Karbonlábnyom – Te figyelsz arra, hogy mit hagysz magad mögött?
- Dátum: 2023.10.14., 10:37
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- ÖKO, széndioxid, szezonális termékek, újrahasznosítás, üvegházhatás
Mindenkit érintő probléma, amikor arról beszélünk, hogy az éghajlatok rohamos ütemben változnak, vagyis a téli időszakokban egyre melegebb van, csapadék viszont egyre kevesebb. Tehetünk mi magunk az ellen, hogy ez a folyamat lassuljon.
A karbonlábnyom egy mutató arra, hogy a cégek vagy magánszemélyek élete alatt mennyi üvegházhatású gázt (ÜHG) engednek, akarom mondani termelnek, ami a levegőben kerül. A karbonkibocsátás összefoglalóan mutatja az összes ilyen hatású gázt, melyet közvetetten vagy közvetlenül is kiengedünk. Minél nagyobb egy vállalat, annál nagyobb mutatóval rendelkezik és minél nagyobb a karbonlábnyom, annál nagyobb az éghajlatlatra és a környezeti tényezőkre gyakorolt hatása. Mértékegysége a tonna széndioxid egyenérték / fő.
Amikor egyéni karbonlábnyom meghatározásról beszélünk, meg kell vizsgálni háztartásunk energiafogyasztását, hogy mennyit használjuk autónkat, milyen fogyasztási és étkezési szokásaink vannak, mennyi hulladékot termelünk és amire nem is gondolunk sokszor, hogy milyen szolgáltatásokat veszünk igénybe és azt hányszor tesszük.
A legutóbbi azért is érdekes, mert vannak bizonyos cégek, akik már komolyan odafigyelnek arra, hogy lábnyomukat csökkentsék, mint például a légi közlekedésben is. Vannak olyan cégek, akiknél tudunk úgy jegyet vásárolni egy repülőútra, hogy a megtett út hosszára kiszámítják mennyi fát ültessenek, és ezt a jegy megvásárlásával meg is teszik.
Számos módon tehetünk azért, hogy a lábnyomunkat csökkentsük. Egyik legjelentősebb módja, hogy odafigyelünk étkezésünkre. Mindig keressük a szezonális termékeket a boltok polcain vagy a piacokon, amiket helyben meg tudnak termelni, ne kelljen öt országon át szállítani. Igyekezzünk a vörös hús fogyasztását mérsékelni. Bevásárlásnál újra felhasználható szatyrokat, zsákokat használjunk és a lehető legkevesebb csomagolást tartalmazó élelmiszereket válasszuk és csak annyit vegyünk, amit fel is használunk vagy megeszünk. Ruháinkat vegyük másodkézből és adjuk el, amit már nem használunk fel, hiszen a ruhaipar az egyik legnagyobb lábnyomot hagyó réteg.
Gyűjtsünk szelektíven és keressük az újrahasznosított termékeket, amit lehet, azt pedig komposztáljunk. Mozogjunk, sétáljunk többet, vagy vegyük igénybe a tömegközlekedési eszközöket, csökkentsük a minimálisra kocsink használatát. Cseréljük le a régi izzóinkat energiatakarékosra, ez többek között olcsóbb számlákat is fog eredményezni. Teli dobbal mossuk a ruhákat és használjunk ÖKO mosószereket, mint például a mosódió. Éjjelre húzzuk ki az elektromos készülékeket, a stand by mód is meglepően sokat energiát pazarol.
Azzal, hogy tudatosan odafigyelünk, hogy nem pazaroljuk az energiaforrásainkat, annyit élelmiszert fogyasztunk, amire szükségünk van és figyelünk az egyensúlyra, akkor sokat tehetünk környezetünkért.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.