Menü

P-vitamin – mit tudsz róla?

A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.

Nemrég írtam egy olyan vitaminról, amiről viszonylag keveset hallunk, ez az U-vitamin volt, erről itt olvashatsz:

https://www.hajraegeszseg.hu/cikk/2024-07-27/u-vitamin-hallottal-mar-rola

Na, a P-vitamin pont ugyanebben a cipőben jár, hiszen aligha halljuk napi, vagy heti szinten, hogy „tessék odafigyelni az elegendő P-vitamin bevitelre”. A P-vitamin másik neve a rutin, ami egy bioflavonoid anyag. A flavonoidokat Szent-Györgyi Albert, Nobel-díjas professzor fedezte fel és nevezte el. A rutin jelentősége abban rejlik, hogy a C-vitamin kísérője, igen fontos annak felszívódásának elősegítésében. A P-vitamin megvédi az C-vitamint az oxidációs folyamatoktól, majd segíti felszívódását. Mint tudjuk, a C-vitamin nem csak az immunrendszerünk miatt fontos, hanem az érfalak átjárhatóságának csökkentésében is szerepet vállal. Szóval a munkát ugyan a rutin végzi, de a C-vitamin támogatja.

Ha megfordítjuk, akkor látjuk is, hogy a P-vitamin arra kell nekünk, hogy erősítse a hajszálereket és az erek falait. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a hajszálerek elpattanhatnak, tele leszünk szép lila foltokkal. Ugyanez a helyzet az orrvérzéssel, vagy a fogínyvérzéssel, mindkettő kezelésében segíthet a rutin és az aszkorbinsav (C-vitamin) együttese. Nem csak az ereknek jó, hanem csökkenti a koleszterinszintet is, antioxidáns lévén semlegesíti a szabadgyököket, ezáltal pedig lassítja az öregedési folyamatokat. Ezen tulajdonságának köszönhető, hogy a tumornövekedést is gátolja. Remek természetes gyulladáscsökkentő, az ízületi gyulladásoknál igénybe vehetjük jótékony hatását.

Azt is tudjuk, hogy a flavonoidok erősítik az immunrendszert, azáltal ellenállóbbá teszik a betegségekkel szemben. Hiányában az ereink könnyen elpattanhatnak, véraláfutások, ödémák keletkezhetnek bőrünk felszíne alatt, illetve fokozódik az oxidatív stressz a szervezetben, melynek következményei negatívan hatnak egészségünkre.

A P-vitamint megtaláljuk a citrusfélékben, zöldségekben, főként azokban, ahol magas a C-vitamin tartalom is. Együnk sok paradicsomot, brokkolit, narancsot, grapefruitot, csipkebogyólekvárt, igyunk zöld és fekete teát, sőt, ebből a szempontból még a vörösbor is engedélyezett.

A P-vitamin egy igen fontos flavonoid, mely fontos szerepet játszik érfalaink rugalmasságának

Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók

A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával

Mi a biorezonancia vizsgálat, hogyan működik?

Az egészség sajnos nem egy állandó és stabil állapot, időnként még a legegészségesebb embereket is ledönti a lábáról egy-egy betegség, amikor érdemes utánanézni az alternatív megoldásoknak is. Az alternatív gyógymódok egyik legnépszerűbb ágazata a biorezonancia.

Fiatalkori demencia

A demencia szót sokan ismerik, legtöbbször az idősebb korosztállyal hozzák összefüggésbe, ami nem helytelen, de nem csak az időseket érinti, előfordulhat fiatalabbaknál is.

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.

Hajvédelem télen

Sokszor kaptunk már tanácsot a téli bőrvédelemre, immunvédelemre, azonban ritkán olvasni arról, védjük a hajunkat a hidegben.