Kell-e a babákat minden nap fürdetni?
- Dátum: 2023.10.18., 20:55
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- ápolás, baba, babaápolás, csecsemő, fürdés, fürdetés, gondoskodás, gyerek, napi rutin, tisztálkodás
Bármennyire is készülünk a gyermekvállalásra, amikor megszületik egy baba, rengeteg kérdés merül fel menet közben az anyukában. Bizonytalan az etetéssel, szoptatással, pelenkázással kapcsolatban. Időbe telik, míg kialakul a gondozás napi rutinja, aminek része az újszülött fürdetése is. Ezzel kapcsolatban azonban az anyukák egymásnak szoktak feszülni a közösségi oldalakon. Ha valaki felteszi azt a kérdést, hogy kell-e minden nap fürdetni az újszülöttet, akkor a komment szekció felrobban a különböző válaszoktól. Van, aki amellett áll ki, hogy nem és van, aki amellett érvel, hogy persze, minden este fürödjön a gyermek. Most nézzük meg az érveket.
Először is érveljünk a minden napi fürdés mellett. A fürdés ellazítja a gyermeket, ugyanis az egész napos pörgést kiválóan le tudják itt vezetni. A meleg víz, az illatok, a meghitt pillanat, mind hozzájárul ahhoz, hogy lenyugodjon a baba és könnyebben elaludjon, majd az altatás során. A második indok az anyára nézve kedvező, hiszen a kád az a hely, ahol mindenki ugyan ott marad legalább öt percig. Nem kell szaladgálni a gyerek után, a teendők sorát intézni, hiszen a kádból csak egy kiút van, az, ha kivesszük őket. Na meg persze ilyenkor őrzés alatt vannak, kevesebb rosszaságra jut idő.
De addig még pici és ránk van utalva, ezek a pillanatok vissza nem hozhatók. Ahogy a kezünkben tartjuk a vízben, leírhatatlan összhang keletkezik. A következő dolog, hogy a babáknak fontos a rutin, ezért jó, ha egy program minden este van, nem csak minden második este. A fürdés az, ami a vacsora után, és az elalvás előtt következik, így mindig tudja, mire számítson. Nem utolsó sorban a pancsolás egy, másfajta élményt nyújt, mint ami a nap folyamán éri őket. Van mit várni a fürdésben, hiszen vannak azok a játékok, amik csak ilyenkor kerülnek elő.
Nem mellesleg a fürdés megoldja a lelki problémákat a csöppségeknél is. Ilyenkor bármi konfliktus, nyűgösség volt aznap, hamar el lehet felejteni. Ha babaúszásra jár a csecsemő, akkor pedig elengedhetetlen a mindennapi gyakorlás a kádban. Emellett pedig igényli is, hogy a vízben lehessen minden nap.
Mi szól ellene? Mostani tudásunk szerint, az első pár hónapban, azt mondják, hogy az újszülöttet elég csupán néhány naponta megmosdatni. Mivel a babák ritkán izzadnak meg, vagy lesznek piszkosak, ezért nincs szükségük ilyen gyakran a teljes fürdetésre. Emellett a bőrük is sokkal érzékenyebb, mint a miénk és a túl sok fürdés csak több kárt okozhat, mint hasznot. Mivel megzavarhatja a bőr hidratáltságát, és ronthat például az olyan állapotokon, mint az ekcéma.
De nagyon oda kell figyelni, mivel ha nem fürdetjük elég gyakran a picit, akkor pedig fertőzéseket szedhet össze. Természetesen a fürdetés gyakorisága sok mindentől függ. Például a csecsemő életkorától, bőrtípusától, de akár befolyással lehet az időjárás is. Hiszen a nyári kánikulában, ahogy nekünk, úgy nekik is jólesik egy kis felfrissülés. Természetesen, amikor a baba elkezd kúszni-mászni, és egyre többet fedez fel a világból, elengedhetetlenné válik, hogy naponta megfürödjön. De ide tartozik a hozzátáplálás időszaka is. Tudjuk, hogy ilyenkor még a hajában is találhatunk akár egy-egy falatot.
Azonban, a baba életének első három hónapjában elegendő, ha heti egy vagy kettő alkalommal fürdetik meg. Viszont amíg a köldökcsonk le nem esik (1-2 hét) a nagy pancsolás helyett szivaccsal, kendővel elegendő megmosdatni. Ha visszatekintünk a régmúltra, azt láthatjuk, hogy régen a szülők egyáltalán nem voltak ennyire elhivatottak a tisztálkodással kapcsolatban. Nemhogy a naponkénti, de még az ennél jóval ritkább babafürdetések iránt sem. Tulajdonképpen a modern kor tette ezt társadalmi normává.
Amikor terhes voltam, akkor olvastam az egyik tájékoztató füzetben, hogy a száraz, érzékeny bőrű csecsemőknél kellene a szülőknek a fürdetőszeres fürdetések számát heti egyre csökkenteni. A többi hat alkalommal alapesetben elegendő lenne a tiszta vizes fürdetés. Sok bőrelváltozást nem a tisztálkodás vagy higiénia hiánya okozza, hanem allergiás eredetű bőrbetegségekről van szó. De az emberek egyébként is hajlamosak arra, hogy ha bármilyen nem megszokott dolgot látnak a kicsi babán, akkor ferde szemmel néznek a szülőkre, mondván, biztosan nem gondoskodnak megfelelően róla.
Jelen cikk nem kíván állást foglalni egyik tábor mellett sem. Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. és e szerint cselekszik. Hallgassunk a gyerekorvosok tanácsára, és tegyünk legjobb belátásunk szerint. Nem mellesleg mindig figyeljük a csöppségek igényeit.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?