Valóban egészséges a meztelen alvás?
- Dátum: 2024.01.17., 17:20
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alsónadrág, alvásprobléma, anyagcsere, bioritmus, bőr egészsége, egészséges, fehérnemű, férfitermékenység, fűtés, hálóing, intimitás, meztelen alvás, nyár, oxitocin, párkapcsolat, pihentető, pizsama, szerelemhormon, tél, testhőmérséklet
Ha megkérdeznénk, ki miben alszik, valószínű sokféle választ kapnánk. Van, aki télen pizsamában, nyáron hálóingben vagy alsónadrágban, fehérneműben, vagy anélkül, ám ma azt vizsgáljuk, miért lenne érdemes meztelenül aludni.
Egy felmérés szerint az emberek mindössze 8-10 százaléka meztelenül alszik, azaz bármiféle hálóruha, pizsama vagy alsónemű nélkül, ennek pedig néhány kutatás szerint számos egészségére gyakorolt jótékony hatása van. Nézzük melyek ezek!
Egyik legfőbb érv az álmatlanság és a testhőmérséklet közötti összefüggésben rejlik, ez pedig kitér arra, hogy mivel testünk hőmérséklete elalváskor csökken - és csak az alvásciklus végén kezd el melegedni - így a meztelen alvás előnyös, hiszen vastag zoknit, meleg pizsamát húzunk magunkra, akkor alvás közben könnyen túlmelegedhet a testhőnk, ami megzavarja a bioritmusunkat és emiatt gyakran alvásproblémáink lehetnek.
Ha meztelenül alszunk, segítünk a szervezetünknek csökkenteni a testhőmérsékletet. A meztelen alvás jobb anyagcserét eredményez!
Az alacsonyabb alvási testhőmérséklet jótékony hatással van az anyagcserére, mert fokozza azt, ugyanis aktiválja a zsírszövetet, aminek hatására a test kalóriákat éget el, ezzel termelve hőt.
Anyukám mindig mondta, hogy a hálóban nem szabad túl melegnek lennie, mert öregíti a bőrt. Ezt jól megjegyeztem és nemhogy letekerem a fűtést, de még az ablakot is bukóra nyitom, bizony igen, még a téli hónapokban is, ugyanis valóban: lassabb öregedést érünk el azáltal, hogy hűvösebb körülmények között alszunk.
Egy igazán pihentető alvás után sokkal simábbnak, fiatalosabbnak tűnik az ember bőre, nos ez ettől van: hűvösebb környezetben az alvás is jobb minőségű, pihentetőbb.
Talán 18 karikás, de azért leírom, hogy a ruha nélküli alvás jó hatással van a párkapcsolatokra, javítja az intimitást.
Ha alvás közben összeér csupasz bőrünk a párunkéval, akkor az oxitocint termel, ez pedig szerelemhormon másnéven. A meztelen alvás tehát akár a szexuális életünket is jobbá teheti.
Hogy miért tesz még jót az egészségnek, nos köztudott, hogy a baktériumok meleg helyeken könnyebben megtelepszenek, ha ezt is számításba vesszük, akkor az egészségünk szempontjából jót teszünk, ha éjszaka hagyjuk szellőzni a bőrt és intim testrészeinket.
A férfitermékenységre is hat!
Ha a gyermekáldást várjuk, akkor is egy pluszpont a ruha nélküli alvás mellett, ugyanis, ha a herék túlmelegednek, csökken a spermiumképződés, másrészt rossz minőségű spermák fognak termelődni, ezért jobb, ha a párunkat is arra kérjük, aludjon meztelenül. Az alacsonyabb testhőmérséklet tehát javítja a férfiak reproduktív egészségét is.
Amennyiben éjjel mától ledobnánk a textilt, figyeljünk néhány dologra: gyakrabban cseréljünk lepedőt, mint ahogy szoktuk, legyen kéznél a takarónk, nehogy éjjel megfázzunk és természetesen alaposan tusoljunk le alvás előtt. Egy próbát megér!
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!