek is. Legyen szó akár cégen belüli munkatársról vagy épp egy szakmabeli, de más cégnél dolgozó ismerősről, mindkét esetben fontos, hogy ezek olyan emberek legyenek, akikben megbízunk és például fordulhatunk hozzájuk tanácsért vagy referenciáért.
A probléma elismerése
Miután a probléma mindenki számára nyilvánvalóvá vált, őszintén és nyitottan ajánlott kezelni azt. Vezetőként vagy menedzserként fontos feladat, hogy a felelősség vállalása mellett tisztázza a helyzetet a munkavállalókkal: ígéretet kell tenni arra, hogy a nem működő folyamatokat és a negatív kommunikációt is fejleszteni fogják, esetleg újakat alakítanak helyettük. Biztosítani kell a munkavállalókat arról, hogy a problémás munkakörnyezet felszámolásra kerül.
Konkrét elvárások megfogalmazása
Ha addig nem történt meg, egyértelművé kell tenni, hogy a vállalat ezentúl nem tűri el a bullying semmilyen formáját, vagy bármilyen más megkülönböztetést, pletykálkodást, kiközösítést egyetlen alkalmazottal szemben sem. Fel kell hívni a munkavállalók figyelmét a toxikus légkör munkahelyet érintő negatív hatásaira, amit mind a cég, mind az alkalmazottak érdekében ajánlott orvosolni.
Ösztönző rendszerek kialakítása: jutalmak és elismerések
Amikor a munkavállalók úgy érzik, hogy a feletteseik lebecsülik a munkájukat és erőfeszítéseiket, akkor saját maguk is toxikussá tehetik a munkahelyi hangulatot. Azonban egy méltányos jutalmazási rendszer és a teljesítményeket-képességeket elismerő program kialakítása fokozza a munkavállalók motivációját, emellett, ha megbecsültnek érzik magukat a munkahelyükön, a vállalat iránti lojalitás is növekedni fog.
A munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése
A munka és a magánélet egyensúlyát megteremtő folyamatoknak köszönhetően a munkavállalók életében csökken a stressz, a túlhajszoltság, de a depressziót, a szorongást, az alvászavart is száműzhetik. Ez pedig a mentális egészségre és a fizikai jóllétre is kihat.
A rugalmas munkaidő, a lehetőségekhez mért home office, a 4 napos munkahét a munkavállaló számára hatalmas segítség a munka és a magánélet egyensúlyának megőrzésében, valamint a kollegiális és személyes kapcsolataira is pozitív hatással lehet.
A fentiek mellett se a munkavállalók, se a vezetők nem tűrhetnek el semmilyen faji, bőrszín, nem, vallás, illetve szexuális orientáció alapján tett megkülönböztetést vagy zaklatást. Az ilyen káros gyakorlatok növelik a munkahellyel való elégedetlenséget.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.