Ezeket a vitaminokat tilos kávéval bevenni!
- Dátum: 2024.08.12., 09:32
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- alkoholfogyasztás., B-vitamin, C-vitamin, D-vitamin, dohányzás, felszívódás, hatóanyag, kálium, kávé, koffein, koffeinmentes, magnézium, tanulmány, tea, vas, vitamin, vitaminkiegészítő, víz
Semmi gond a teával, a kávéval vagy az étrendkiegészítőkkel, legalábbis külön-külön. A gond akkor van, amikor a reggeli tea, vagy kávé mellett vesszük be a vitaminjainkat, ez ugyanis egyáltalán nem jó ötlet.
A reggel többnyire egy forró csésze tea vagy kávé társaságában indul. Sokan ilyenkor veszik be napi vitaminkiegészítőiket is, hiszen egyszerű a kedvenc italunkkal lenyelni őket. Azonban, ha kávéval, teával veszünk be egy vitamint, nagyban befolyásolhatja annak felszívódását.
A koffein jótékony hatásait régóta ismerjük, van egy kevésbé ismert oldala is: bizonyos vitaminok és ásványi anyagok esetében gátolhatja azok megfelelő felszívódását, nézzük melyek ezek!
A vas például ide sorolható, ugyanis a koffein gátolhatja a vas felszívódását. Tanulmányok kimutatták, hogy a kávé és a tea fogyasztása gátolhatja az ételekből származó vas felszívódását is, ezért, ha vérszegénységgel küzdünk vagy babát várunk, akkor erre figyelnünk kell.
Mi a helyzet a koffeinmentes italokkal?
Sajnos a koffeinmentes tea vagy kávé sem jelent megoldást, mivel a polifenolok továbbra is jelen vannak.
Mi a helyzet a D-vitamin esetében?
A tudósok felfedezték, hogy a koffein csökkenti a D-vitamin receptorok kifejeződését, ami alacsonyabb szinteket eredményez azoknál, akik több koffeint fogyasztanak – így a szakemberek nem javasolják a D-vitamint teával, kávéval együtt fogyasztani.
A C-vitamin, B-vitaminok, magnézium és kálium sem „barátja” a koffeines, forró italoknak.
A C-vitaminnak számtalan jótékony hatása van. Bár nagyon különböző funkcióik vannak, a B-vitaminok és a C-vitamin vízben oldódó vitaminok, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja tárolni őket, így könnyen elvesznek a vizelet útján. Mivel a koffein vízhajtó tulajdonságokkal bír, így bizonyos vitaminok és ásványi anyagok nem szívódnak fel olyan jól, mielőtt kiürülnek.
A kávéban és a teában található csersav pedig csökkenti például a B1-vitamin felszívódását.
Hogyan és mivel vegyük be a vitaminokat?
Legjobb, ha egy pohár vízzel tesszük ezt és ezzel vesszük be a táplálékkiegészítőket.
Ha ragaszkodunk a reggeli kávéhoz, akkor 30 percet várjunk a koffein előtt vagy után, ám fontos megjegyezni, hogy a vas esetében ez nem elegendő. A vas esetében egy-két órás szünetet tartsunk a vaspótlók és a kávé vagy tea között, hogy ne akadályozzuk azok felszívódását!
Tudni érdemes azt is, hogy vannak hőérzékeny vitaminok.
A C-vitamin köztudottan hőérzékeny, 40 fokon lebomlik. Érdemes megvárni, hogy a tea kihűljön annyira, hogy ne vesszen kárba az értékes hatóanyag.
A szervezetünkbe kerülő tápanyagok folyamatosan kölcsönhatásban állnak egymással, így a rendszeres alkoholfogyasztás vagy a dohányzás, teázás, kávézás jelentősen gátolja több vitamin hasznosulását.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.