Hátborzongató tünetekkel jár a komoly fogyasztóknál az alkoholmegvonás
- Dátum: 2024.01.24., 06:20
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkohol, alkoholmegvonás, delirium, életmód, függőség, szenvedélybetegség, tünet
A szorongástól kezdve az izzadáson át a rohamokig számtalan különféle tünetet okozhat az alkoholmegvonás, amely a tévhitekkel ellentétben jóval több, mint egy egyszerű másnaposság.
Az első szimptómák a másnapossággal járó panaszokra hasonlítanak. Enyhének számítanak, de kiemelendő, hogy idővel súlyosbodhatnak. Az enyhe tünetek jellemzően 24-48 óra alatt megszűnnek; ha ez alatt az idő alatt nem leszünk rosszabbul, akkor túl vagyunk a nehezén. Azzal kapcsolatban, hogy mit érezhetünk ilyenkor, dr. Kathryn McHugh pszichológus azt mondja: egyebek mellett szorongást, izgatottságot, nyugtalanságot. A szakember arról is beszélt, hogy az alkoholmegvonás okozta szorongás nagyon megnehezíti az érintettek számára a leszokást, hiszen ivásra ösztönzi őket.
Az egyelőre még a szakemberek számára sem teljesen világos, hogy az enyhe tünetek kinél válhatnak mérsékelt, esetleg súlyos panaszokká. Kutatások szerint ugyanakkor számíthat egyebek mellett az elfogyasztott alkohol típusa, mennyisége, és az is, hogy mennyi ideig tartott az ivás.
A komolyabb panaszok közé tartoznak a rohamok és a hallucinációk. A rohamok az ivás csökkentését vagy abbahagyását követően 6-48, míg a hallucinációk 12-48 órán belül jelentkezhetnek. A rohamot kapók körülbelül 3 százalékánál fordulhat elő úgynevezett status epilecticus: ez a Johns Hopkins Medicine leírása alapján azt jelenti, hogy a roham több mint öt percig tart, vagy öt percen belül egynél több roham tapasztalható, és az érintett az epizódok között nem nyeri vissza az eszméletét. Orvosi vészhelyzetnek számít, mert maradandó agykárosodáshoz vezethet.
Az alkoholmegvonás során rohamot kapók mintegy felénél delirium tremens lép fel, amely ugyancsak orvosi vészhelyzet, és később, 48-96 órával az alkoholfogyasztás csökkentését követően is megjelenhet.
A delirium tremensig fajuló alkoholmegvonás egyébként intenzív hallucinációkat, valamint súlyos zavartságot, dezorientáltságot és nyugtalanságot okoz, emellett olyan fizikai tünetek jellemzik, mint a magas vérnyomás, a gyors pulzus, a láz és az izzadás. Ha nem kezelik, akár halálos is. A súlyos tünetek megszűnése még kezeléssel is hosszú időt, akár egy hetet is igénybe vehet.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.