Menü

Netes csalók – ismerjük fel őket!

Sajnos egyre több a netes csaló, akik gyakran szülőket vesznek célba – melyek azok a jelek, amelyekre figyeljünk. Legyünk éberek, ha gyanús üzenetet kapunk!

Nemegyszer előfordul, hogy valamely szolgáltatótól – vagyis annak tűnő csalóktól - emailt kapok, hogy fizessek be bizonyos tartozást, vagy adathalászat keretében a bankszámlám, bankkártyám adatait kérik.

Minden esetben fontos tudni, hogy soha semmilyen adatot nem kérnek így bankok, szolgáltatók, s az is rögtön gyanússá válhat, ha a feladó email címe furcsa karakterekből áll, illetve - bár sok esetben a kapott levél megtévesztésig hasonlít a valódira – előfordulhatnak gyanús eltérések, helyesírási hibák, ékezet lemaradások.

Nálam ez úgy működik, hogy ha gyanús levelet kapok valamely szolgáltatóra hivatkozva, legyen az gáz, villany, vagy hasonló, hogy megnézem a cég online felületén az adatlapomat, számlaegyenlegemet.

Számomra az is egy jó reakció, ha egyszavas választ írok ezeknek a csaló feladóknak, ahonnan perceken belül megérkezik a hibaüzenet, hogy nem ment el az email a megadott címre.

Ezek mind egyértelműen csaló megkeresésre utaló visszajelzések vagy vissza nem jelzések.

A minap egy internetes vásárlásra azonban majdnem ráfáztam, cipőt vettem volna a fiamnak a közösségi oldal „piacos” oldaláról, ahol új és használt holmik cserélnek gazdát, s a fiam nagyon rá volt „kattanva” a korosztályának mostanság meghatározó márkájú cipőjére, ehhez pedig majdnem sikerült átverés áldozata lennem.

A cipőt hirdető hölgy profilja – melyet mindig javaslok megnézni, mielőtt vásárolunk – kamuprofilnak tűnt, a közösségi oldalhoz adott évben csatlakozott, friss felhasználóként, álprofillal.

Amikor a postai utánvét mellett érveltem, hirtelen agresszív lett és türelmetlen, én pedig természetesen nem utaltam előre, az üzlet meghiúsult, a csalót jelentettem, aki el is tűnt az online térből – hogy gondolom más néven, más profillal ismét „munkába álljon”.

A szabályozás és a technika sajnos jelenleg még nem véd meg minket a csalóktól, egyelőre csak a józan ész és az éberségünk véd meg az ilyen szituációktól.

A napokban farsangi jelmezt kerestem a 3 évesem óvodai bulijára, ám ezúttal is egy furcsa eladóba botlottam, aki gyanús viselkedés és kamuprofilnak tűnő zavaros kommunikáció után „felszívódott”, pedig még örültem is, hogy a posta helyett sikerült személyes átvételt intézzek.

Az eladó hölgy (vagy úr) természetesen nem volt ebben partner, s bár házhoz mentem volna a csomagért, neki valamiért az előre utalásos postai megoldás volt szimpatikusabb. Vajon miért…

Ne vásároljunk neten?

Nem ezt mondtam, sőt a koronavírus óta - mondjuk nekem előtte is – szimpatikus, gyors és kisgyerekek mellett rendkívül kényelmes megoldást jelent az online vásárlás, vagy épp eladás.

Azért hirdetünk a neten, mert egyszerűen szeretnénk széles vásárlóközönséget elérni és gyorsan eladni azt, amire már nincs szükségünk. Nagyon sok előnye van, ám mindig résen kell lennünk és ahogy anyukám szokta nekem mondani: „mindig gyanakodj”.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.