Menü

Csaló üzenetek – vigyázzunk!

"Megérkezett a csomagja, kövesse nyomon itt" – újabb pofátlan módszerrel próbálkoznak a csalók, csomagküldő szolgáltatók nevében küldenek üzenetet. A rendőrség kéri, ne dőljünk be ezeknek az SMS-nek.

Új csalássorozat terjed hazánkban, amely az egyre népszerűbb házhozszállítást igyekszik kihasználni. Ezúttal nem csak pár ezer embert érintő trükközésről van szó, hanem már több százezer csaló SMS terjeng az országban! A csomagunk nyomkövetésére felszólító SMS minden esetben tartalmaz egy linket, amelyet megnyitva látszólag egy ismert futárszolgálat oldalára kerülünk, itt azonban arra kérnek minket, hogy a csomagunk nyomon követéséhez töltsünk le és telepítsünk egy alkalmazást. Ha így teszünk, egy fájl töltődik le a telefonunkra, amely kártevőt tartalmaz.

Mit tegyünk, ha ilyen SMS-t kapunk?

A tapasztalatok eddig azt mutatják, hogy az SMS megnyitása önmagában nem veszélyes, a linkre való kattintás már okozhat károkat.

Sajnos sokszor minden figyelmeztetés ellenére bedőlnek az emberek a csalók próbálkozásainak.

„Azt hitte, csomagot kapott, végül azonban csalók éltek vissza egy győri lakos bankkártya adataival” – olvastam a neten a minap. Az áldozat látszólag egy csomagküldő szolgálattól kapott üzenetet a telefonjára. Az abban szereplő linkre kattintva aztán megadta a bankkártyaadatait, beleértve a CVC kódot és a lejárati időt is, majd a mobilfizetéshez kapott kódot. Ezután vette csak észre, hogy számlája terhére külföldön vásároltak ismeretlen csalók.

A rendőrség figyelmeztet: ne dőljünk be az adathalász üzeneteknek, ugyanis soha semmilyen körülmények között nem szabad megadni a bankkártya adatainkat csomagküldő szolgálatoktól érkező értesítésekre válaszul!

A koronavírusos időszak óta életbe a tapasztalatok szerint jelentősen megemelkedett az internetes vásárlások, valamint a csomagküldő szolgáltatók általi kézbesítések száma. Az online vásárlás népszerűsége új lehetőséget teremtett a kiberbűnözőknek arra, hogy személyes adatokat szerezzenek meg és ezzel bűncselekményeket kövessenek el.

Az elmúlt időszakban több lakossági bejelentést is kaptak a rendőrök olyan SMS-üzenetekről, melyben a címzettet egy csomagküldemény rövid időn belüli érkezésére emlékeztetik.

Én magam is kaptam ilyen üzenetet, nem is egyszer, s ilyenkor mindig felhívom a családtagjaim, diákjaim figyelmét, hogy csaló üzenetekről van szó.

Hogy tudnak átverni egy üzenettel?

A csalás az, hogy az üzenet egy linket tartalmaz, amelyet megnyitva valamely csomagküldő szolgálat arculati elemeivel ellátott weboldal jelenik meg. Az oldal egyetlen célja, hogy az óvatlan látogató telefonjára vagy más okoseszközére egy kártékony kódot tartalmazó alkalmazást telepítsen, melynek segítségével az elkövetők hozzáférhetnek az eszközön tárolt adatokhoz. Ennek elkerülése érdekében a rendőrség mindenkit arra kér, hogy fogadják meg a következő tanácsokat:

- minden esetben ellenőrizni kell, hogy valóban attól a csomagküldő-szolgáltatótól kaptad-e az értesítést.

- Androidos eszközökön nem javasolt az ismeretlen forrásból származó alkalmazások telepítésének engedélyezése

- fokozottan ügyeljünk az ismeretlen telefonszámokról érkező üzenetekre és az ezekben található linkekre.

Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.

A munkahelyi elégedettség örökös kérdése

Quiet quitting, ghosting, the Great Resignation – mind-mind olyan kifejezések, amik az elmúlt években születtek az állandó hajtás miatti kiégés és az érzelmi kimerültség hatására. A felsoroltak közül hiányzik egy új szó, a happy washing. Ezt a kifejezést azokra a munkahelyekre használják, amik csak úgy tesznek, mintha érdekelné őket a dolgozók jólléte, miközben a légkör toxikus és fojtogató. Azonban mit is jelent ez a valóságban?

Mire jó a stresszinterjú?

A kérdés nemcsak az, hogy mire jó a stresszinterjú, hanem az is, hogyan viselkedjünk ilyen helyzetben?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A korán kelés egészségügyi előnyei

A bagolytípusú alvási szokásokat folytatók körében magasabb a különböző egészségügyi problémák kockázata, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, valamint a mentális egészségügyi problémák. A késői lefekvés és a késői kelés összefüggésbe hozható a rosszabb életmódbeli választásokkal is, mint például a helytelen táplálkozás vagy a csökkent fizikai aktivitás.