A komolyzene hatása a babákra
- Dátum: 2023.11.30., 09:22
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- babák, előny, énekel, fejlődés, hangszer, idegrendszer, kognitív képességek, komolyzene, koraszülött, lágy dallamok, megnyugtat, memória, muzsika, nyelvi fejlődés, pozitív hatás, szociális fejlődés, tanulmányok, terápia, újszülött
Tanulmányok igazolták, hogy a komolyzene, - kifejezetten a babáknak komponált komolyzene – segítik a kicsik fejlődését. A babák és a zene kapcsolata összefüggéseiről beszélgetünk ma.
Azt tartják, hogy jó hatással van a babákra a zenehallgatás, ezt kutatások és bevett gyakorlatok támasztják alá. Nem lehet elég korán kezdeni, hiszen már újszülöttek, koraszülöttek esetében is terápiaként alkalmazzák.
Milyen előnyökkel jár a zene a babákra nézve?
A korábban világra jött csecsemők kezelése közben megfigyelték, hogy azok a csöppségek, akiknek zenét játszottak, gyorsabban fejlődtek, gyarapodtak. Külföldön már bevett szokás, hogy kellemes, megnyugtató muzsikát játszanak a koraszülött osztályokon, a babák pedig imádják ezeket a dallamokat.
A zenén nevelkedett kicsik okosabbak, értelmesebbek lettek. Ennek oka, hogy a zene pozitív hatással van az agy és az idegrendszer fejlődésére. A babák a szomorú és vidám dallamok közti különbséget is korán felismerik és érzékelik.
A zene a kognitív képességekre is rendkívül pozitív hatással van, fejleszti a memóriát.
Hogyan tegyük a mindennapunk részévé a komolyzene hallgatását?
Szokjunk rá arra, hogy a háttérben nem televíziómese megy, nem rádió szól, nem a telefonon nyomkodjuk az éppen aktuálisan kedvenc mesét, hanem komolyzenét keresünk.
Énekeljünk a piciknek!
Hiába szabadkoznak a szülők, nem számít, kinek milyen hangja van, a babákat nem zavarja, ha hamisan hangzik egy dal, neki az számít, hogy foglalkozzunk vele, megnevettessük, kössük le a figyelmét. Ehhez nem kell profi előadóművésznek lenni!
Hadd játszanak a kicsik is hangszerekkel!
Tudom szülőként nem szoktunk rajongani azért, ha valaki dobfelszerelést, vagy minixilofont vesz a gyereknek, de a játékhangszereknek is van előnye! Persze csak bírjuk idegekkel.
Készíthetünk mi magunk is hangszert, csak töltsünk meg egy palackot babbal, rizzsel és máris zöröghet-csöröghet.
Milyen típusú zene a legjobb gyermekednek?
Léteznek kifejezetten babáknak írt zenék, de mutathatunk nekik olyan dallamokat is, amelyeket mi magunk szeretünk, nyilván ne a kemény rock legyen max hangerőn, sem a rap nem a legjobb ötlet, de a kedves és lágy dallamok mindegyike jöhet bátran.
Milyen zenéket hallgassunk?
Természetesen nem mindegy milyen komolyzenéket hallgatunk. Adunk néhány tippet: Brahms: Altatóját érdemes meghallgatni, de kedvelt Bach: 156-os kantátája, vagy Saint-Saens: Az állatok karneválja.
Mi a legjobb időszak ezek hallgatására?
Mindenképpen érdemes legalább esténként, elalvás előtt a babával ezeket hallgattatni.
A komolyzenével való ismerkedést nem lehet elég korán kezdeni, nagyon jó hatással van a babák lelki nyugalmára, fejlődésére, s bár a komolyzene sajnos napjainkban nincs az érdeklődés központjában, érdemes beépíteni a mindennapokba, hiszen remek személyiségfejlesztő hatású, segíti a nyelvi fejlődést, fejleszti a memóriát, elősegíti a szociális fejlődést.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?