Netes csalók – ismerjük fel őket!
- Dátum: 2024.01.22., 20:03
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- adathalász, álprofil, bankkártya, csaló, csaló email, éber, előre utalás, email, gyanakvó, jelek, kamuprofil, netes csalók, online tér, online vásárlás, szabályozás, számlaegyenleg, szolgáltató, technika
Sajnos egyre több a netes csaló, akik gyakran szülőket vesznek célba – melyek azok a jelek, amelyekre figyeljünk. Legyünk éberek, ha gyanús üzenetet kapunk!
Nemegyszer előfordul, hogy valamely szolgáltatótól – vagyis annak tűnő csalóktól - emailt kapok, hogy fizessek be bizonyos tartozást, vagy adathalászat keretében a bankszámlám, bankkártyám adatait kérik.
Minden esetben fontos tudni, hogy soha semmilyen adatot nem kérnek így bankok, szolgáltatók, s az is rögtön gyanússá válhat, ha a feladó email címe furcsa karakterekből áll, illetve - bár sok esetben a kapott levél megtévesztésig hasonlít a valódira – előfordulhatnak gyanús eltérések, helyesírási hibák, ékezet lemaradások.
Nálam ez úgy működik, hogy ha gyanús levelet kapok valamely szolgáltatóra hivatkozva, legyen az gáz, villany, vagy hasonló, hogy megnézem a cég online felületén az adatlapomat, számlaegyenlegemet.
Számomra az is egy jó reakció, ha egyszavas választ írok ezeknek a csaló feladóknak, ahonnan perceken belül megérkezik a hibaüzenet, hogy nem ment el az email a megadott címre.
Ezek mind egyértelműen csaló megkeresésre utaló visszajelzések vagy vissza nem jelzések.
A minap egy internetes vásárlásra azonban majdnem ráfáztam, cipőt vettem volna a fiamnak a közösségi oldal „piacos” oldaláról, ahol új és használt holmik cserélnek gazdát, s a fiam nagyon rá volt „kattanva” a korosztályának mostanság meghatározó márkájú cipőjére, ehhez pedig majdnem sikerült átverés áldozata lennem.
A cipőt hirdető hölgy profilja – melyet mindig javaslok megnézni, mielőtt vásárolunk – kamuprofilnak tűnt, a közösségi oldalhoz adott évben csatlakozott, friss felhasználóként, álprofillal.
Amikor a postai utánvét mellett érveltem, hirtelen agresszív lett és türelmetlen, én pedig természetesen nem utaltam előre, az üzlet meghiúsult, a csalót jelentettem, aki el is tűnt az online térből – hogy gondolom más néven, más profillal ismét „munkába álljon”.
A szabályozás és a technika sajnos jelenleg még nem véd meg minket a csalóktól, egyelőre csak a józan ész és az éberségünk véd meg az ilyen szituációktól.
A napokban farsangi jelmezt kerestem a 3 évesem óvodai bulijára, ám ezúttal is egy furcsa eladóba botlottam, aki gyanús viselkedés és kamuprofilnak tűnő zavaros kommunikáció után „felszívódott”, pedig még örültem is, hogy a posta helyett sikerült személyes átvételt intézzek.
Az eladó hölgy (vagy úr) természetesen nem volt ebben partner, s bár házhoz mentem volna a csomagért, neki valamiért az előre utalásos postai megoldás volt szimpatikusabb. Vajon miért…
Ne vásároljunk neten?
Nem ezt mondtam, sőt a koronavírus óta - mondjuk nekem előtte is – szimpatikus, gyors és kisgyerekek mellett rendkívül kényelmes megoldást jelent az online vásárlás, vagy épp eladás.
Azért hirdetünk a neten, mert egyszerűen szeretnénk széles vásárlóközönséget elérni és gyorsan eladni azt, amire már nincs szükségünk. Nagyon sok előnye van, ám mindig résen kell lennünk és ahogy anyukám szokta nekem mondani: „mindig gyanakodj”.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!