Menü

Borravaló: adjunk vagy ne? Mennyi az annyi?

Étterem, futár, körmös, fodrász. Mai témánk a borravaló – illik adni? 10% Vagy 15% Mennyi az annyi és tényleg számottevő a havi fizetés mellé az odacsúsztatott borravaló?

Sokan sokféle vélemény létezik a jattról, vannak hitek és tévhitek jócskán. Sokan egyáltalán nem adnak vagy nem szívesen, hiszen mindenki kap a munkájáért fizetést – mondják, mások zavarban vannak, nem tudnak dönteni, nem tudják mennyit illik adni.

Sokak véleménye, hogy a borravaló nem egy átlátható rendszer, s nem is igazságos, hiszen a pincérnek miért is jár az étteremben, ha a szakács dolgozott azzal az étellel?

Akik szívesen adnak pluszt, azok úgy érzik, hogy a kedvesebb, gyorsabb kiszolgálás miatt szeretnék jutalmazni a pincért, rugalmasságáért adnak jattot a futárnak, a minőségi munka elvégzéséért felfelé kerekítenek a körmösnél vagy kedvenc fodrászuknál.

Vajon mennyi az annyi, s mi történik, ha bankkártyával fizetünk? Az utólag a kapott borravaló összegét be kell ütni a pénztárgépbe? A téma szempontjából szakértők szerint meg kell különböztetni a szervizdíjat, a vendégtől közvetlenül kapott borravalótól.

A szervizdíj vagy felszolgálási díj a kiszolgálásért külön felszámított tétel.

A szervizdíj és a borravaló közötti különbség az önkéntesség, míg az utóbbi teljes egészében a vendégre van bízva, az előbbi rögzített tétel, a felszolgált étel és ital ára mellett a kiszolgálás díja, éppen ezért az utóbbinak vannak is szabályai.

A legfontosabb szabályok, amiket összegyűjthetünk a témában tehát, hogy a szervizdíj a kiszolgálásért felszámított külön díj, melyet a számlán, nyugtán elkülönítetten fel kell tüntetni. A felszámított felszolgálási díjat teljes összegében havonta a vendéglátásban közvetlenül közreműködőknek ki kell fizetni. Tehát a vendéglő ebből nem tarthat meg egy részt!

A szervizdíjat Magyarországon 2005-ben vezették be, hogy megoldást találjanak a kérdésre, hogy kifehérítsék, legalizálják a borravalót. A felszolgálási díj a fogyasztás mértéke szerint 0–15 százalék lehet, ami a cég bevétele, ami után áfát és járulékot is fizet a cég. Tévedés, hogy ezt az összeget megtartja a vendéglátós – mutatott rá a szakember.

A szervizdíjon felül a vendég még adhat borravalót is. A borravaló önkéntes, a vendégre van bízva, hogy ad-e, kinek, mikor és mennyit. Ahány ház, annyi szokás és vélemény: van, ahol 20% alatt kinéznek a helyről, máshol meg azzal sérted meg a személyzetet, ha apróval köszönöd meg a szolgáltatást.

Magyarországon a 10%-os borravaló az elfogadott, amennyiben tényleg elégedettek voltunk emellett egyre több vendéglátóhelyen nálunk is megjelenik a szervízdíj, ilyenkor a vendég döntése, hogy ezen felül kíván-e borravalót is adni.

Mi a helyzet külföldön?

Nagy általánosságban elmondható, hogy a legtöbb országban a 10-15%-os borravaló az elfogadott, és ezt el is várják.

Horvátországban egyáltalán nincs elvárás a borravalóra vonatkozóan, viszont nagyon örülnek majd bármilyen gesztusnak. Olaszországban nem kell, de lehet adni 5-15% borravalót, vagy csak egyszerűen felkerekíteni a végösszeget, ha elégedettek vagyunk.

Franciaországban mindenhol benne van a számlában a jatt, Spanyolországban pedig szokás mindenféle szolgáltatásért jattot adni és nem csak az éttermekben. A görögöknél nagyjából 5-10%-ot illik adni, de többet nem kell, és nem is várják el, Törökországban pedig a 10% borravaló a megszokott.

Jótanács, mielőtt adnánk, hogy nézzük meg a számlán, hogy magába foglalja-e a szervízdíjat a szolgáltatás, ne fizessünk kétszer.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?