Ha a szünet után nehezen megy a korai kelés…
- Dátum: 2024.09.02., 23:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alvás, alvásszakértő, átállás, fokozatos, kék fény, korai kelés, lefekvés, melatonin, mozgás, okoseszköz, pihenés, reggeli ébredés, szünet, tanév, táplálkozás
A reggeli ébredés, jobban mondva az ágyból való felkelés a legtöbb ember számára a nap egyik legnehezebb feladata. A kevésbé megfeszített nyári időszak, a vakáció és a nyaralások után valószínűleg sokaknak nehezére esett hosszú idő után először újra korán kelni. Akinek gyermeke van, tudja, hogy sajnos visszaállni a korai kelésre és korábbi esti lefekvésre nem könnyű feladat, sok esetben hetekbe is telhet.
A megoldás valószínűleg abban rejlik, hogy fokozatosan kell átállni gyermeknek és nekünk szülőknek is az iskolai üzemmódba, ez számos családnak kihívást jelent.
Az alvásszakértő szerint az egyik legfontosabb, amit észben kell tartanunk és még a hisztit is elkerülhetjük vele az az, hogy nem várhatjuk el a gyerekektől a hirtelen átállást. A hirtelen váltás egyébként sem jó, hiszen megterhelő is, ehelyett fokozatosságot és kisebb változtatásokat kell tenni az alvási rutinon.
Ha a nyári szünet ideje alatt iskolás vagy óvodás gyerekünk rendszeresen aludt kicsit délután, akkor próbáljuk meg fokozatosan csökkenteni ennek idejét, hogy estére kellően fáradt legyen.
Érdemes kipróbálni azt a módszert (ezt bármelyik iskolai szünet előtti héten már meg lehet tenni), hogy minden nap 15-20 perccel korábban fektetjük le a csemetéket és megyünk aludni mi is, majd reggel 15 perccel korábban ébresztjük fel őket. Ezt pedig ismételjük meg néhány naponta, amíg el nem érjük a kívánt ébresztési időt.
Figyeljünk arra, hogy minél kevesebb időt töltsön a gyermek okoskütyük használatával és lehetőleg lefekvés előtt ezt mellőzze. Ezzel hamarabb eléri a nyugodt állapotba kerülést, mely az alváshoz elengedhetetlen. Fontos, hogy az elalvás előtti órában a gyerekek már tegyék félre az elektronikus eszközöket, és kezdjék meg az esti rutint, vagyis a fürdést, fogmosást.
Napjainkban egyre több mesterséges forrása van a kék hullámhosszú fénynek és ezek közül rengeteggel napi szinten találkozunk (pl. számítógép monitorok, okostelefonok, televíziók, energiatakarékos lámpák, neoncsövek). A kék fény a nappali órákban javítja az éberséget és a hangulatot, éjszaka azonban nehezíti az elalvást, ugyanis elnyomja a melatonin, azaz „alváshormon” termelését.
Az optimális alvási körülmények megteremtése is sokat számít.
Gondoskodni kell arról, hogy a gyermek szobája lehetőleg - a körülményekhez képest - hűvösebb, csendes és sötét legyen.
Koordináljuk jól a reggeleket, hogy időt nyerjünk!
A kevésbé fontos tevékenységeket rövidítsük le, a reggeli telefonnyomkodás helyett inkább maradjon több időnk egy tápláló reggelire, vagy egy tízórai turmix elkészítésére, a gyereknek uzsonna csomagolására.
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás is szorosan összefügg a pihentető alvással. Sokat segít a rendszeres testmozgás is, de jó észben tartani, hogy az esti órákban végzett aktivitás könnyen felpörgetheti a gyermeket.
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.
Az intuitív étkezés művészete

Sok fajta diéta létezik, azonban ezek közül vannak olyanok, amelyek hosszú távon nem fenntarthatóak, nem érik el a kívánt hatást, vagy egyszerűen pszichésen lehangolóak. Az intuitív étkezés egyfajta életmód, melyben a testünkkel összhangban próbálunk meg étkezni, elhagyva a diéták káros szokásait.