Veszélyes visszatartani a tüsszentést
- Dátum: 2024.07.11., 07:31
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- diszkrét, egészségtelen, erős, gyógyulás, higiénia, illemszabály, inger, irritál, kockázatos, körülménye, légutak, megsérül, szakember, szövődmény, tüsszentés, visszatart, zsebkendő
Mindenki volt már olyan szituációban, hogy nagyon erősen tüsszenteni kellett (volna), de úgy döntöttünk, hogy a körülmények miatt, akárhogyan is legyen, de visszatartjuk?
Most elmondjuk miért nem helyes visszafogni a tüsszentés ingert.
Könyvtárban, buszon, értekezleten, előadáson, moziban, kellemetlen, ha ilyenkor kap el egy tüsszentési inger, vagy akár egy ilyen roham.
Miért kell egyáltalán tüsszentenünk?
Tüsszenteni leginkább akkor szoktunk, ha valami irritálja az orrunkat. A testünk ilyenkor ki akarja lökni mindazokat a dolgokat, amiknek nem szabadna a légutakba kerülnie.
Mit kockáztatunk azzal, ha visszatartjuk a tüsszentést?
Ha bármikor is vissza akartuk tartani a tüsszentést, jobb, ha nem tesszük ezentúl mert ártalmas lehet. Egy brit állampolgár például egyenesen úgy járt, hogy súlyosan megsérült a torka. A 34 éves férfi tényleg csupán annyit tett, hogy erőltette a tüsszentés visszatartását, azonban a művelet olyan szerencsétlen módon alakult, hogy miután mégiscsak tüsszentett, alig tudott beszélni és nyelni, közben pedig erős fájdalmat érzett.
Egy másik - teljesen egészséges - fiatal férfi ugyancsak komoly toroksérülést szenvedett azáltal, hogy visszatartotta a tüsszentést. Kiderült, hogy a tüsszentés annyira erős volt, hogy a férfinek megsérült a garatja és ez légbuborékok kialakulásához vezetett a nyakában. A sürgősségin nem csak antibiotikumokat kellett kapnia, de egy teljes héten keresztül kizárólag csövön keresztül tudott táplálkozni. A teljes gyógyulása pedig két hónapot vett igénybe.
A fentieket tudományosan alátámasztva egy orvosi folyóirat számolt be arról, hogy:
„Az elzáródott orrlyukakon és a szájon keresztül történő tüsszentés korlátozása veszélyes manőver, amit kerülni kell” – mondta az egyik szakorvos, majd hozzátette, hogy a manőver számos szövődményhez vezethet.
Fogadjuk meg a szakemberek tanácsát és soha ne próbáljuk meg visszatartani a tüsszentést. A tüsszentés során kialakuló nyomás intenzitása óriási − olyannyira, hogy a visszatartása az erek sérülését, a dobhártya megrepedését is okozhatja. Végső soron biztonságosabb döntés megkockáztatni a hangos zajt, mint magunknak kárt okozni.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a kellemetlen kockázatokat?
Ne feledjük, hogy bármilyen helyen is vagyunk, az egészségünk a legfontosabb, ezért a legjobb, ha utat engedünk a tüsszentésnek. Ha ez az inger érkezik, akkor annak mindig oka van, a legtöbb esetben valamilyen oda nem illő dolog kerül az orrlyukainkba, amiknek távoznia kell.
A tüsszentés udvariatlan dolog?
Nem gondolom annak és természetesen - hacsak nem a nagyvilágba végezzük el hangosan, feltűnően és a higiéniai illemszabályok figyelmen kívül hagyásával -akkor egyáltalán nem zavaró.
Készüljünk fel arra, hogy bármikor tüsszenthetünk, ezért mindig legyen nálunk papír zsebkendő vagy/és antibakteriális törlőkendő. Emberi dolog a tüsszentés, társaságban is előfordul és másokkal is megtörténik, arra kell figyelni, hogy ezt az illemszabályok betartásával próbáljuk diszkréten megoldani.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.