Menü

Vajon mi a hosszú élet titka?

Ha hirtelen kellene válaszolnom, azt mondanám, rendszeres mozgás, meg kiegyensúlyozott étrend, olyanokat írnék, hogy stresszcsökkentés, megfelelő hidratálás, rendszeres szűrővizsgálatok és egészségtudatos élet, no meg elegendő és pihentető alvás és hasonlók. Hogy valójában mit tartanak a hosszú élet titkának, ma utánajárunk!

Nem szeretnénk örökké élni, legalábbis én nem, de ettől függetlenül az egészségre figyelés fontos, s ezért mi is tehetünk, például megpróbálunk tartani egy ideális testsúlyt.

Egy friss tanulmány szerint azok, akik 60 éves kor felett is odafigyelnek az étkezésükre és a rendszeres mozgásra, nagyobb eséllyel érik meg a 90 éves kort, ez is egy szempont a hosszabb élet felé.

Minden életkorban és mindenkinek fontos a rendszeres mozgás, s most már azt is tudjuk, hogy összefügg a hosszabb élettel, ráadásul nemcsak tovább élhetünk általa, hanem az életminőségünk is – és ez valahol kulcsszó – jobbá válik, hiszen a mozgás javítja a szív- és érrendszer egészségét, fenntartja az izomtömeget és támogatja az általános testi funkciókat.

A rendszeres mozgáson nem feltétlen a sportot értik, az is számít, ha olyan környezetben élünk, ahol minden nap rá vagyunk kényszerítve valamilyen testmozgásra, például sokat sétálunk, gyalogolunk, kertészkedünk, vagy állatokat gondozunk. Ezek mind – mind több mozgásra késztetnek és stresszoldó hatásuk is ismert.

Kutatások szerint az életkor körülbelül húsz százaléka a genetikán, tíz-tíz százaléka az egyéni döntéseken és az egészségügyön, a maradék hatvan pedig a környezeten múlik.

Vannak, akik a növényi étrendre esküsznek, mások arra, hogy legyen egy életcél, amiért nap, mint nap tehetünk, de azokkal is egyetérthetünk, akik az emberi kapcsolatokban látják a hosszabb élet titkát. Szerintük semmi nem rövidíti meg jobban az életet, mint a magányosság, vagy az, ha nem megfelelő emberekkel vesszük körbe magunkat.

Az is bizonyos, hogy a japánok tudhatnak valamit, hiszen ők köztudottan magas kort élnek meg, talán elég lenne megkérdezni őket arról, hogyan élik mindennapjaikat.

A japánok életszemlélete komplex, figyelnek arra, hogy sokat legyenek természet közelben, a szabad levegőn, mely a testre és a lélekre is jótékonyan hat, ezzel a stresszhormon is csökken.

A japán kultúrában elterjedt és bevált szokás, hogy több generáció él együtt, így senki sem magányos, számíthatnak egymásra, segítik egymást. Az emberi kapcsolataik ápolása kiemelt jelentőségű, ez pedig egy érzelmi védőhálót jelent.

Az egészséges táplálkozás számukra magától értetődő, az étkezési kultúrájuk jól ismert, nagyon sok növényi eredetű alapanyagot fogyasztanak, kevés sót és sok omega-3 zsírsavat visznek be, nagyon kevés az elhízott és a daganatos betegségek is elkerülik őket.

A japánok az aktív életükről is híresek, míg mi a sarki boltba is autóval járunk, ők sétálnak és kerékpároznak, fizikai aktivitásuk kiemelkedő más népekhez képest. Sokat teáznak, különösen a zöld teát és a matcha teát fogyasztják, teakultúrájuk 1000 éves múltra tekint vissza.

Ha a fenti módszerekből, tippekből nem is tudunk hirtelen a holnapi nappal mindenben változni, az említett tanácsokból bárki elsajátíthat néhányat, javítva ezzel az életminőségét.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!