Szamárköhögés – az ijesztő köhögőrohamok egyik okozója
- Dátum: 2024.01.19., 19:03
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- Bordetella parapertussis, Bordetella pertussis, hurutos köhögés, köhögés, légzéskimaradás, légzésleállás, roham, védőoltás
Hideg van, fújjuk az orrunkat, fájlaljuk a torkunkat, köhögünk, na, de nem mindegy, hogy mitől és hogyan köhögünk. Újra felütötte fejét a szamárköhögés a környező országokban, íme a tudnivalók.
Igen kevés embert kerülnek el a meghűléses tünetek, szinte mindenki egyszer megbetegszik a tél alkalmával, de nagyon nem mindegy, hogy milyen betegség támadja meg a szervezetünket. Van, aki gyorsan leküzdi a betegséget, de van, aki nehezen keveredik ki a kórból, sokáig elhúzódó, kínzó tünetekkel nyomja az ágyat. Az egyik ilyen kellemetlen panaszokat okozó betegség a szamárköhögés, melyet egy jellegzetes, rohamokban érkező köhögés kísér. A betegséget a Bordetella pertussis és a Bordetella parapertussis nevű baktériumok okozzák. Magyarországon a kötelező védőoltások közé is bekerült már rég az ellene védő hatóanyag beadása, ezért nem sok esetet regisztrálnak, mégis egy-egy megbetegedés előkerül.
Tünetei három szakaszba sorolhatóak lefolyásuk alapján. Az első szakasz általában 1-2 hétig tart, ebben az időszakban a beteg hurutosan köhög és ez inkább az éjszaka folyamán jön elő, mely egyre súlyosabbá válik, amikor is következik a második szakasz. A második ütem akár 4-6 hétid is eltarthat, ekkor rohamszerűen érkezik a köhögés, mely szamár ordításra hasonlít, egyfajta húzó belégzés, de ez inkább kisgyermekkorban jelentkezik. Sokszor követi a rohamokat hányás is, hiszen a rekeszizmot és a gyomrot is megviseli a kínzó összehúzódás és a folyamatos inger.
Csecsemőknél vagy olyan embereknél, akik nem kaptak védőoltást, előfordulhat légzéskihagyás vagy légzés leállás is. Amikor a szervezet már dolgozik a betegség leküzdésén, jön a harmadik szakasz, ami nagyjából 2-3 hétig tart. Ez már a betegség végét jelenti, a köhögő rohamok enyhülnek, de nem múlnak el teljesen. A betegség szövődményei lehetnek tüdőgyulladás, különböző fület és annak üregeit érintő gyulladások, de előfordulhatnak görcsös állapotot előidéző reakciók is, mint az epilepszia. Diagnózisát torokváladék minta és vérkép elemzésével, illetve mellkasröntgennel és CT vizsgálattal lehet felállítani. Gyógyulási esélye védőoltás beadását követő védettség kialakulásakor magas, célzott antibiotikum kúrával kezelhető, de ez csak a korai szakaszban felismert betegségnél alkalmazható hatásosan. Amennyiben szövődménye alakul ki, azt további kezelések útján lehet legyőzni.
Amennyiben úgy látjuk, hogy környezetünkben hurutos köhögéssel, levertséggel, ezzel együtt esetleg lázzal küzd valaki, főleg gyermek, mindenképpen keressünk fel orvost, mondjuk el a tüneteket, hogy a megfelelő kezelést időben megkapja. Légzéskimaradás vagy légzésleállás esetén hívjuk a 112-t.
A szamárköhögés elleni védőoltás Magyarországon már a kötelezően beadandó oltások között megtalálható, mely védettséget nyújt a súlyos állapotot is előidéző betegség ellen. Figyeljünk a tünetekre, időben keressük fel orvosunkat, hogy mindig a megfelelő kezelést kapjuk és gyorsabban, szövődmények nélkül gyógyulhassunk.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.