Menü

Csaló üzenetek – vigyázzunk!

"Megérkezett a csomagja, kövesse nyomon itt" – újabb pofátlan módszerrel próbálkoznak a csalók, csomagküldő szolgáltatók nevében küldenek üzenetet. A rendőrség kéri, ne dőljünk be ezeknek az SMS-nek.

Új csalássorozat terjed hazánkban, amely az egyre népszerűbb házhozszállítást igyekszik kihasználni. Ezúttal nem csak pár ezer embert érintő trükközésről van szó, hanem már több százezer csaló SMS terjeng az országban! A csomagunk nyomkövetésére felszólító SMS minden esetben tartalmaz egy linket, amelyet megnyitva látszólag egy ismert futárszolgálat oldalára kerülünk, itt azonban arra kérnek minket, hogy a csomagunk nyomon követéséhez töltsünk le és telepítsünk egy alkalmazást. Ha így teszünk, egy fájl töltődik le a telefonunkra, amely kártevőt tartalmaz.

Mit tegyünk, ha ilyen SMS-t kapunk?

A tapasztalatok eddig azt mutatják, hogy az SMS megnyitása önmagában nem veszélyes, a linkre való kattintás már okozhat károkat.

Sajnos sokszor minden figyelmeztetés ellenére bedőlnek az emberek a csalók próbálkozásainak.

„Azt hitte, csomagot kapott, végül azonban csalók éltek vissza egy győri lakos bankkártya adataival” – olvastam a neten a minap. Az áldozat látszólag egy csomagküldő szolgálattól kapott üzenetet a telefonjára. Az abban szereplő linkre kattintva aztán megadta a bankkártyaadatait, beleértve a CVC kódot és a lejárati időt is, majd a mobilfizetéshez kapott kódot. Ezután vette csak észre, hogy számlája terhére külföldön vásároltak ismeretlen csalók.

A rendőrség figyelmeztet: ne dőljünk be az adathalász üzeneteknek, ugyanis soha semmilyen körülmények között nem szabad megadni a bankkártya adatainkat csomagküldő szolgálatoktól érkező értesítésekre válaszul!

A koronavírusos időszak óta életbe a tapasztalatok szerint jelentősen megemelkedett az internetes vásárlások, valamint a csomagküldő szolgáltatók általi kézbesítések száma. Az online vásárlás népszerűsége új lehetőséget teremtett a kiberbűnözőknek arra, hogy személyes adatokat szerezzenek meg és ezzel bűncselekményeket kövessenek el.

Az elmúlt időszakban több lakossági bejelentést is kaptak a rendőrök olyan SMS-üzenetekről, melyben a címzettet egy csomagküldemény rövid időn belüli érkezésére emlékeztetik.

Én magam is kaptam ilyen üzenetet, nem is egyszer, s ilyenkor mindig felhívom a családtagjaim, diákjaim figyelmét, hogy csaló üzenetekről van szó.

Hogy tudnak átverni egy üzenettel?

A csalás az, hogy az üzenet egy linket tartalmaz, amelyet megnyitva valamely csomagküldő szolgálat arculati elemeivel ellátott weboldal jelenik meg. Az oldal egyetlen célja, hogy az óvatlan látogató telefonjára vagy más okoseszközére egy kártékony kódot tartalmazó alkalmazást telepítsen, melynek segítségével az elkövetők hozzáférhetnek az eszközön tárolt adatokhoz. Ennek elkerülése érdekében a rendőrség mindenkit arra kér, hogy fogadják meg a következő tanácsokat:

- minden esetben ellenőrizni kell, hogy valóban attól a csomagküldő-szolgáltatótól kaptad-e az értesítést.

- Androidos eszközökön nem javasolt az ismeretlen forrásból származó alkalmazások telepítésének engedélyezése

- fokozottan ügyeljünk az ismeretlen telefonszámokról érkező üzenetekre és az ezekben található linkekre.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!